Povežite se s nama

Život i društvo

Drugi svijet: djeca spremaju ručak u šumi, a jasličari spavaju na otvorenom

Objavljeno:

- dana

VRTIĆ U NORVEŠKOJ

Sunce, kiša, snijeg… Zamislite da vam je dijete svaki dan vani, na svježem zraku, šest sati dnevno.

Za vrtić ga spremite tako da mu stavite vodonepropusni kombinezon i kapicu. Igra se u pijesku, skače po šumi, od blata radi figurice, na vatri peče ručak, a brine se i za ovce i piliće na farmi u sklopu vrtića. Jasličari svoje dane također provode na zraku, a spavaju ušuškani u kolicima, vani, na zraku.

Djeca na zraku provedu 6 sati dnevno, po bilo kakvom vremenu

Ovakav program prosječnom hrvatskom tati ili mami sigurno nameće pitanja – zašto su vani, neće li se dijete prehladiti i nisu li ta djeca stalno prljava.

No takav program uobičajen je u predškolskom odgoju svih skandinavskih zemalja, a u Norveškoj, jednoj od najbogatijih zemalja Europe, velika se važnost daje upravo boravku u prirodi i poticanju individualnosti.

U to su se uvjerili djelatnici varaždinskog vrtića Dječji svijet koji su u sklopu programa Europske unije Comenius posjetili norveški Kvernaland. Cilj Comeniusa je uz upoznavanje s igrama i igračkama drugih zemalja i razmjena iskustava u predškolskom odgoju.

– Njihov odnos prema odgoju je sasvim drugačiji. Kako je tamo uglavnom hladno i pada kiša, djeca su cijelo vrijeme u svojim vodootpornim “radnim” odijelima. Vele, tako mora biti jer se od rane dobi moraju priviknuti na vremenske uvjete. Vrlo često hodaju i 6 do 7 kilometara u šumi i tamo se igraju – izrađuju figurice od blata, penju se po drveću, preskaču potočiće…

U svom pristupu prema djeci potiču samostalnost i individualnost, a opet svi zajedno vrlo dobro funkcioniraju kao grupa – kaže ravnateljica vrtića pedagoginja Ljubimka Hajdin.

Mala farma

Zajedno sa sudionicima Comeniusa iz drugih država uključenih u projekt (Turska, Bugarska, Slovenija, Latvija) posjetili su i vrtić koji je na farmi, ali je i sam jedna mala farma. – Vrtić je uz farmu, a djeca doslovno imaju svoje životinje o kojima se brinu. Naravno, s njima su i odgojiteljice i asistenti. S jednom odgojnom skupinom od 18 do 24 djece rade dvije odgojiteljice i tri asistenta, koji su najčešće, koliko smo primijetili, drugih nacionalnosti – priča Ljubimka.

Na prvome mjestu Norvežanima su obrazovanje i zdravstvo

Ono što je varaždinsku delegaciju posebno fasciniralo jest i “inicijacija” koju nakon završenog vrtića prolaze mali Norvežani.

– Prije odlaska u školu odlaze na jedan dan i noć zajedno s odgajateljima u planinarski dom kako bi prespavali jednu noć sami, bez roditelja. To znači da su spremni za školu. Razmišljamo o tome da tu ideju uvedemo i u naš vrtić – kaže Ljubimka.

Jednostavni ljudi

Ovakav odgoj i pristup nije slučajan u Skandinaviji. Varaždinci su primijetili da su i odrasli Norvežani nakon posla cijelo vrijeme na trgovima i ulicama, obučeni upravo u vodonepropusnu odjeću, da se puno kreću, trče, voze bicikl.

– Iako smo imali predrasude da su sjevernjaci zatvoreni, radi se o izrazito otvorenom narodu i jako jednostavnim ljudima. Kada smo bili tamo, shvatili smo i da oni nisu bogati zato jer imaju novaca nego zato jer ne troše na ono što im ne treba. Najjednostavniji primjer su njihovi prioriteti u raspoređivanju sredstava proračuna. Njima su na prvome mjestu odgoj i obrazovanje te zdravstvo – veli Ljubimka.

Vjerojatno bi, kad bi se mentalitet hrvatskog naroda pretvorio u norveški, i naš prirodni prirast prestao padati. Kako su i Varaždinci iz vrtića tamo čuli, i sjevernjaci su imali problema s natalitetom, pa su to riješili ulaganjem u obrazovanje. U toj zemlji čak 97 posto djece pohađa jaslice i vrtić. Uz takav program, nije ni čudo.

NORVEŠKA INCIJACIJA

Završna “svečanost” pred odlazak u školu norveških predškolaca nije priredba u kojoj recitiraju pjesmice. Njihova priredba je odlazak u planinu, tj. planinarski dom s odgajateljima, bez roditelja. Kada jednu noć provedu sami, bez roditelja, to znači da su spremni otisnuti se u školski život.

Istočno perfekcionisti, sjeverno individualci

U sklopu projekta Varaždinci iz Dječjeg svijeta već su posjetili vrtiće u Turskoj i Bugarskoj. – U Istanbulu smo naišli na privatni vrtić rezerviran za najbogatije gdje se djecu već od ranih nogu uči da postanu perfekcionisti. U Bugarskoj smo primljeni u državnom vrtiću gdje se njeguje obrazovanje u skupini i to unaprijed organizirano, a veliko značenje pridaju upravo tradiciji i folkloru. Norveška je sasvim drugi svijet. A mi smo… negdje između. Neki naginju na jednu, a drugi na drugu stranu – kaže Ljubimka Hajdin.

KAKO FUNKCIONIRA SUSTAV?

U Norveškoj, kao i kod nas, postoje vrtići privatnih i javnih osnivača, ali sve je malo drugačije posloženo. Cijene su jednake kao što su jednaka i davanja iz proračuna regije, a razlika je jedna ali bitna. Privatnim vrtićima se za održavanje prostora daje novac iz regionalnog proračuna, dok se za regionalne ne daje jer njih održava regija.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Varaždinskim gimnazijalcima nagrada na eko natječaju Fonda za zaštitu okoliša – Modna lasta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Više od 150 radova učenika osnovnih i srednjih škola na Dan planeta Zemlje poslalo snažnu poruku o važnosti borbe protiv brze mode i negativnih utjecaja na okoliš.

Radovi pristigli na adresu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sklopu natječaja Modna lasta, čiji su pobjednici objavljeni povodom Dana planeta Zemlje.

Upravo su učenički radovi inspiracija i izvor kreativnih ideja kojima svatko od nas može doprinijeti zaštiti i raznolikosti našeg okoliša, a koji je svakim danom u sve većoj opasnosti od uništenja, prvenstveno zbog konzumerizma i brze mode koja je bila fokus ovogodišnjeg kreativnog natječaja. Kroz tri zadatka, niži i viši razredi osnovnih škola, srednje škole te đaci kreativci pokazali su kako možemo usporiti brzu modu i pomoći Planetu.

Stručni žiri, u kojem su sjedili predstavnici najvećih hrvatskih medijskih kuća, influencerica Mateja Frajsberger poznatija kao Click4chic te predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, odabrao je tri najkreativnija rada u svakoj od kategorija.

Prvo mjesto u kategoriji nižih razreda odnijeli su Petra Atelj, Rut Fekeža, Paula Majstorović, Iris Tomljenović i Korina Židak iz Osnovne škole Vjenceslava Novaka Zagreb, pod mentorstvom razrednice Bojane Habjanec, dok je u kategoriji viših razreda pobjednica Viktorija Huljina iz Osnovne škole Banija koju je mentorirala Ankica Veseljić.

Prvo mjesto u kategoriji srednjih škola pripalo je Dori Modrić, Jakovu Grabaru, Elizabeti Kasun, Viti Breški i Karli Kolenko iz Prve gimnazije Varaždin, koje je u kreativnom procesu podupirala prof. Ivana Žnidarić Kajić.

– Iznimno smo sretni zbog velikog odaziva učenika na ovogodišnji natječaj „Modna lasta“. Više od 150 prijava svjedoči o strasti i predanosti učenika, kad je riječ o očuvanju okoliša. To nas inspirira i potiče da svake godine ponovno pružimo priliku djeci i mladima da pokažu svoju kreativnost i brigu za naš planet, te ih nagradimo za njihov trud. Ovogodišnji pobjednici su pravi pokazatelji ekološke osviještenosti mlađih generacija te čvrsto vjerujemo kako ih je potrebno motivirati da se nastave razvijati u tom smjeru – izjavila je Sunčana Matić iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Cilj ovog obrazovno-ekološkog natječaja bio je educirati i inspirirati djecu i mlade na usvajanje održivih navika za očuvanje Zemlje te je još jednom potvrdio koliko je važno motivirati ih da aktivno djeluju u zaštiti okoliša.

Nastavite čitati

Život i društvo

U Knegincu održana Zelena čistka povodom Dana planeta Zemlje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Povodom međunarodnog Dana planeta Zemlje i ove je godine organizirano čišćenje šumskih predjela Mostečka (Kolnjak), Cukavec i Krč na području Općine Gornji Kneginec.

Na poziv Općine Gornji Kneginec u subotu, 20. travnja, čišćenju su se odazvali članovi dobrovoljnih vatrogasnih društava Kneginec Gornji, Donji Kneginec, Varaždinbreg i Lužan Biškupečki, članovi udruge branitelja Sinovi Domovine i Off road kluba Kneginec te djelatnici KNEKOM-a i Općine.

Ovakve akcije čišćenja šuma godinama se održavaju na gotovo istim mjestima. Ovom prigodom organizatori ponovno poručuju nesavjesnim pojedincima da se otpad ne smije odlagati u prirodu već se može besplatno predati u Reciklažnom dvorištu Kneginec.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje