Povežite se s nama

Život i društvo

Ima 200 godina, a možda doživi tisućiti rođendan!

Objavljeno:

- dana

BAŠTINA

U Čalincu, živopisnom mjestu u općini Maruševec, živi 200-godišnjakinja o kojoj mnogi, unatoč njezinim poznim godinama, gotovo ništa ne znaju. Ispred kurije Pongratz već treće stoljeće raste tisa, stablo kakvo ne samo da se ne može naći u Varaždinskoj županiji, nego ga je teško naći u cijeloj Hrvatskoj.

Stara dama iz Čalinca je još prije 52 godine zaštićena kao spomenik parkovne arhitekture.

– Tisa ispred kurije Pongratz u Čalincu može se ubrojiti među najveće primjerke te vrste u Hrvatskoj, osobito zbog debljine debla – doznajemo od Sanje Kopjar iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Varaždinske županije.
Visoka je 12,5 metara, dok je opseg njezinoga debla čak četiri metra i 20 centimetara! „Na ovoj tisi ne smiju se lomiti grane niti bilo kako oštećivati stablo“, piše u dokumentu iz prošlog stoljeća.

Dama stara 200 godina

Visina: 12,5 m
Opseg debla u prsnoj visini: 4,20 m
Promjer debla u prsnoj visini: 134 cm
Starost: oko 200 godina

Zaštićena tisa uz kuriju Pongratz u Čalincu gotovo jedini dokaz postojanja perivoja koji se nekada nalazio na ovome mjestu.

Zna se da pojedini primjerci tise mogu poživjeti više od 1.000 godina, no kada je ova u Čalicu posađena, pouzdano se ne zna.
– Od pojedinih perivoja danas je preostalo tek poneko vrijedno stablo, kao usamljeni svjedok burne prošlosti koja se odvijala na tom prostoru. Tako je zaštićena tisa uz kuriju Pongratz u Čalincu gotovo jedini dokaz postojanja perivoja koji se nekada nalazio na ovome mjestu. Od perivoja, čija je površina iznosila oko tri hektara, danas je ostao tek manji broj stabala oko kurije i poneko stablo koje pripada okućnicama okolnih novih kuća. Nova cesta koja je prošla pokraj kurije presjekla je perivoj po polovici, a uz cestu su izgrađene nove kuće tako da je perivoj danas u potpunosti uništen – navodi Sanja Kopjar.
Perivoj je bio ucrtan na katastarskoj karti iz 1860. godine. – S obzirom na to, sa sigurnošću se može tvrditi da je nastao prije te godine, stoga je tisa vjerojatno zasađena u prvoj polovici 19. stoljeća – doznajemo.

Dobrodržeća starica

 S obzirom na svoju starost, tisa u Čalincu nalazi se u relativno dobrom zdravstvenom stanju

U Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Varaždinske županije kažu da se starica, unatoč godinama, dobro drži.
– S obzirom na svoju starost, tisa u Čalincu nalazi se u relativno dobrom zdravstvenom stanju. Njezino deblo ima u svojoj unutrašnjosti veću šupljinu, koja ne utječe na njezinu statičku stabilnost i vitalnost. Svako stablo mora se prilagoditi uvjetima života područja na kojem se nalazi te je tako i tisa u Čalincu morala naučiti živjeti s uvjetima svoje okoline – kaže Sanja Kopjar.

Sanacija tise

Baš kao i druge dame, ni ona nije mogla bez „kozmetičko-medicinskih zahvata“.

Javna ustanova lani je organizirala radove na sanaciji tise. Baš kao i druge dame, ni ona nije mogla bez „kozmetičko-medicinskih zahvata“. Pritom su korištene posebne metode.

Otrov

Tisa (Taxus L.) je rod zimzelenog drveća ili grmova iz porodice Taxaceae. Obuhvaća 8 vrsta rasprostranjenih na Sjevernoj polutki, morfološki vrlo sličnih, tako da ih neki autori smatraju geografskim svojtama jedne vrste T. baccata. Svi dijelovi stabla, osobito iglice, pa i sjemenke, sadrže otrovni alkaloid taksin. Neotrovan je jedino aril (mesnati ovoj) na plodu, stoga ptice (osobito drozdovi) rado jedu njezine plodove. Osim običnih, jako razgranjenih, postoje brojni hortikulturni varijeteti i forme. Dostiže vrlo visoku starost, i do preko 1000 godina.

Poslastica za drozdove

– Aktivnosti sanacije obuhvatile su orezivanje suhih, bolesnih i konkurentskih izboja korištenjem tzv. hamburške metode orezivanja, koja je danas široko prihvaćena u Europi jer se pokazala najboljom kod sanacije starih stabala – pojašnjava stručnjakinja.

Napominje da drveće u urbanom okruženju danas ima težak život, jer se to okruženje znatno razlikuje od njihovog prirodnog staništa. – Cilj sanacije starih stabala je osiguravanje što kvalitetnijih uvjeta za njihov daljnji rast i razvoj te ujedno i ugodniji suživot s čovjekom – kaže.
Budemo li tisu u Čalincu pazili i mazili, kao što ta stara dama zaslužuje, stručnjaci kažu da bi mogla poživjeti još dva stoljeća. Ali tko zna, možda poput svojih rođakinja i ona proslaviti tisućiti rođendan.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

“Vjerujem da će se gradnja Smart kvarta u V. Toplicama pokazati kao učinkovita demografska mjera”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U ponedjeljak je, 22. travnja, u prostoriji Gradske vijećnice održana 23. sjednica Gradskog vijeća Grada Varaždinskih Toplica. Na Dnevnome redu našle su se četiri točke.

Prva je bila vezana za donošenje odluke o davanju suglasnosti za provedbu ulaganja na području Grada Varaždinskih Toplica na temelju projekta „Prometnice i prateća infrastruktura za stambeno naselje „Smart kvart” u Varaždinskim Toplicama”. Naime, nakon što je u ožujku prošle godine potpisan ugovor o izradi glavnog projekta za ishođenje građevinske dozvole za izgradnju prometnica i komunalne infrastrukture u budućem Smart kvartu, sada je na red došao sljedeći korak.

Grad Varaždinske Toplice će projekt izgradnje prometnica i prateće komunalne infrastrukture u Smart kvartu prijaviti na Natječaj za provedbu intervencije 73.13. „Potpora javnoj infrastrukturi u ruralnim područjima”, a koji je raspisan u okviru strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.

– Izgradnja Smart kvarta je jedna od naših mjera kojom nastojimo pomoći mladim obiteljima u rješavanju njihova stambenog pitanja. Vjerujem da će se ovaj projekt pokazati kao učinkovita demografska mjera jer će se u budućem novom naselju graditi i dječji vrtić. To će mladim obiteljima sasvim sigurno biti dodatni poticaj za useljavanje u ovaj novi toplički kvart – istaknula je gradonačelnica Dragica Ratković.

Gradski vijećnici također su prihvatili i popis važećih kandidatura za članove Savjeta mladih Grada Varaždinskih Toplica. Naime, Komisija za izbor i imenovanje, nakon što je zaprimila kandidature, obavila je provjeru formalnih uvjeta prijavljenih kandidata i potvrdila da su sve tri pristigle prijave valjane. Tako u Savjet mladih ulaze Jana Huzjak, Lea Rissi i Ivan Bedeković. Gradski Savjet mladih ima tri člana, a bira se na razdoblje trajanja mandata Gradskog vijeća Grada Varaždinskih Toplica.

Nastavite čitati

Život i društvo

Počeo Festival znanosti i Dani otvorenih vrata na Sveučilištu Sjever

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Festival znanosti, koji ove godine kroz stotinjak radionica i predavanja obrađuje temu “inteligencija” otvoren je 23. travnja u Sveučilišnom centru Varaždin.

Prvog dana festivala održan je i Dan otvorenih vrata Sveučilišta Sjever, Sveučilišnog centra Varaždin gdje su učenici, i svi posjetitelji, imali priliku saznati sve o studijskim programima koji se na Sjeveru provode, pričati sa studentima i doživjeti Sjever s druge strane.

Dobrodošlicu svima poželjela je prorektorica za znanstveno umjetnički rad i međunarodnu suradnju Sveučilišta Sjever prof. dr. sc. Anica Hunjet.

– U sklopu Festivala znanosti, koji se održava od 23. do 26. travnja u oba sveučilišna centra, Varaždinu i Koprivnici, održat će se i Dan otvorenih vrata u sklopu kojeg će se predstaviti studijski programi koji se provode na Sveučilištu Sjever. Prvenstveno je namijenjen učenicima srednjih škola, koji će imati priliku i sudjelovati u radionicama. Organizacijom Dana otvorenih vrata cilj nam je predstaviti sve studijske programe koji se izvode na Sveučilištu Sjever te da svaki odjel pokaže širinu i zanimljivom prezentacijom pobudi zanimanje svih koji će ga posjetiti, a kojem je središnja tema “Inteligencija – istaknula je prof. dr. sc. Hunjet.

Kako bi popularizacija znanosti na ovaj način bila moguća, podršku u organizaciji Sveučilištu Sjever daje Grad Varaždin, a u ime varaždinskog gradonačelnika, predsjednik Gradskog vijeća Lovro Lukavečki je istaknuo kako mu je drago što Sveučilište Sjever kontinuirano kroz ovakva događanja promiče znanost na sjeveru Hrvatske, ali i Varaždinu i Varaždinskoj županiji.

Veliku potporu Festivalu znanosti daje i Varaždinska županija, a njen predstavnik Pročelnik županijskog Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek ustvrdio je kako je za Varaždinsku županiju Sveučilište Sjever izuzetno važno jer većina maturanata s područja županije nastavlja svoje školovanje upravo na Sveučilištu Sjever.

– Kada gledamo sveukupnu situaciju u obrazovanju, možemo reći da Sjever pobjeđuje u Hrvatskoj. Prema podacima Ministarstva znanosti i obrazovanja, upravo je Sveučilište Sjever treće sveučilište po broju upisanih studenata, a naši maturanti su po postotku treći koji nastavljaju daljnje školovanje. Ispred nas je samo Zagreb i Zagrebačka županija. Teško da ćemo mi preskočiti Zagreb, ali svi ostali nam gledaju u leđa i zato vam želim u ime Varaždinske županije da se i dalje tako razvijate – zaključio je dr. sc. Huđek, koji je i službeno proglasio otvorenim Festival znanosti i Dane otvorenih vrata.

U danima koji slijede Sveučilište Sjever će posjetiti više od 1000 djece i mladih koji će kroz razne program u sklopu festivala istražiti tajnoviti svijet inteligencije i zaroniti malo detaljnije u čari znanosti.

Festival svoj program u srijedu, 24. travnja nastavlja u Sveučilišnom centru Varaždin, kada će se održati programi prvenstveno za mlađu populaciju, vrtiće i osnovne škole, dok će vrtićarci i osnovnoškolci iz Koprivnice moći u četvrtak, 25. travnja krenuti u svoja znanstvena istraživanja. Cijeli program završava u petak, 26. travnja u Sveučilišnom centru Koprivnica kada se održava i Dan otvorenih vrata.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje