Povežite se s nama

Život i društvo

Štefanija i Antun sretni u Domu, no samci ugroženi

Objavljeno:

- dana

ŽIVOT STARIJIH OSOBA U VARAŽDINU

Štefanija (70) i Antun Varga (73) bračni su par koji živi u varaždinskom Domu za starije i nemoćne. Ostavili su kuću u Zbelavi i zamijenili je malom garsonijerom u Zavojnoj ulici.

 – Nismo još bili ni blizu mirovine sredinom osamdesetih kada sam počela razmišljati o tome da ću se jednog dana preseliti ovdje – priča nam Štefanija.

– Krili smo tu našu želju od susjeda, pa čak i od djece. Moj sin je burno reagirao kad smo mu rekli da želimo u dom i trebala mu je jedna krizna situacija da shvati zašto to želimo. Mi smo bili sami u velikoj kući s velikim dvorištem i voćnjakom. Nismo se više mogli za to sve brinuti. Boljela su me leđa kad sam uređivala cvjetnjak, a Antun je nakon višesatne košnje trave bio iscrpljen. Čekali smo useljenje pet godina, ali smo ga dočekali. Iako smo bolesni, sada uživamo. Imamo vremena za šetnje, a ja sam počela pjevati. Cijeli život sam to htjela, a nisam imala vremena. Prošle godine moj solo na festivalu pjevača “50+” u Domu u Koprivnici proglašen je najkvalitetnijom izvedbom. Pjevala sam pjesmu “Malo mira” – kaže Štefanija s kojom smo razgovarali prošle srijede na Međunarodni dan starijih osoba.

Smještaj u Županijskom domu najjeftiniji, u privatnima smještaj   i 30 eura po danu

Štefanija i njen suprug skoro cijeli svoj život radili su u Varteksu, nemaju velike mirovine, ali sasvim su im dovoljne da plate garsonijeru, da si priušte neki mali izlet i da skuhaju nešto za svoj gušt. Antun ponekad napravi i liker od rakije, koji smo i sami probali. Njih dvoje su sretni u domu i, kako naglašava Štefanija, “Ak smo stari, ne znači da nam ne treba društvo”.

Liste čekanja

Na svoje mjesto u tom istom domu čeka čak 800 osoba. A mjesta ima malo. Ukupno je 350 korisnika, a 150 ih je u Odjelu pojačane njege. – Upravo u Odjelu pojačane njege imamo najviše problema. Korisnici iz stambenog dijela prebacuju se tamo i na mjesto se čeka i četiri godine – objašnjava ravnateljica Doma Tamara Ljubić.

Ovaj Dom jedini je u Varaždinskoj županiji u kojem se boravak sufinancira iz proračuna. Svi ostali su privatni i cijena im je od 2.000 do 3.800 kuna mjesečno, dok se u nekim domovima cijena kreće od 20 do 30 eura dnevno. Teško je zamisliti da bi varaždinski umirovljenici sebi takav smještaj mogli pokriti svojim mirovinama. Podaci koje je u Izvješću o položaju umirovljenika i osoba starije dobi na području Varaždina iznijelo Povjerenstvo za umirovljenike i starije Grada Varaždina, zabrinjavajući su.

Ugroženije žene

– Zabrinjava činjenica da gotovo trećina umirovljenika i starih osoba, naročito žena iznad 65 godina, ne može zadovoljiti osnovne potrebe i živi na rubu siromaštva. Rizik je visok za osobe koje ne primaju mirovinu, a posebno su rizična staračka samačka domaćinstva. Rizik je veći kod žena s obzirom na to da zarađuju manje i imaju manje mirovine – stoji u Izvješću koje potpisuje Dubravka Kanoti.

62 % umirovljenika iz Varaždina prima mirovine od 1.000 do 3.000 kuna, što znači da žive na rubu siromaštva

U Varaždinu čak polovica osoba starijih od 65 godina živi u samačkom domaćinstvu i oni su najugroženiji. Naime, mirovine 62 posto umirovljenika iznose od 1.000 do 3.000 kuna što znači da žive u zoni siromaštva.

Povjerenstvo je u svojim zaključcima dalo niz prijedloga za poboljšanje položaja starijih osoba, među kojima apeliraju i na lokalnu samoupravu da koristi EU fondove u svrhu jačanja socijalne uključensti i uspješne potpore za poboljšanje kvalitete života straijih kao i sufinanciranje Gerontološkog centra Varaždinske županije.

Najstariji u Varaždinu, najmlađi u Hrašćici

Popis stanovništva iz 2011. pokazuje da u Varaždinu živi više osoba starijih od 65 godina nego što je državni prosjek (17,7 %). U Varaždinu udio starijih osoba je 18,7 %. U Varaždinskim Toplicama živi 15,8 % osoba starijih od 65 godina, u Novom Marofu 15,3 %, u Ludbregu 15,6 %, u Lepoglavi 14,6 %, a u Ivancu 15,8 %. U Varaždinu pak najviše starijih osoba živi upravo na području samoga grada – 19,5 %, a po starosti slijede Zbelava s 19 % udjela stanovnika starijih od 65 godina, pa Gornji Kučan s 18,1 %, dok je najmanji udio starijih osoba u Hrašćici – 8,8%.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Od 1. travnja pojeftinjuje karta za varaždinske buseke

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U moru poskupljenja svega i svačega u Hrvatskoj, zvuči kao prvoaprilska šala, ali konačno stiže jedna dobra, potpuno istinita vijest, a to je da od 1. travnja 2024. godine u Varaždinu pojeftinjuje javni gradski prijevoz, objavio je Grad Varaždin.

Na inicijativu predsjednika Gradskog vijeća Lovre Lukavečkog, gradonačelnik Grada Varaždina Neven Bosilj dao je trgovačkom društvu Čistoća d.o.o. iz Varaždina suglasnost na izmjenu cjenika komunalnog linijskog prijevoza putnika. Tako će cijene karata u varaždinskim popularnim „busekima“ pojeftiniti do čak 9 %.

Na primjer, jednokratna karta plaćena gotovinom u autobusu stajati će 0,60 umjesto dosadašnjih 0,66 eura što je pojeftinjenje za 9,09 %. Nadalje, mjesečna karta plaćena na blagajni će umjesto 21,24 eura stajati okruglih 20 što je pojeftinjenje za 5,48 %, a za isti postotak će biti smanjena cijena i godišnje karte plaćene na blagajni koja će umjesto sadašnjih 212,36 stajati ravnih 200 eura.

Ovim pojeftinjenjem, modernizacijom voznog parka i unapređenjem mreže linija Grad Varaždin želi još više motivirati građane za korištenje javnog prijevoza kao što je to već ranije učinjeno uvođenjem besplatnog prijevoza za umirovljenike. Uz jačanje javnog prijevoza i biciklističke infrastrukture Grad Varaždin nastoji građanima ponuditi što kvalitetnije modele urbane mobilnosti po čemu se ističe u usporedbi s ostalim hrvatskim gradovima.

U tijeku je modernizacija voznog parka pa će tako Čistoća nabaviti dva nova autobusa s dizelskim motorima, a uskoro će biti realizirana i nabava flote autobusa na električni pogon čime će se značajno unaprijediti kvaliteta prijevoza i mreže linija kojima prometuju sve popularniji varaždinski gradski „buseki“.

Nastavite čitati

Život i društvo

Uginuo Jazzy, potražni pas HGSS-a Čakovec: Sigurno nas i sad čuvaš. Spavaj mirno

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uginuo je belgijski ovčar Jazzy, potražni pas HGSS-a Čakovec. Od Jazzyja su se HGSS-ovci oprostili i putem Facebooka.

-Nakon skoro 12 godina prijateljstva, danas nas je napustio naš Jazzy. Sa svojim je vodičem Nevenom Putarom život posvetio traganju i spašavanju unesrećenih. Nakon nebrojeno domaćih i međunarodnih treninga te uspješnih potraga, bolest je odlučila da je vrijeme da se odmori – stoji u objavi HGSS-a Čakovec.

Jazzy je, između ostalog, uz svog vodiča i HGSS, 2019. godine primio “Certificate of Commendation”, visoko priznanje Velike Britanije za izniman trud i zahvalu za iscrpljujuću petodnevnu uspješnu akciju traganja i spašavanja nestalog britanskog državljana na Mljetu.

-Dragi Jazzy, iako tužni, zahvalni smo što si odabrao baš nas. Naš je gubitak velik, ali smo sigurni da nas i sad čuvaš veselo trčkarajući nekim novim prostranstvima. Spavaj mirno Jazzy! – napisali su HGSS-ovci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje