Povežite se s nama

Život i društvo

Već dva puta prodao kuću, a još će je pet godina otplaćivati!

Objavljeno:

- dana

NA SUDU ZBOG PRODAJE KUĆE

Da treba biti iznimno oprezan kod prodaje, a i kupnje nekretnina, pokazuje slučaj umirovljenika J. M. iz Varaždina. On je još 2006. godine odlučio prodati kuću i tada je pronašao prvog kupca s kojim je sklopio Predugovor o kupoprodaji nekretnina.

Međutim, budući da je došlo do brojnih problema vezanih uz isplatu, kuću je naposljetku odlučio prodati drugom kupcu. Nije ni slutio da će to dovesti do brojnih zavrzlama i dugotrajnih sudskih sporova.

Pogrešni potezi

Spor na Općinskom sudu u Varaždinu izgubio je još prije pet godina, no time cijela drama nije završena, jer je ove godine došlo do ovrhe, a zatim i dogovora: sljedećih pet godina će naš čitatelj zajedno sa suprugom iz malih mirovina svaki mjesec morati plaćati 1.200 kuna.

Čitatelj je ogorčen. No iz presude se može zaključiti da je “vukao” pogrešne poteze koji su na kraju i doveli do ovrhe.

Ogorčen je zbog svega. No iz presude Općinskog suda se može zaključiti da je „vukao“ pogrešne poteze koji su na kraju i doveli do ovrhe.
Kako je sve počelo? Našem se čitatelju javio zainteresirani kupac s kojim je 26. svibnja 2006. godine sklopio Predugovor o kupoprodaji nekretnina. Kupac mu je na ime kapare isplatio 7.500 eura, a ostatak je trebao biti isplaćen do 14. srpnja te 2006. godine.

Da bi mogao isplatiti ostatak kupoprodajne cijene, kupac je trebao prodati svoj trosobni stan. No stan je bio pod hipotekom, pa je kupac prenio hipoteku na kuću, s čime se naš čitatelj složio.

Do problema je došlo jer je Ministarstvo obrane kasnilo s obradom zahtjeva za prijenos hipoteke, pa je između stranaka dogovoreno da će Z. R. isplatiti 2.500 eura, a potom 2.900 kuna mjesečno na ime kamata na nepodmireni iznos kupovine, a sve dok MORH ne riješi njegov zahtjev i do konačne isplate. Do toga ipak nije došlo.
– Rok za isplatu bio je 14. srpanj, ali kupac se nije pojavio. Čekali smo dva-tri dana, a on je stalno govorio da će platiti sutra, da nedostaje još jedan potpis, pa sutradan opet kako je odgovorna osoba iz Ministarstva na službenom putu, pa je idući dan ta osoba još bila na putu… I tako je to trajalo otprilike tri mjeseca. Tada sam ga pozvao na razgovor da bih ga pitao što je s isplatom i hoće li kupiti kuću. Jasno mi je odgovorio da neće i ne može kupiti kuću te neka radim s njome što znam. Pitao me hoću li prodati kuću drugome, savjetovao mi da kuću ne prodam jeftino jer je velika i u dobrom stanju te smo dogovarali povrat hipoteke – tvrdi J. M.

 

J. M.: Drugog kupca sam našao nakon što mi je prvi rekao da kuću ne može kupiti i da radim s njom što znam

Naglašava da mu je kupac nekoliko puta jasno naglasio kako neće kupiti kuću i da je može prodati drugome kupcu. Umirovljenik je pokrenuo i dobio parnicu kojom je ishodio zabranu upisa hipoteke, a budući da mu je trebao novac, ponovno je dao oglas za prodaju kuće. Javili su se novi kupci i nekretnina je bila prodana.
Ubrzo nakon toga tužio ga je prvi kupac, tereteći ga da je Predugovor naprasno raskinuo, jer je očito već tada imao novog kupca. U sporu je glavno pitanje bilo tko je kriv za raskid ugovora. Sud je početkom lipnja 2009. utvrdio da su tuženici ti koji su odustali od kupoprodajnog ugovora te da kupcu trebaju isplatiti 132.930 kuna, a uz to i zatezne kamate i troškove postupka.

Nove komplikacije

Do kolovoza 2009. godine čitatelj je isplatio 108.400 kn, ali to nije bilo ni blizu ukupnom iznosu. Tada nova komplikacija: umirovljenik i supruga su sa sinom sklopili ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, koji je tužitelja onemogućio da naplati preostala potraživanja. Tada je podnio novu tužbu, kojom je utvrđeno da mu J. M. mora platiti 93.094,37 kune sa zakonskom zateznom kamatom. Na temelju te presude varaždinskom umirovljeniku stigla je ovrha. Nakon godina sudskih sporova i međusobne netolerancije i nerazumijevanja, dvije su strane ipak postigle dogovor.

 

Problem je što je umirovljenik tijekom spora činio i govorio brojne kontradiktornosti

– Meni i sinu su došli plijeniti, zaplijenili su razne stvari po kući. Moj sin se tada dogovorio s prvim kupcem da ćemo svaki mjesec sljedećih pet godina plaćati 1.200 kuna. Supruga i ja imamo po 600 kuna mirovine te sada nemamo ni lipe mirovine i živimo od 350 kuna socijalne pomoći – ističe J.M.
Jadan je zbog svega i još mu nije posve jasno kako je do svega toga došlo i zašto je u ovoj priči stalno na gubitku.
– Htio sam obavijestiti javnost o tome kako sam prevaren. Nije mi jasno zašto sam kriv i osuđen kad je on odugovlačio s plaćanjem i kad je on jasno naglasio da neće kupiti kuću te da s kućom mogu raditi što hoću – zbunjen je i nakon devet godina. Međutim, u sudskoj presudi navedene su brojne kontradiktornosti koje je činio i govorio tijekom spora, što je na kraju rezultiralo gubitkom spora.

PRESUDE

Prema presudi iz 2009. J. M. je prvom kupcu trebao isplatiti 132.930 kuna plus zatezne kamate i troškove postupka. Uspio je isplatiti 108.400 kn. Kupac je potom podnio novu tužbu, dobio ju je i umirovljenik je dužan platiti 93.094,37 kune plus kamate. Ove godine stigla mu je ovrha, no tada je uslijedio dogovor o obročnoj otplati.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Uskršnja izložba Učeničke zadruge Vrčeki u Viničkoj tradicijskoj kući

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Učenička zadruga Vrčeki iz Osnovne škole Vinica organizirala je izložbu radova sekcija u Viničkoj tradicijskoj kući u razdoblju od 20. do 22. ožujka pod nazivom “Vuzim i Vrčeki – kaj su naše ruke napravile”.

Izložbu je svečano otvorio načelnik Općine Vinica, dr.sc. Branimir Štimec, prof., a riječi pozdrava i pohvale za trud i angažman uputila je i ravnateljice škole Mirjana Jambriško. Tijekom trodnevnog programa izložbu su razgledali djelatnici osnovne škole s učenicima, vrtićke grupe s odgojiteljicama i ravnateljicom Dječjeg vrtića Vinica, članovi KUD-a Vinica, predstavnica Udruge mladih Umami Vinica te drugi mještani općine. Posjetitelji su imali prilike poslušati priče o nekadašnjim uskršnjim običajima koje su pripovijedale učenice članice Povijesne sekcije.

Učitelji su s nekim razrednim odjelima realizirali nastavu u tradicijskoj kući. Voditeljice sekcija održale su radionice ukrašavanja pisanica prirodnim tehnikama i radionicu izrade cvjetnih puški za učenike i mještane u suradnji s bivšom ravnateljicom škole, Anicom Hrnčić te djelatnicama Srednje škole Arboretum Opeka, Vericom Tot, Blaženkom Adamić Gregurec i Gabrijelom Adamić. Voditeljica zadruge Vrčeki, Suzana Mihelčić, izuzetno je zadovoljna podržanom idejom o realizaciji izložbe te zahvaljuje voditeljicama sekcija na angažmanu te podršci i posjećenosti izložbe od strane školskih djelatnika, partnera, načelnika i mještana općine Vinica.

Nastavite čitati

Život i društvo

Više od 300.000 eura uloženo u uređenje vodotoka i sanaciju ceste na području Ivanečke Željeznice

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak boravio je 27. ožujka u Ivanečkoj Željeznici u kojoj je u pratnji predsjednika Gradskog vijeća Grada Ivanca Zdenka Đurasa, direktora Hrvatskih voda VGO za Muru i Gornju Dravu dr.sc. Milana Reze, ravnatelja Županijske uprave za ceste Tomislava Osonjačkog, njegovog pomoćnika Krunoslava Lukačića te predsjednika Mjesnog odbora Ivanečka Željeznica Vladimira Mudrog obišao radove koje izvode Hrvatske vode u cilju sprečavanja izlijevanja potoka u Ivanečkoj Željeznici te poplavljivanja javnih i privatnih površina.

Župan Stričak zadovoljan je izvedenim radovima naglasivši pritom važnost sanacije i uređenja prometnica kako bi sigurnost svih sudionika u prometu bila neometana.

– Nakon prošlogodišnje elementarne nepogode prouzročene obilnim padalinama, održali smo kolegij svih načelnika i gradonačelnika kako bi detektirali tzv. crne točke, tj. mjesta koja su usporavala protočnost vode. Temeljem tih prijava, održali smo sastanak s Hrvatskim vodama, Hrvatskim cestama, Hrvatskim šumama i Županijskom upravom za ceste te kako bi pripremili interventne mjere, da bi ovu godinu dočekali što spremniji. Jedan od odličnih primjera te zajedničke suradnje je vidljiv i ovdje u Ivanečkoj Željeznici gdje su Hrvatske vode odradile odličan posao, a ŽUC je sanirao cestu te tako omogućio kvalitetniji i sigurniji promet, pogotovo autobusima koji voze djecu u školu – rekao je župan Stričak zahvalivši se svima na suradnji.

Direktor Hrvatskih voda VGO za Muru i Gornju Dravu dr.sc. Milan Rezo je istaknuo kako su Hrvatske vode u Ivanečkoj Željeznici provele radove kroz hitne intervencije održavanja vodotoka Ivanečka Željeznica.

– Vlada Republike Hrvatske je Hrvatskim vodama VGO za Muru i gornju Dravu osigurala milijun eura za sanaciju šteta na otvorenim vodotocima koje su nastale uslijed oborina u svibnju i kolovozu 2023. Zbog palih oborina kroz program hitnih intervencija u 2023. godini izvedeno je radova u iznosu od 150.000 eura na bujičnom vodotoku Ivanečka Željeznica. U 2024. godini Vodno gospodarska ispostava Plitvica – Bednja je aktivno nastavila na uređenju Ivanečke željeznice s planiranim iznosom od 100.000 eura – rekao je direktor Rezo naglasivši da su Hrvatske vode u fazi projektiranja uređenja sliva Ivanečka Željeznica kojim će se postići cjelovito rješenje zaštite od štetnog djelovanja voda i smanjenja rizika od poplava.

Ravnatelj ŽUC-a Osonjački pohvalio je izvrsnu zajedničku suradnju između ŽUC-a i Hrvatskih voda.

– Ovo je primjer izvrsne zajedničke suradnje. U prvoj fazi Hrvatske vode rješavale su vodotok, dok smo mi u drugoj fazi sanirali cestu uloživši 65.000 eura te smo na taj način omogućili kvalitetniji i sigurniji promet, pogotovo autobusi ma koji voze djecu u školu – rekao je ravnatelj Osonjački.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje