Povežite se s nama

Međimurje

U Štrigovi je predstavljen životopis sv. Jeronima

Objavljeno:

- dana

SKUP

Akademik Dragutin Feletar, prevoditelj Marko Rašić te urednik i profesor Ivan Pranjić na dan sv. Jeronima u Štrigovi predstavili su knjigu Josipa Bedekovića pod naslovom „Knjiga o svetom Jeronimu, Iliriku i Međimurju“.

Riječ je o jednoj od najiščekivanijih knjiga o međimurskoj povijesti. Prevedena je s latinskog jezika i sadrži najkompletniji prikaz životopisa sv. Jeronima u hrvatskoj kulturi te popis svih blaženih ljudi Ilirika do 18. stoljeća.

Misa i skup

Oduvijek smo znali da je štrigovski Stridon mjesto rođenja svetog Jeronima, a sada smo to i dokazali.

Program na kojoj je predstavljena ova knjiga započeo je svetom misom u crkvi sv. Jeronima u Štrigovi, nakon čega je u Osnovnoj školi Štrigova održan znanstveni skup.
– Znamo da je Štrigova diljem Lijepe naše, pa čak i diljem svijeta poznata po svojim ljepotama, po vrhunskim vinima, po svojoj tradiciji i specifičnoj enogastronomiji. Međutim, sve je više turista koji pitaju za sv. Jeronima, za Rangerove freske, i to mi je jako drago, jer smo dobili još nešto čime ćemo se dičiti, zahvaljujući čemu ćemo biti posebni, i zato vam hvala na uloženom trudu – izjavila je zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman.

Načelnik Općine Štrigova Stanislav Rebernik istaknuo je da je ponosan na sve koji su se okupili u ovako velikom broju.
– Ovo nije vrijedno samo za našu malu zajednicu, to je vrijednost za cijelu Republiku Hrvatsku, pa i šire. Oduvijek smo znali da je štrigovski Stridon mjesto rođenja svetog Jeronima, a sada smo to i dokazali – zaključio je Rebernik.

Pritom je na skupu naglašeno da je crkva sv. Jeronima izgrađena između 1739. i 1752. godine na temeljima bazilike iz najranijih kršćanskih vremena. U crkvi, spomeniku kulture nulte kategorije, kriju se neprocjenjivo vrijedne freske baroknog slikara Ivana Krstitelja Rangera.

Predstavljanje knjige Josipa Bedekovića organizirali su Općina Štrigova, Župa sv. Marije Magdalene u Štrigovi, Ogranak Matice hrvatske u Čakovcu, Društvo za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije Tkalčić, Družba „Braća hrvatskoga zmaja“ – Zmajski stol Čakovec, Zrinska garda Čakovec i Izdavačka kuća „Meridijani“, a sve pod pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje