Povežite se s nama

Međimurje

Vinogradari kreću u “izbornu berbu”, smiješi se dobar urod

Objavljeno:

- dana

IN VINO VERITAS

Više nema dvojbe o tome kakvi su izgledi za ovogodišnju berbu grožđa u vinogradima na području sjeverozapadne Hrvatske. Naime, stručnjaci kažu da će početi kasnije nego prošle godine te da vinogradari kojima loza nije stradala od mraza i bolesti mogu očekivati dobar urod i kvalitetu sočnih bobica.

Da je tome zaista tako uvjerili smo se u Tupkovcu, na imanju obitelji Stjepana Tkaleca, čija kapljica podjednako prija vinoljupcima iz varaždinskoga kraja i Međimurcima.

Putari i berači

Tkalecovi brinu o 8.000 trsova posađenih na dvama vrhovima – Tupkovec i Orehovčak, na čijim jugozapadnim padinama rastu chardonnay, sivi i bijeli pinot (burgundac), sauvignon, vetilinac rose, šipon i graševina.

– U vinogradima za četiri člana naše obitelji svake godine ima uvrh glave posla. Lani je berba bila pri kraju oko 15. rujna, a ove godine s njom krećemo na izbornu nedjelju.Čim na biračkome mjestu obavim svoju građansku dužnost, pridružit ću se beračima i putarima u goricama – naglasio je Tkalec. Njegova je obitelj sedamdesetih godina prošlog stoljeća zasadila svoje prve vinograde. Otad ulažu puno ljubavi i pažnje u uzgoj vinove loze te proizvodnju vina, koje flaširaju ili prodaju u rinfuzi. Godišnja proizvodnja ustalila se na oko 15.000 litara kvalitetne kapljice, no naši domaćini upozoravaju da bi urod grožđa ove jeseni ipak mogao biti manji.

 

Tkalecovi brinu o 8.000 trsova, a proizvodnja se ustalila na oko 15.000 litara kvalitetne kapljice

– Nažalost, 2016. godinu pamtit ćemo po mrazu i jakim napadima pepelnice kojima su kumovale visoke dnevne temperature, hladne noći i jutarnje magle. Srećom, poštedjela nas je tuča – veli ovaj iskusan električar koji se posvetio vinogradarstvu i podrumarstvu.

 

Vinogradarima dobrog raspoloženja ne nedostaje, osim ako dođe “smak svijeta“ s tučom i bolestima loze

Na obiteljskom imanju Tkalecovih – nema čega nema. Naime, pravo ekonomsko dvorište je parking za traktore, svu silu priključnih strojeva, prikolice… Rastu tu stoljetni orasi i trešnje, a ispod brajdi je uređeno dječje igralište, gdje uživaju najmlađi članovi obitelji – Mateja, Stjepan i Roberta. I oni će već ovog tjedna dane provoditi u Orehovčaku (Železna gora) gdje se nalazi vinski podrum.

– Proizvodimo i miješano vino Pištevina (šipon i graševina), a uz prethodnu najavu kod nas su svi vinoljupci i putnici namjernici uvijek dobrodošli. Dobrog raspoloženja nam nikad ne nedostaje, osim ako dođe „smak svijeta“. Naime, i to smo ovdje doživjeli prije tri godine, kad je sve gorice uništila tuča. Slijedilo je razdoblje s obilnom kišom i, kao da to nije bilo dosta, nikakvi pesticidi nisu mogli zaustaviti pepelnicu i druge bolesti vinove loze – prisjeća se Tkalec.

“Pernati“ gosti

No, za razliku od 2013., njegova “tvornica“ pod vedrim nebom ove godine izgleda jako dobro. Primijetili su to i nepozvani – „pernati“ gosti.
– Na skoro potpuno zrelo grožđe uporno navaljuju škvorci i kosovi. Jedina obrana od njih je klopotec koji smo po tradiciji postavili na Veliku Gospu. Buka njegovih batića ponekad zasmeta susjede, ali dok oni radosno klopoču svi vinogradari imaju mirniji san – uvjerava nas naš domaćin.

Mogu ga imati i Varaždinci koji će moći i dalje uživati u Pištevini, chardonnayu, šiponu i pinotu, odnosno u kapljici koju najviše kupuju u njegovoj vinariji na gradskom placu.

Kiseline grožđa dobre, a šećeri solidni

U Savjetodavnoj službi, čiji zaposlenici prate stanje u vinogradima na području sjeverozapadne Hrvatske, kažu da je “ove godine na terenu bilo svega“.
– Najviše problema od Uskrsa uzrokovala je pojava mraza, koji je smanjio urod. Ima vinograda u jako dobrom stanju te onih koje je izrazito pogodila pepelnica – ističe dipl. ing. agro. Miroslav Matovinović.

Vina puna arome
Dodao je da su kiseline dobre u odnosu na lanjske te da su “šećeri solidni“.
– Lani je berba bila rana, počela je prvih dana rujna, dok će ove godine kasniti između 7 i 10 dana. Sve je to u granicama normale. Sunce nije spržilo vinograde, predviđamo da će vina biti svježa i puna arome – naglasio je Matovinović.
Spomenimo i to da stručnjaci za vinogradarstvo ove godine ne očekuju probleme u podrumima.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje