Povežite se s nama

Međimurje

U čakovečkoj knjižnici obilježili Dan izumitelja, otvarali edukativne izložbe i birali najčitače

Objavljeno:

- dana

DONOSIMO

Knjižnica „Nikola Zrinski“ Čakovec povodom Mjeseca hrvatske knjige, manifestacije koja više od dva desetljeća uspješno promiče knjigu i čitanje kao društvene vrijednosti, i ove je godine organizirala niz aktivnosti kojima potiče djecu na čitanje, razvijanje mašte i kreativnosti te stjecanje novih znanja i iskustava.

Mjesec hrvatske knjige trajao je od 15. listopada do 15. studenoga, a obilježili su ga posjeti djece iz vrtića i škola Dječjem i Općem odjelu, radionice u igraonici “Bamblek”, predstavljanja knjiga, putopisna predavanja i izložbe.

Edukacija djece

Ove godine u Mjesecu hrvatske knjige Dječji odjel ugostio je 39 grupa, odnosno oko 790 djece i pratitelja. Učenici prvih razreda II. OŠ Čakovec učili su o igrama koje su djeca igrala između dvaju svjetskih ratova i prisustvovali edukativnoj radionici „Moja prva enciklopedija“.

Izložbu “Dr. Ivan Novak: Istina o Međimurju” razgledalo je više od 1800 posjetitelja

Autorica Maja Brajko-Livaković s učenicima OŠ Kuršanec i I. osnovne škole Čakovec razgovarala je o prijateljstvu, obitelji te životnim i društvenim vrijednostima, a zagrebačka umjetnica, ilustratorica i psihologinja Ines Ignjačić čakovečkoj se publici predstavila izložbom „Kroz prizmu“.

Održane su i radionice povodom Dana jabuka. Knjižničarka Helena Drvoderić Andrašec s učenicima III. OŠ Čakovec napravila je radionicu o važnosti jabuka, u kojoj su učenici istraživali okus jabuke, njezinu teksturu, boju i miris.
Knjižnica je ugostila i čakovečku autoricu Veru Zemunić sa slikovnicom “Čemu nam oni služe?”, u kojoj je uživao treći razred iz III. OŠ Čakovec. Božidar Glavina predstavio je svoju slikovnicu napisanu kajkavskim jezikom „Mišeki“, a istog je dana u Knjižnici održano Županijsko natjecanje u čitanju naglas, u kojemu je sudjelovalo 24 djece i mentora. Pretposljednji tjedan Mjeseca hrvatske knjige bio je posvećen enciklopedijama, izumima i izumiteljima. Kroz predavanja i radionice za osnovnoškolce obilježen je Dan izumitelja, u kojem se govorilo o najznačajnijim hrvatskim izumiteljima kao što su Nikola Tesla, Faust Vrančić i Slavoljub Penkala.

Dječji odjel ugostio je 39 grupa, odnosno oko 790 djece i pratitelja

Knjižničarka Blaženka Hunjadi-Bašek upoznala je malene posjetitelje s „Micom Poštaricom“ Nade Horvat, a istog je dana održano i svečano zatvaranje Mjeseca hrvatske knjige. Na Dječjem odjelu dodijeljene su i nagrade najčitačima u 2017. godini.
U kategoriji učenika viših razreda najviše knjiga pročitala je Vedrana Skender sa 106 pročitanih naslova, a u kategoriji nižih razreda Josipa Jarni, koja je pročitala 176 knjiga. U kategoriji odraslih najviše knjiga pročitala je Irena Zagoracz iz Nedelišća s ukupno pročitana 154 naslova.Tijekom Mjeseca hrvatske knjige na Općem su odjelu održana putopisna predavanja, predstavljanja knjiga i otvorenja izložbi, kao i grupni posjeti učenika. Na tim događanjima Knjižnicu je posjetilo dvjestotinjak osoba, dok je izložbu “Dr. Ivan Novak: Istina o Međimurju” razgledalo više od 1800 posjetitelja.

Mjesec hrvatske knjige na Općem odjelu počeo je izložbom “Dr. Ivan Novak: Istina o Međimurju” i predstavljanjem reprinta istoimene Novakove knjige.
Dizajnerica i novinarka Riana Petanjek održala je putopisno predavanje i predstavila knjigu „Slane banane“, koja objedinjuje najuzbudljivije dogodovštine s dvogodišnjeg putovanja svijetom, a Čakovčanka Vesna Perhoč održala je putopisno predavanje „Ladakh – Mali Tibet“.
Predstavljeno je i novo kolo Biblioteke “Insula”. Predstavili su se domaći autori Ladislav Radek sa svojom knjigom ”Utihnula jeka”, Emilija Kovač s knjigom “Slike: na dah” i Petar Despinić s knjigom “Tercine i pjesme ine”.

Tijekom trajanja Mjeseca hrvatske knjige u novom izložbenom prostoru postavljena je Međunarodna izložba karikatura. Izložba je organizirana inicijativom domaćega karikaturista Damira Novaka iz Gornjeg Mihaljevca.
Čakovečka je Knjižnica ove godine u Mjesecu hrvatske knjige ugostila i četiri grupe učenika Srednje škole Čakovec, koji su se upoznali s odjelima, uvjetima posudbe i načinom rada Knjižnice.

Učenici Gimnazije “Josip Štolcer Slavenski” Čakovec sa svojom profesoricom Andrejom Talan posjetili su Zavičajnu zbirku. Pokazana im je građa, razglednice, plakati, audiovizualna građa i dijelovi ostavština. Knjižnicu su posjetili i učenici 8. razreda I. OŠ Čakovec, koji su sudjelovali u programu informacijskog opismenjavanja tinejdžera “Guglanje za mudrice”.

Izvor:
Foto: Privatna arhiva

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje