Povežite se s nama

Život i društvo

U Općini Petrijanec tinejdžeri beru krastavce i tako ljeti zarađuju džeparac!

Objavljeno:

- dana

DOK JEDNI ODMARAJU, DRUGI RADE

Zalutate li jutrom u Općinu Petrijanec, naići ćete na pomalo nesvakidašnji prizor. Na općinskoj plantaži krastavaca petnaestak tinejdžera, u svakoj u tri grupe, dva puta tjedno od 8 do 10 sati beru krastavce i pritom se dobro zabavljaju.

Kasnije biciklima odlaze do centra Općine, zgrade nekadašnje poljoprivredne zadruge, gdje poseban stroj sortira njihov urod i priprema ga za prodaju, a oni će za svoj rad biti uredno plaćeni. Riječ je o projektu koji je ove godine pokrenula Općina Petrijanec da bi potaknula sezonsko zapošljavanje nezaposlenih i omogućila studentima i srednjoškolcima da tijekom ljeta zarade nešto za džeparac. Općina je osigurala sve, od zemljišta, nasada i stručne pomoći do plasmana proizvoda, a zaposlenici i mladi trebaju odraditi svaki svoj dio posla i tako zaraditi novce.

Prkose žalopojkama

– Izvukli smo mlade ljude s kompjutera, igrica i svega čega su danas zaljubljenici ili zarobljenici. Dođu ovdje u grupama, zabavljaju se i kroz to rade nešto korisno za društvo i sebe, a to je najbitnije. Vidite kakvo je danas vrijeme, samo se priča da se ništa ne isplati raditi, a mi želimo prkositi takvoj priči – govori nam načelnik Općine Petrijanec Vladimir Kurečić, inicijator projekta, inače i sam diplomirani agronom. Općina Petrijanec sedam godina subvencionira proizvodnju povrća malih proizvođača na njihovim površinama, a ove su godine odlučili napraviti korak dalje. Na pola hektra općinskog zemljišta zasijali su krastavce da bi na održavanju nasada i u berbi angažirali nezaposlene, studente i srednjoškolce s područja Petrijanca.

Pomoć stručnjaka

Kroz javne radove zaposlili su sedam ljudi, od kojih dvoje svakodnevno radi na održavanju nasada, i 55 mladih iz Općine koji su se javili na oglas. Podijelili su ih u tri grupe te preko Facebooka dobivaju obavijesti kad trebaju doći na berbu, što ovisi o vremenskim uvjetima. Na plantaži smo sreli dvije sezonske zaposlenice koje svaki dan rade puno radno vrijeme i brinu da nasadi ostanu zdravi. Ova je godina bila dosta kišna, što pogoduje razvoju štetočina i bolesti, ali su uz minimalna tretiranja uspjeli održati nasad zdravim. Osigurali su navodnjavanje nasada putem sustava “kap po kap”, a dobili su i stručnu pomoć šefa Podravkinog sektora razvoja Zdravka Matotana, koji je doktorirao na krastavcima, te pomoć poljoprivredne Savjetodavne službe.

Krastavci se razvrstavaju u tri klase, ovisno o veličini. Najmanji ulaze u ekstra klasu, koja služi za kiseljenje, i oni postižu najvišu cijenu, a slijede prva i druga klasa. Prevelike krastavce doniraju pučkoj kuhinji. Stoga je važno krastavce brati redovito da bi dobili što više ekstra klase, a redovitim se branjem biljku potiče na stvaranje novih cvjetova i plodova.

 

Općina je osigurala nasad, i od mladih berača otkupljuje sve što uberu, te povrće prodaje Podravci

– Imamo vrt, ali ovo je prvi put da berem za novce. Super je jer se družimo, a i nemam ništa za raditi preko ljeta. Djeca koja su tu uglavnom doma imaju neku poljoprivredu pa im nije problem raditi, ali mislim da puno njih ne bi ovo voljela raditi – govori nam Ena, koja je ovog ljeta upisala gimnaziju u Varaždinu. Anamarija je maturantica i kaže da joj nije teško raditi jer i kod kuće pomaže svojima u radovima, a ovo je ujedno prilika da nešto zaradi.
– Novce ću štedjeti za prijevoz i fakultet – kaže Boris, koji u Čakovcu studira održivi razvoj, smjer termotehnika.

Tijekom dva mjeseca svaki će u prosjeku raditi ukupno 20 do 25 dana po dva do maksimalno tri sata dnevno i zaradit će oko 2.000 kuna, ovisno o tome koliko se puta odazvao pozivu i koliko je nabrao. Nakon branja, krastavci se odvoze na sortirnicu i bilježi se koliko je tko nabrao te Općina otkupljuje njihov urod i dalje ga plasira Podravci s kojom ima sklopljen ugovor.

 

Neki štede za fakultet, a drugi će zarađenime novcem platiti vozački ispit ili dijelove za bicikl

– Mislim da im je zarada motivirajuća i da će svakome dobro doći. Jedna djevojka kaže da će si platiti vozački ispit, druga da će kupiti dijelove za bicikl. Svi su mladi prijavljeni preko učeničkog tj. studentskog servisa, imaju otvorene žiro račune, osigurani su i ovih će dana dobiti prvu tranšu novca, a krajem kolovoza drugu. Općina je u projekt uložila 30-ak tisuća kuna i do kraja kolovoza ukupno će se ubrati 25 do 30 tona krastavaca. Računamo li da je prosječna otkupna cijena četiri do pet kuna po kilogramu, to znači da ćemo dobiti 120 tisuća kuna novostvorene vrijednosti. Time je ulaganje Općine potpuno opravdano i pokazali smo da se isplati raditi – smatra Kurečić.

Uskoro i trajni nasadi borovnica u Petrijancu

Plantaža krastavaca samo je uvod u još veću priču, govori nam načelnik Petrijanca Vladimir Kurečić i najavljuje da od ove jeseni kreću u podizanje trajnih nasada, najvjerojatnije borovnica. Na dva hektra općinske zemlje posadit će se više sorti borovnica, od sibirskih do američkih sorti, kako bi sezonu branja proširili na razdoblje od svibnja do listopada i time osigurali dobre otkupne cijene.

– Tu će moći raditi nezaposleni, socijalni slučajevi, studenti i učenici, slično po modelu krastavaca. To će biti jezgro na koje će se organizacijiski moći priključiti i mali kooperanti s manjim parcelama. Mi ćemo im sve osigurati, od savjeta, sadnica, plasmana i financiranja putem kredita koji će moći vraćati kroz proizvodnju – opisuje poduzetni načelnik viziju poljoprivredne kooperative na tlu svoje općine. Objašnjava nam da već dugo godina proučava modele talijanskih i austrijskih kooperativa te njihove sustave veletržnica. Svjestan je da su tranzicija i otvaranje tržišta devastirali domaće poljoprivrednike koji se teško sami upuštaju u poduzetništvo. Smatra da Općina može nešto poduzeti kroz razvoj socijalnog poduzetništva.

– Privatnik gleda isključivo svoj profit i kako će uštedjeti, a Općina može poslovati s nulom ili malim gubitkom ako će time donijeti dobrobit i stvoriti novu vrijednost za zajednicu, kao što smo napravili s krastavcima – govori Kurečić, dodajući da za borovnice već ima zainteresirane kupce iz Rusije i Turske.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća proslavljen Dan općine Trnovec Bartolovečki

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon bogatog programa povodom Dana općine Trnovec Bartolovečki, u srijedu je, 24. travnja, održan najsvečaniji dio programa – svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Trnovec Bartolovečki.

Svečanu sjednicu otvorio je predsjednik Općinskog vijeća Dalibor Jurak koji je istaknuo kako je prije 31 godinu održana prva konstituirajuća sjednica Općinskog vijeća te da se od tada, kroz zajednički napor lokalne vlasti i svih mještana, nekadašnja ruralna sredina transformirala u mjesto u kojem je ugodno živjeti, raditi i osnivati obitelj.

– Ispred nas je mnoštvo izazova, a naše je Općinsko vijeće odlučno u naporima za stvaranje još bolje budućnosti. Moramo uložiti dodatne napore kako bismo zadovoljili potrebe svih naših sugrađana, od najmlađih do najstarijih – poručio je Jurak, dodavši kako je ključno pronaći zajednički jezik i surađivati. Dodao je kako Općina njeguje dobru suradnju s Varaždinskom županijom te Vladom Republike Hrvatske.

Potom su svi prisutni imali priliku u video prezentaciji pogledati što je sve od većih kapitalnih projekata realizirano u 2023. godini, nakon čega se prigodnim riječima obratila načelnica Općine Trnovec Bartolovečki Verica Vitković.

Načelnica je sve srdačno pozdravila te istaknula kako su u proteklih godinu dana ulagali u unapređenje kvalitete življenja u općini, od ulaganja u nove ceste i javnu rasvjetu do ulaganja u obrazovnu i sportsku infrastrukturu, uređeni su objekti javne namjene, brinuli su o zaštiti okoliša, postavljena su dječja igrališta, a uvođenjem optike dodatno je modernizirana općina.

– Oni koji žive u našoj Općini vide sve promjene koje naša općina doživljava, a prilikom sastavljanja proračuna posebna pažnja se pridaje projektima koji su u skladu sa željama naših mještana – rekla je načelnica Vitković pa istaknula nekoliko novih projekata i one koji su u tijeku.

Tako se priprema natječaj za modernizaciju javne rasvjete na području cijele općine, kao i natječaj za sanaciju još dviju prometnica na području općine te za sanaciju parkirališnog prostora ispred mjesnog groblja Bartolovec. Nakon Trnovca Bartolovečkog, nastavljen je projekt uvođenja optičke mreže i za ostala naselja, a u tijeku su pripremni radovi na postavljanju asfaltnog sloja u naselju Štefanec Marof. Ujedno se izvode i radovi na zamjeni dotrajalih vodovodnih cijevi u Bartolovečkoj ulici, a u tijeku su i manji projekti, no ne i manje važni za mještane.

Načelnica se posebno osvrnula i na kapitalni projekt – izgradnju novog dječjeg vrtića kapaciteta 200 djece, za koji je već izrađena projektna dokumentacija i ishođena je građevinska dozvola, a u tijeku je proces nabave za izvođenje građevinskih radova.

Uime prisutnih gradonačelnika i načelnika prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je načelnik Općine Martijanec Branimir Nađ koji je rekao da Općina Trnovec Bartolovečki i ove godine može biti ponosna jer se može pohvaliti brojnim realiziranim projektima i uspjesima.

– Veliki broj realiziranih i manjih i većih infrastrukturnih projekata govori o tome da se u ovoj općini radi planski, smisleno, svrsishodno i sveobuhvatno. Nema toga što nije obuhvaćeno. U ovoj općini provode se i socijalne politike, pa možemo reći da nitko nije bio izostavljen ili zanemaren. Socijalni standard koji je ovdje postavljen na izrazito je visokom nivou – istaknuo je Nađ.

Prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je i saborski zastupnik Predrag Štromar. Rekao je kako je Trnovec Bartolovečki varaždinska općina s najviše stanovnika i razvija se jako brzo te da samim time ima i velike potrebe.

– Načelnica Vitković odlično vodi općinu, sve ide u dobrom smjeru, ali i mi u Zagrebu trebamo rješavati probleme koje možemo. Riješili smo problem bala vrijednosti od nekoliko milijuna eura. Ono što nam je sada potrebno je rješavanje projekata u idućem razdoblju kao što je vrtić, i to je jedan od problema ovdje u općini Trnovec Bartolovečki – kazao je Štromar.

Župan Varaždinske županije te izaslanik Vlade RH i premijera Andreja Plenkovića Anđelko Stričak u svom je obraćanju također čestitao Dan općine te se potom dotaknuo rješavanja baliranog otpada za koji je Vlada osigurala stopostotni iznos troška od 29 milijuna eura.

Dodjela općinskih nagrada i zahvalnica

Kao što to obično biva, podijeljena su i općinska priznanja te nagrade, koje su nagrađenima uručili predsjednik Općinskog vijeća Dalibor Jurak i načelnica Općine Verica Vitković.

Tako su nagrade podijeljene najboljim učenicima osnovnih škola Trnovec i Šemovec – Mihaelu Horvatu iz OŠ Trnovec i Lovru Bogatiju iz OŠ Šemovec, koji su kao nagradu dobili prijenosno računalo i torbu.

Nagradu za ostvareni iznimni rezultat u području sporta dobila je reprezentativka Republike Hrvatske i državna prvakinja u latinoameričkim plesovima Stefani Hrman.

Nagradu za najbolju studenticu dobila je Leona Hrupek, nadarena redovna studentica na Medicinskom fakultetu u Rijeci.

Zahvalnicu su dobili dobrovoljni darivatelji krvi, Andrija Foder koji je dobrovoljno darivao krv 135 puta, te Ivan Magić koji je krv darivao 128 puta.

Zahvalnicu je dobila i Udruga žena „Cvijet” iz Šemovca za 15-godišnji doprinos razvoju i promicanju ugleda i značaja Općine Trnovec Bartolovečki u području društvenog života očuvanjem i oživljavanjem izrade svih vrsta rukotvorina i tradicijskih predmeta, očuvanjem autohtonih djelatnosti te poticanju oživljavanja starih tradicijskih zanata kao kulturne baštine.

Zahvalnica je pripala i Kulturno umjetničkom društvu „Mak” Trnovec za 25-godišnji doprinos razvoju i promicanju ugleda i značaja Općine Trnovec Bartolovečki u području društvenog života unapređenjem, razvojem, očuvanjem, njegovanjem i razvijanjem kulturne i tradicijske baštine trnovečkog kraja, kao i zaštitom te očuvanjem tradicijskih materijalnih dobara.

Uime svih nagrađenih prigodno se obratio Miro Koren, predsjednik KUD-a „Mak” Trnovec, koji je zahvalio svima koji su prepoznali rad, trud i zalaganje nagrađenih.

Nastavite čitati

Život i društvo

Varaždinskim gimnazijalcima nagrada na eko natječaju Fonda za zaštitu okoliša – Modna lasta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Više od 150 radova učenika osnovnih i srednjih škola na Dan planeta Zemlje poslalo snažnu poruku o važnosti borbe protiv brze mode i negativnih utjecaja na okoliš.

Radovi pristigli na adresu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sklopu natječaja Modna lasta, čiji su pobjednici objavljeni povodom Dana planeta Zemlje.

Upravo su učenički radovi inspiracija i izvor kreativnih ideja kojima svatko od nas može doprinijeti zaštiti i raznolikosti našeg okoliša, a koji je svakim danom u sve većoj opasnosti od uništenja, prvenstveno zbog konzumerizma i brze mode koja je bila fokus ovogodišnjeg kreativnog natječaja. Kroz tri zadatka, niži i viši razredi osnovnih škola, srednje škole te đaci kreativci pokazali su kako možemo usporiti brzu modu i pomoći Planetu.

Stručni žiri, u kojem su sjedili predstavnici najvećih hrvatskih medijskih kuća, influencerica Mateja Frajsberger poznatija kao Click4chic te predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, odabrao je tri najkreativnija rada u svakoj od kategorija.

Prvo mjesto u kategoriji nižih razreda odnijeli su Petra Atelj, Rut Fekeža, Paula Majstorović, Iris Tomljenović i Korina Židak iz Osnovne škole Vjenceslava Novaka Zagreb, pod mentorstvom razrednice Bojane Habjanec, dok je u kategoriji viših razreda pobjednica Viktorija Huljina iz Osnovne škole Banija koju je mentorirala Ankica Veseljić.

Prvo mjesto u kategoriji srednjih škola pripalo je Dori Modrić, Jakovu Grabaru, Elizabeti Kasun, Viti Breški i Karli Kolenko iz Prve gimnazije Varaždin, koje je u kreativnom procesu podupirala prof. Ivana Žnidarić Kajić.

– Iznimno smo sretni zbog velikog odaziva učenika na ovogodišnji natječaj „Modna lasta“. Više od 150 prijava svjedoči o strasti i predanosti učenika, kad je riječ o očuvanju okoliša. To nas inspirira i potiče da svake godine ponovno pružimo priliku djeci i mladima da pokažu svoju kreativnost i brigu za naš planet, te ih nagradimo za njihov trud. Ovogodišnji pobjednici su pravi pokazatelji ekološke osviještenosti mlađih generacija te čvrsto vjerujemo kako ih je potrebno motivirati da se nastave razvijati u tom smjeru – izjavila je Sunčana Matić iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Cilj ovog obrazovno-ekološkog natječaja bio je educirati i inspirirati djecu i mlade na usvajanje održivih navika za očuvanje Zemlje te je još jednom potvrdio koliko je važno motivirati ih da aktivno djeluju u zaštiti okoliša.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje