Povežite se s nama

Međimurje

Zajednički čuvamo baštinu Europske unije

Objavljeno:

- dana

LEPOGLAVA U EUROPSKOM PROJEKTU

Europska unija financirat će još jedan projekt Grada Lepoglave.

 Riječ je o zajedničkom projektu Lepoglave i slovenske Idrije – “Zajednički čuvamo baštinu Europske unije / Skupaj ohranjamo dedeiščinsko znanje EU”, vrijednom 10 tisuća eura. Europska unija će ga financirati kroz program  Europe for Citizens i mjeru 2.1.

Čipkarska tradicija

Nastavak je to kontinuirane suradnje Lepoglave i Idrije na projektima razvoja kulture i očuvanja kulturne baštine, ujedno i treći zajednički projekt za čiju su realizaciju u protekle tri godine sredstva dobivena iz fondova Europske unije.

– Iskustvo i znanje koje imamo u privlačenju europskog novca pomoglo je da i za ovaj projekt dobijemo potporu Europske unije. Zajednički je to projekt dvije uspješne sredine koje veže čipkarska tradicija. I Lepoglava i Idrija žele sačuvati vlastitu baštinu koje je ujedno i baština te bogatstvo Europske unije koja je prepoznala vrijednostnašeg projekta – istaknuo je lepoglavski gradonačelnik Marijn Škvarić, koji je 2012. godine, s načelnikom općine Idrija Bojanom Severom, potpisao povelju o bratimljenju Lepoglave i Idrije.

Projekt će se provoditi i biti realiziran tijekom iduće godine sa završnom aktivnošću u Idriji. Naglasak projekta je na očuvanju tradicije i znanja izrade čipke na batiće , postupcima zaštite i razvoja čipkarstva te pripremi smjernica nacionalnim vladama i Europskoj uniji vezanih uz ovu tematiku.

Vrijednost ručnog rada

– Kako danas ručni rad nije cijenjen, a mladi nemaju interes za učenje ove vještine, važno je popularizirati ta znanja, promovirati ih i podizati vrijednost ručnih radova. To      se želi postići ostvarenjem ciljeva projekta, a to su promocija važnosti ručnog rada iumjetničko-obrtničkih proizvoda, razmjena znanja i iskustava među gradovima terazličitim generacijama, poticanje debata o različitim pristupima očuvanja tradicionalnih znanja i prenošenje tog znanja mlađim generacijama uz osmišljavanje novih ideja, prijedloga i mjera – pojasnio je Dejan Bjelivuk, predsjednik Udruge Ekomuzej Lepoglava, koja je uključena u ovaj projekt.

U planu je, u okviru projekta, prirediti zajedničku izložbu idrijske i lepoglavske čipke. Bit će to središnja izložba Festivala idrijske čipke iduće godine. Uz čipku će biti predstavljeni i tradicionalni obrti Idrije i Lepoglave. U okviru projekta bit će organizirani i stručni savjeti te izrađena brošura koja će informirati o projektu čiji će rezultati biti predstavljeni na Festivalu čipke u Lepoglavi iduće godine. Na Festivalu u Lepoglavi posjetitelji će moći razgledati izložbu koja će ranije biti postavljena u Idriji.

Izvor:
Foto: Grad Lepoglava

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje