Povežite se s nama

Međimurje

Samo savršen spoj tradicije i moderne tehnologije stvara vina vrhunske kvalitete

Objavljeno:

- dana

VINOGRADARSTVO NA SJEVERU

Već prve procjene berbi u vinogradima diljem susjednog Međimurja potvrđuju da je iza vinogradara teška, ali uspješna godina.

Unatoč brojnim vremenskim ekstremima, ranome mrazu, ljetnoj suši i tuči, kvaliteta grožđa je na zadovoljavajućoj razini, što je garancija i vrhunskom vinu.

Muškat ottonel

94 hektara vinograda trenutno ima Agromeđimurje, na kojima se uzgajaju gotovo sve sorte karakteristične za ovo podneblje

– Ova je godina što se tiče elementarnih nepogoda bila katastrofalna. Mraz nas je pogodio na početku sezone, baš kao i prošle godine. Poučeni prošlogodišnjim iskustvom, ove smo godine u vinogradima na Železnoj Gori na svakih 15 metara postavili logorske vatre. U noći kada je pao mraz upalili smo vatre i spasili velik dio nasada. Nakon mraza nastupilo je sušno razdoblje, a potom nas je u nekoliko navrata pogodila i tuča. No, unatoč ovim problemima na koje nismo mogli utjecati, dobili smo grožđe iznimne kvalitete. Zbog kiša koje su zaredale posljednjih dana došlo je do pada kiselina i rasta šećera, pa se poklopilo da istovremeno beremo nekoliko sorti – rekao nam je na početku razgovora Alen Zadravec, upravitelj Poslovne jedinice Vinograda Podruma Štrigova, koja posluje u sastavu Agromeđimurja.

U njihovu se vlasništvu ovog trenutka obrađuje oko 94 hektara vinograda, a ta će brojka uskoro narasti na više od 140 hektara kada se u funkciju stave površine koje se trenutno pripremaju za nove nasade. Od sortimenta je zastupljeno apsolutno sve, od sauvignona i chardonnaya, preko rajnskog rizlinga i graševine do traminca i muškata. A upravo po jednoj sorti muškata Podrumi Štrigova posebno su poznati.

– Riječ je o sorti muškat ottonel, koju smo izolirali kao najtraženiju, a mi je posebnom metodom prerade pretvaramo u vino koje nije ni šampanjac ni pjenušac, nego je riječ o biser vinu, što se pokazalo kao dobar poslovni potez, jer je vrlo traženo. S tim smo postupkom započeli prije dvije godine – dodaje Zadravec.

Stop herbicidima

Njegovim dovođenjem na čelo štrigovskih Podruma prije tri godine započeo je i novi način promišljanja i rada u vinogradima. Uvedene su nove tehnologije rada i proizvodnje, koje su počeli pratiti i ostali međimurski vinari.

– Gotovo polovicu naših vinograda prestali smo tretirati herbicidima, što je postao trend u Europi, a uskoro bi moglo postati i pravilo na području Europske unije. Kupci našeg grožđa i vina su to prepoznali. Naime, prošle godine, kada je mraz učinio veliku štetu vinogradarima u Sloveniji i Austriji, ali i u Francuskoj, velik broj njih upravo je kod nas kupio grožđe za svoje podrume. Zadovoljni kvalitetom, ti isti kupci su nam se ove godine vratili. Puno toga novog smo uveli u međimursko vinogradarstvo.

Jedna od stvari koje radimo je jačanje vinove loze aminokiselinama. Rješenje za neke probleme nije isključivo u prskanju pesticidima i herbicidima, već treba raditi na jačanju biljke, kako bi se ona sama oduprijela određenim bolestima i štetnicima. Odnosno, ako je biljka već zahvaćena, da se što brže i kvalitetnije regenerira. Znamo kako pripremiti biljku da što spremnija dočeka fazu formiranja ploda i zriobe – otkriva upravitelj Zadravec.

PREVENCIJA – Pitajte nas o fitoplazmi
Problem bolesti fitoplazme već nekoliko godina pogađa vinogradare. Unatoč širokom zamahu koju je bolest uzela, međimurski kraj ipak je ostao pošteđen težih posljedica.
– Već smo 2015. godine intenzivno počeli s praćenjem ne samo fitoplazme već i ostalih patogenih gljiva. Zahvaljujući tome možemo se pohvaliti da su Podrumi Štrigova čisti  od fitoplazme. No, moram istaknuti da su ljudi narušili prirodnu ravnotežu. Nekontroliranim korištenjem insekticida uništavaju se životinje koje su prirodni neprijatelji američkom cvrčku, prijenosniku fitoplazme. Zato je jako važno znati u kojim se terminima mogu koristiti pojedini insekticidi. U suradnji s Udrugom “Hortus” dogovoreno je da se svi agronomi stave na raspolaganje malim vinogradarima kako bismo zajedno spriječili pojavu i širenje bolesti. Sve počiva na kvalitetnoj prevenciji – objašnjava Zadravec.

Ono što zaslužuje posebnu pohvalu je činjenica da su nove trendove prihvatili i mali vinogradari i vinari, svjesni kako je to jedini način opstanka na sve većem i konkurentnijem tržištu.

Suradnja

– Rezultat toga su vrhunska vina koja dolaze iz Međimurja. Vinari se prilagođavaju, mijenjaju pristup vinogradu i podrumu. Agromeđimurje kvalitetno surađuje s Udrugom “Hortus”. Razmjenjujemo znanja i iskustva, a sve kako bismo međimursko vinogorje učinili prepoznatljivim po kvaliteti.
Upravo zahvaljujući činjenici da su međimurski vinari usvojili nove tehnike i tehnologije proizvodnje, kvalitetom svojih vina dostigli su, ali i prestigli neka druga hrvatska vinogorja koja su do sada držala primat.

70 tona grožđa očekuju ove godine u Agromeđimurju, od čega će polovicu prodati, a polovicu zadržati za vlastitu proizvodnju vrhunskih vina

– Međimurska su vina vrhunska, apsolutno u samom vrhu hrvatskih i europskih vina. Spoznajom da vinogradarstvo više nije samo fizički posao u vinogradu i podrumu već i znanstvena disciplina koja podrazumijeva neprestano usvajanje novih znanja, Međimurci su napravili ovakav iskorak. Dobra je stvar to što se međimurski vinari ne mire s postojećim stanjem. Unatoč sjajnim vinima, nagradama i priznanjima, vinari teže još boljim rješenjima.

Prostor Međimurske županije predstavlja savršen spoj tradicije i modernih tehnologija. Stari podrumi, stare bačve koje se ne odbacuju, već se pušta da vino zrije u njima, što mu daje posebno notu, nakon čega se prebacuje u moderne spremnike s riješenim sustavima hlađenja. Svi procesi se odvijaju u kontroliranim uvjetima. Taj vrhunski spoj daje jednaka takva vina – vrhunska – zaključuje upravitelj Zadravec.

Izvor:
Foto: Andreja Krobot

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje