Povežite se s nama

Međimurje

Prelogu u čizmicu dolazi najljepši dar svetog Nikole – 6,7 milijuna kuna za uređenje i modernizaciju Dječjeg vrtića

Objavljeno:

- dana

RAZGOVOR

Mali grad velikih mogućnosti – najbolji je opis Preloga, grada koji posljednjih godina bilježi strelovit uzlet na svim područjima.

Gospodarska zona „načičkana“ je proizvodnim halama, u Stambenoj zoni Jug traži se mjesto više, kreće se u gradnju Poduzetničkog centra, tu je Marina Prelog, a projekt energane u Draškovcu dobio je status strateškog projekta Vlade Republike Hrvatske. Tome treba pridodati i nikad veća i bogatija izdvajanja za obrazovanje, turizam, kulturu i sport, kao i jačanje društvenih aktivnosti kroz udruge i institucije. Za uzlet Preloga zasluge u najvećoj mjeri idu aktualnoj gradskoj vlasti na čelu s gradonačelnikom Ljubomirom Kolarekom i njegovim najbližim suradnicima.

Veliko gradilište

– Uistinu smo mali grad velikih mogućnosti, ali samo zato što smo sami postavili za cilj da postanemo središte gospodarskih i svih drugih aktivnosti u ovom dijelu Hrvatske – ističe na početku razgovora gradonačelnik Ljubomir Kolarek.
Najveći i najvidljiviji iskoraci napravljeni su na obnovi komunalne i cestovne infrastrukture. Gotovo da nema dijela širega gradskog područja na kojem se nisu izvodili komunalni radovi.

Prelog je dio velikog projekta u partnerstvu s Harkányjem i Lendavom

– Prigradsko naselje Čehovec kompletno je komunalno uređeno. Osim kanalizacijskog i vodovodnog sustava, provedena je kompletna plinofikacija, uveden je širokopojasni internet i postavljena je LED rasvjeta. U naselju smo uredili sve ceste. Na taj smo način Čehovec dugoročno opremili, a ostaje nam tek uređenje sportskog parka – ističe Kolarek i dodaje:
– Od kapitalnih projekata treba istaknuti dovršetak grobne kuće u Prelogu i početak izgradnje sportske dvorane u Draškovcu. Dvorana je pod krovom, a početkom travnja sljedeće godine imat ćemo i svečano otvorenje.

Dobrom suradnjom županijskih uprava za ceste Međimurske i Varaždinske županije realiziran je rotor na mostu u Otoku, kojim je znatno podignuta razina sigurnosti u prometu, s obzirom na to da je ta lokacija predstavljala jednu od crnih točaka. Nikako ne treba zaboraviti ni cijeli niz manjih projekata – uređenje Školske ulice u Prelogu, postavljanje LED rasvjete u Cirkovljanu, završetak Sportskog parka u Oporovcu, uređenje starog ribnjaka u Čukovcu, što očekuje i ribnjak u Draškovcu. U suradnji s Međimurskom županijom započelo se s uređenjem dviju prostorija u Osnovnoj školi, kako bi se poboljšali uvjeti jednosmjenske nastave.
Grad Prelog vrlo uspješno privlači gospodarstvenike i investitore iz svih krajeva Europe. Brojne proizvodne hale niknule su posljednjih godina, što je dovelo i do vrlo velike stope zaposlenosti. Tajnu gospodarskog uspjeha gradonačelnik Kolarek objasnio je u tri ključna momenta.

EU projekti

– Prije svega marljiva i odgovorna radna snaga, izraženi poduzetnički duh te blizina autoceste i zračnih luka u Varaždinu i Zagrebu. Investitori se u Prelogu ne osjećaju kao stranci, već su sastavni dio naše sredine. Stvorili smo uvjete u kojima se gotovo na jednome mjestu nalaze sve institucije potrebne za izdavanje dokumenata i dozvola. S rastom broja tvrtki i radnih mjesta raste i broj mladih obitelji koje dolaze živjeti u Prelog, pa je porastao interes za kupnju parcela u Stambenoj zoni Jug.
Velika želja Preložana je da čim prije zaživi projekt tvrtke AAT Geothermae Draškovec, projekt prve geotermalne centrale, čime bi se osigurao izvor zelene, ekološke energije.

Marina Prelog

– Taj bi projekt bio šlag na torti što se tiče naših nastojanja razvoja Preloga u smjeru pametnoga grada i zelene energije. Puno se očekuje od projekta geotermalnih izvora. Važnost projekta je prepoznala i Vlada Republike Hrvatske te mu je dodijelila status strateškog projekta. Projekt otvara nove mogućnost u segmentu razvoja visokih tehnologija i zdravstvenog turizma, ali i u poticanju domaćih OPG-ova, koji bi puno lakše plasirali svoje proizvode.

Prelog je za sljedeću godinu udvostručio visinu proračuna zahvaljujući brojnim projektima

Još dva gradska projekta stavljena su u status od županijskog interesa. Riječ je o unapređenju i obogaćivanju ponude Marine Prelog te uspostavljanju preloškoga Poduzetničkog centra. Za Poduzetnički centar već je kroz fondove osigurano oko 15 milijuna kuna, dok bi Marina veliku financijsku injekciju trebala dobiti kroz partnerstvo Grada Preloga u projektu s mađarskim Harkányjem i slovenskom Lendavom. Riječ je o projektu razvoja Aquacultural, čija je vrijednost 30 milijuna eura.
– Svaki partner dobiva 10 milijuna. Mi bismo 9 milijuna iskoristili za geotermalnu elektranu u Draškovcu, a milijun eura za dodatna uređenja na Marini Prelog.

Uspješnost u privlačenju novaca kroz različite fondove nije slučajna. Gradonačelnik Ljubomir Kolarek je još prije četiri godine inzistirao na formiranju samostalnog tima angažiranoga isključivo na izradi gradskih projekata.

Novi proračun

– Ove smo godine privukli gotovo 19 milijuna kuna europskog novca. Čekaju nas još dva projekta, INTEREG s našim susjedima iz Mađarske, vrijednosti oko 2,7 milijuna kuna, i projekt Poduzetničkog centra, vrijedan čak 15,7 milijuna kuna. Dobili smo pozitivno mišljenje na prvu fazu projekta „Pomozi, zaposli, usreći“. Riječ je o projektu pomoći u kući potrebitima, gdje želimo zaposliti deset žena na 24 mjeseca, a njegova vrijednost je 2,1 milijun kuna.

Najveći i najvidljiviji iskoraci napravljeni su na obnovi komunalne i cestovne infrastrukture

U moru projekata središnje mjesto ipak pripada rekonstrukciji i modernizaciji Dječjeg vrtića „Fijolica“. Prema posljednjim najavama, upravo u sklopu obilježavanja Dana Grada trebalo bi stići i 6,7 milijuna kuna za Dječji vrtić.
– To bi bio prekrasan dar svetog Nikole u gradsku čizmicu. To nam je i najvažnija stvar u sljedećoj godini. Dječji vrtić moramo urediti i prilagoditi najmodernijim standardima. Želimo imati dovoljno mjesta da svakom djetetu omogućimo da ide u vrtić – poručuje gradonačelnik.
Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća izglasan je proračun za sljedeću godinu, najveći do sada, koji iznosi čak 50,85 milijuna kuna.

– Do sada su izvorni prihodi u proračunu bili oko 25 milijuna kuna. Povećanje je posljedica i brojnih odobrenih projekata, čija će realizacija započeti u 2018. godini. Treba napomenuti da je proračun prvi put izglasan i uz podršku većeg dijela oporbe. To je samo dokaz da smo napravili proračun koji jamči daljnji razvoj Grada. Drugim riječima, i u budućnosti nastavljamo dosadašnjom energijom i angažmanom – zaključio je gradonačelnik Ljubomir Kolarek.

Raste broj kulturnih i turističkih sadržaja, sportu u proračunu za 2018. godinu 200 tisuća kuna više

Proračunom za 2018. godinu predviđena su veća izdvajanja za sport, i to za čak 200 tisuća kuna. Nije se zaboravilo ni na kulturu, kao ni na različite turističko-zabavne programe kojima se obogaćuje društveni život stanovnika Preloga i okolnih naselja, ali i privlači sve veći broj gostiju iz drugih sredina.
– Muzej dobiva dvije nove zbirke, što za sobom povlači potrebu proširenja muzejskog prostora. Tijekom cijele godine Turistička zajednica organizira različite sadržaje i uvodi neke novosti poput ovogodišnjih Rimskih igara, za što smo također osigurali više novca u proračunu. Planova i ideja ne nedostaje te ćemo ih pokušati i sve kvalitetno pratiti u segmentu financiranja – rekao je gradonačelnik Kolarek.


Rimske igre ove su godine održane prvi put 

Program obilježavanja Dana Grada Preloga

Obilježavanje Dana Grada Preloga u srijedu, 6. prosinca, započinje u 9 sati druženjem za sve građane na Trgu sv. Jakoba. U 10 sati svečano će se otvoriti Nova ulica u Čehovcu, a u 10.45 i grobna kuća u Prelogu. Odmah potom program se u 11.30 seli u Ulicu Matije Gupca na otkrivanje poklonca sv. Antunu, dok će se u 12.15 u centru Preloga građanima predstaviti novopostavljena pametna klupa. U popodnevnim satima slijedi polaganje vijenaca i paljenje svijeća ispred središnjega križa na gradskom groblju. U 16.30 slijedi sveta misa u župnoj crkvi sv. Jakoba, dok je od 18 sati na programu svečana sjednica Gradskog vijeća u Domu kulture.


Na svečanosti u Čehovcu sudjelovao je i saborski zastupnik Darko Horvat

Tvrtka PRE-KOM služi kao primjer drugima

U komunalnoj tvrtki PRE-KOM osim Grada Preloga udio u vlasništvu ima još devet općina: Donja Dubrava, Donji Vidovec, Kotoriba, Goričan, Sveta Marija, Donji Kraljevec, Belica, Dekanovec i Domašinec. PRE-KOM već godinama, znatno prije sličnih tvrtki, ima uspješno implementiran sustav prikupljanja, sortiranja, obrade i zbrinjavanja otpada.
– Mi smo rano prepoznali da smeće nije problem, nego prilika za dobar posao. Sortiramo 60 posto otpada, 55 posto se obrađuje, i prema tim podacima smo u samom vrhu u Hrvatskoj. Ta priča ne bi bila moguća da već 2006. godine nismo u dječjim vrtićima i osnovnim školama krenuli s programima edukacije najmlađih o važnosti sortiranja i obrade otpada. Plodove tog rada ubiremo danas. U tom smo segmentu prepoznati i na europskoj razini te smo dobili pozivnicu i prijavnicu da budemo prvi grad iz Hrvatske koji će postati član Udruge komunalnih gradova Europe. Važna stvar u poslovima oko prikupljanja i zbrinjavanja otpada je da otvaramo radna mjesta za osobe koje zbog niže razine radne kvalificiranosti teško pronalaze posao. Zahvaljujući odlično organiziranoj tvrtki PRE-KOM povukli smo puno novca kroz Fond za zaštitu okoliša te smo njime financirali sortirnicu, kompostanu i nove kante za smeće te obnovili vozni park – ističe Kolarek.
U način ustroja i funkcioniranja PRE-KOM-a dolaze se uvjeriti čelnici brojnih hrvatskih gradova i općina. Probleme s kojima se većina njih danas suočava Prelog uspješno rješava već puno desetljeće.

Izvor:
Foto: Privatna arhiva

Međimurje

Osnovna škola Mursko Središće ide u dogradnju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Murskom Središću je osnovna škola izgrađena prije 60 godina i dobro je desetljećima služila učenicima, međutim, nedostatna je za sve učenike u jednoj smjeni i provođenje jednosmjenske nastave koja je važna za boravak roditelja s djecom, mogućnosti izvannastavnih aktivnosti, mogućnosti organizacije školskih izleta ili odlaska na kazališne i druge predstave i mnoge druge stvari koje danas polako postaju standard.

Vlada Republike Hrvatske teži jednosmjenskoj nastavi na području cijele Republike Hrvatske, a pomoć u tome su velika sredstva koja su osigurana za Nacionalni plan oporavka i otpornosti. Vlada Republike Hrvatske je tako putem NPOO-a osim za dječje vrtiće, koji u Murskom Središću ide u dogradnju, osigurala sredstva i za gradnju i dogradnju osnovnih škola, pri čemu je Grad Mursko Središće u suradnji s osnivačekm osnovne škole, Međimurskom županijom, te Osnovnom školom Mursko Središće protekle tri godine aktivno radio na pripremi i prijavi projekta dogradnje osnovne škole. Prije nekoliko su mjeseci i gradonačelnik Dražen Srpak i župan Međimurske županije, Matija Posavec i bili u Ministarstvu znanosti i obrazovanja upravo s ciljem izvida terena po pitanju prijavljenih idejnih projekata.

Sjajna je vijest što je prije nekoliko dana izdana Suglasnost na idejni projekt i omogućeno financiranje u iznosu od 100 %. To znači da će biti dograđeno devet novih učionica, knjižnica i blagovaona. Slijedi korak izrade glavnog projekta i same prijave, nakon čega bi trebala uslijediti i gradnja i kroz koju godinu sva će djeca u Murskom Središću biti u jutarnjoj smjeni.

Nastavite čitati

Međimurje

Uređaj koji spašava živote Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije, a u Županijskoj bolnici preuređeni ulaz

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ljudi u invalidskim kolicima, mahom stariji, u očekivanju prijevoza, osamljeni i potišteni, bili su česta slika pred glavnim ulazom u Županijsku bolnicu Čakovec.

No, liječničkom oku i ljudskom srcu ravnatelja Bolnice, Igoru Šegoviću, dr. med., to je smetalo i poduzeo je odlučne korake, za koje je našao i saveznike, te je 11. travnja otvoren novouređeni prostor – ulaz s dušom, u kojem se pozdravlja i ispraća svaki pacijent: „Željeli smo novi ulaz u bolnicu, ulaz koji imati dušu u smislu da će se pacijenti u tom prostoru osjećati ugodno, a ne napušteno. Ovdje sada svatko može dobiti informaciju koja mu je potrebna na putu prema nekoj pretrazi ili pregledu, ali i pomoć. Smisao je da našim pacijentima damo ono što zaslužuju: dostojanstvo te ugodan i funkcionalan prostor u kojem imaju sve što im je potrebno pri ulasku ili napuštanju ustanove.“

Prostor ulaza je koncipiran tako da je u prvom dijelu pacijentima, od 6 do 21 sat, na raspolaganju infopult, čiji djelatnici dočekuju pacijente te im pomažu u snalaženju bolničkim prostorom te osiguravaju pomoć ukoliko je potrebna.

U drugom dijelu je uređen prostor za pacijente i pratnju, s ugodnim garniturama o čemu je ravnatelj rekao: „To je dio za odmor, gdje pacijenti mogu pričekati sanitetski prijevoz ili nekog svog, popiti kavu, pročitati novine, pogledati televizijski program ili popričati, a da nisu izloženi vrućini ili hladnoći. Treći dio prostora su zid kvalitete i zid ponosa, svojevrstan izložbeni prostor u kojem su postavljeni bolnički certifikati izvrsnosti i druge važni podaci te potvrde kvalitete, da se svatko tko uđe u ustanovu može s njom upoznati.“

Župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je da Međimurju ponovo osvanuo dan ponosa na svoju Bolnicu i zdravstveni sustav: „Ponosni smo i na vjeru i angažman naših ljudi kojima je misija razvijati međimurski zdravstveni sustav na korist pacijenata. Danas je 11. travnja, datum na koji se obilježava i Dan Parkinsonove bolesti, a liječnik koji je prvi tu bolest opisao, rekao su oboljeli ‘ljudi blistavog uma zarobljeni u vlastitom tijelu’. U toj simbolici je sadržana naša želja da stanovnicima Međimurja pružimo najmoderniju zdravstvenu zaštitu i nećemo stati niti dozvoliti da nas u toj težnji itko ‘zarobi’. Gostoljubiv smo narod, pa neka i ulaz u našu najveću zdravstvenu ustanovu bude gostoljubiv i bude lice našeg mentaliteta i naših visokih ciljeva.“

Županijska bolnica Čakovec uskoro će dobiti i novi CT uređaj, vrijedan 850.000 eura, te su, zahvaljujući pravovremenom reagiranju Međimurske županije te njezinim ulaganjima, ishođene građevinske dozvole za novi prostor svih laboratorija, te za palijativni centar. U ustanovi očekuju odobrenje resornog ministra za pokretanje obnove drugog dijela Odjela pedijatrije, investicije vrijedne više od 850.000 eura.

Uzvanicima ove svečanosti obratila se i načelnica Sektora za bolničku zdravstvenu zaštitu i kvalitetu zdravstvene zaštite pri Ministarstvu zdravstva Anita Milas-Anzić istaknuvši da je resorno Ministarstvo podržalo ovu inicijativu rukovodstva Županijske bolnice Čakovec te omogućilo dodatno zapošljavanje upravo u cilju poboljšanja komunikacije s pacijentima. „Etički principi u ponašanju osigurat će sliku punog razumijevanja za pacijenta, a to je glavna poruka koju svim mi u zdravstvu želimo dati svojim pacijentima. Na taj način osnažujemo i njihovu volju za liječenjem.“

Vrijedan uređaj

Slavlje u čast novih unaprjeđenja međimurskog zdravstva, nastavljeno je u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije, gdje je ravnateljica prim. Marina Payerl Pal, dr. med., predstavila ulogu novog, vrijednog i rijetkog uređaja, kojim se koristi Djelatnost kliničke mikrobiologije. Riječ je o suvremenom masenom spektrometru, kakvog u Hrvatskoj imaju samo klinike i koji pacijentima hospitaliziranima zbog teških infektivnih stanja, poput sepse, može značiti život.

– Riječ je tehnologiji koja nam omogućava provođenje pouzdane, precizne metode identifikacije bakterija, kvasnica, plijesni i mikobakterija i to za nekoliko minuta, što može biti od presudne važnosti za pacijente s teškim infektivnim stanjima poput sepse. Pravovremenom primjenom adekvatne terapije antibioticima povećavaju se šanse za preživljene teško ugroženih pacijenta, a detekcijom antimikrobne rezistencije utječemo na još uvijek jako prisutan trend razvoja otpornosti bakterija na lijekove – pojasnila je doktorica Payerl-Pal.

Vrijednost ovog uređaja nabavljenog uz podršku Međimurske županije iznosi 130.000 eura: „Vrijednost i važnost ovog uređaja ogleda se u činjenici da je za proces za koji su stručnjacima ranije trebala 24 sata, sada – na dobrobit pacijenta – trebaju samo četiri minute.“

Ovoj svečanosti povodom novih unaprjeđenja međimurskoga zdravstva prisustvovali su i predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini, ravnatelji međimurskih zdravstvenih ustanove te srodnih ustanova iz susjednih županija, a u prigodni program uključili su se članovi zbora Kluba laringektomiranih Županijske lige protiv raka Čakovec te učenici Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje