Povežite se s nama

Međimurje

Za eko-termofor u obliku sove dobili samo pohvale

Objavljeno:

- dana

SVEČANO

– To što je OŠ Martijanec eko-škola ne znači samo da čuvamo prirodu i brinemo o zaštiti okoliša. Eko-škola znači da brinemo i o starim obrtima i očuvanju tradicije – rekla je Sonja Huzjak, ravnateljica OŠ Martijanec koja je u podizanjem zelene zastave u petak obnovila status eko-škole.

Tu “zelenu” titulu škola je zaradila još 2009. godine, i to zahvaljujući mnogobrojnim projektima koji se provode tijekom cijele godine.

– Sve te projekte provodili smo i prije nego što smo postali eko-škola, a onda smo ih samo povezali tako da od prvog razreda učenike učimo zdravom životu, održivom razvoju i ponašanju, odvajanju otpada, prikupljanju sekundarnih sirovina, prikupljamo stari papir, plastične boce, baterije te smo uključeni u projekte školskog voća i školskog mlijeka. Uz sve te aktivnosti usko su vezani i članovi naše učeničke zadruge, koja svoje djelovanje temelji na ekološkim principima, pa tako imamo i vlastiti školski vrt i voćnjak u kojima uzgajamo zdravo povrće i voće za učenike i školsku kuhinju, a zasebna sekcija u zadruzi brine o očuvanju tradicionalnlih obrta i tradicije martijanečkog kraja – doznajemo od ravnateljice Huzjak. Ove godine osmislili su i  proizvod koji je proglašen jednim od najinovativnijih na državnoj smotri ekoloških zadruga.

– Riječ je o eko-termoforu u obliku sove, koji punimo košticama višnje ili trešnje, sojinim sjemenkama ili mentom.  On je vrlo pogodan za više upotreba. Zagrijavanjem u mikrovalnoj pećnici postaje termofor, može se držati na bilo kojem dijelu tijela i pogodan je za djecu. Pogodan je za više upotreba i za taj proizvod dobili smo niz pohvala – rekla je Huzjak. Učenici te škole uključeni su u međunarodna natjecanja iz matematike i engleskog jezika, uspješni su na državnim i županijskim natjecanjima, a u toj školi prepoznaju njihove sklonosti, usmjeravaju ih i razvijaju.

– Sve to ne bi moglo funkcionirati bez velikog angažmana učitelja, nastavnika, roditelja i Općine Martijanec koja podržava naše projekte i potiče bolji rad – rekla je Huzjak.

U školi će se još bolje raditi ako se riješi problem prostora. OŠ Martijanec, koja će ovu školsku godinu zaključiti s 222 učenika, još uvijek ima nastavu u dvije smjene.

– Imamo osam učionica, a 16 razrednih odjela. Mislim da su naši učenici ipak zakinuti u odnosu na druge u Varaždinskoj županiji, ali nas to ne sprječava da dajemo sve od sebe – rekla je ravnateljica.

Ipak, očekuje se da bi se s dogradnjom škole i rekonstrukcijom starog dijela škole po modelu JPP-a moglo krenuti ujesen. Očekuje to i načelnik Općine Martijanec Marijan Horvat.

– Općina je u početku odradila svoje, krenula je s izradom dokumentacije, a svoj doprinos dali smo i u rješavanju imovinsko-pravnih pitanja oko zemljišta. Sve ostalo sada je stvar zakonske procedure. Na to ne možemo utjecati, no, koliko imam informacija, nema problema u postupku provođenja natječaja – rekao je Horvat. Kaže da se u 21. stoljeću ne možemo više zadovoljiti samo s učionicama i klupama. 

– Dogradnjom škole stvorit ćemo bolje uvjete za obrazovanje, ali i dati djeci mogućnost za brojne izvanškolske aktivnosti i organizaciju različitih događanja za koje dosad nije bilo prostora – istaknuo je.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje