Povežite se s nama

Život i društvo

Voda je zdravlje: ispire štetne i otrovne tvari iz organizma

Objavljeno:

- dana

VAŽNO JE ZNATI

Ako vas boli glava, osjećate umor ili slabost, a usta su vam suha i srce vam ubrzano tuče, vaše tijelo vam vjerojatno signalizira da niste popili dovoljno tekućine. Posljedice mogu biti i grčenje u rukama te nogama, povećana tjelesna temperatura, ali i mučnine te povraćanja.

Da bismo to spriječili, iznimno je važno svaki dan u organizam unositi dovoljno tekućine, posebno ljeti zbog vrućina i sparina.

I protiv raka?

Upozorava na to Marija Škes iz Odjela za promicanje zdravlja Zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.
– U današnjem ubrzanom načinu života, kada jednostavno zaboravljamo unositi dovoljno tekućine, potrebno je steći naviku redovitog uzimanja tekućine, osobito vode – ističe.

Napominje da je voda najzdravije piće: tjelesne funkcije kao što su respiracija, probava, asimilacija, metabolizam i reguliranje temperature mogu se odvijati jedino uz prisutnost vode. I ne samo to. Voda ispire otrovne i otpadne tvari, pa ako je nema dovoljno, organizam ne uspijeva odstraniti štetne tvari pohranjene u organima.
– Nova istraživanja pokazala su da je moguća korelacija između male količine unošenja tekućine i karcinoma mjehura, debelog crijeva, dojki, prostate, bubrega i testisa – navodi Marija Škes.

Boja mokraće sve otkriva: ako je svijetla, gotovo čista, popili ste dosta tekućine

Koliko bismo tekućine trebali svaki dan unositi u organizam? – Preporuka je dnevni unos od 1,5 do 2,5 litara. Ako se preporukom definira potrebna dnevna količina tekućine u čašama, onda je to od 10 čaša za žene do 12 čaša za muškarce – kaže.
U tih deset, odnosno 12 čaša ubraja se sva tekućina. Međutim, nije svejedno koji oblik tekućine unosimo u organizam.
– Preporučen dnevni unos tekućine može se postići unosom izvorske, mineralne ili stolne vode, ali i unosom biljnih čajeva, juha, izotoničnih napitaka, prirodnih voćnih sokova te niskokaloričnih negaziranih bezalkoholnih pića. Ne treba zanemariti činjenicu da dnevnom unosu vode pridonose i namirnice s visokim udjelom vode, poput voća i povrća – doznajemo.
S druge strane, neka pića treba izbjegavati.

– Izbjegavajte alkoholna, gazirana i zaslađena pića te pića bogata kofeinom jer će samo pojačati proces dehidracije, odnosno ta pića stimuliraju izlučivanje tekućine iz organizma. Znači, očito nije svejedno koji oblik tekućine unosimo u organizam – savjetuje Marija Škes.

Osjetilo žeđi

Ističe da je teško pretpostaviti pijete li dovoljno tekućine samo zato što niste žedni.
– Kako starimo, naše osjetilo žeđi nestaje i tako ne shvaćamo kad je našem tijelu potrebno više tekućine. Nadalje, mnoge starije osobe koje pate od artritisa, inkontinencije ili problema koji kretanje čine bolnim namjerno uzimaju manje tekućine da bi smanjile broj odlazaka u nužnik – upozorava.
Unosimo li u tijelo dovoljno tekućine, možemo provjeriti po boji urina. – Dnevni unos tekućine treba biti veći od količine koju izlučimo urinom, pri čemu boja urina pokazuje kolika mu je koncentracija. Provjerite boju svoje mokraće – treba biti svijetla, gotovo čista i slabijeg mirisa. Tamnožuta boja mokraće znači da trebate više tekućine – napominje.

Oprez: kada osjetimo žeđ, već smo lagano dehidrirali!

Savjetuje da se voda počne piti rano ujutro nakon ustajanja, a potom je tijekom dana treba piti u malim gutljajima. – Osvježite se dodavanjem kriške limuna ili limete u vodu. Pijete li vodu iz slavine, bolja je hladna nego topla. Naime, topla voda brže otapa zagađivače iz vodovodnih instalacija i armatura kao što su slavine, ventili, cijevi i drugo – savjetuje.
Unosimo li dovoljno tekućine, posebno treba provjeriti kada se povećava tjelesna aktivnost, kada se jede hrana s mnogo vlakana, za vrijeme vrućih dana, kod velikih visina, na mjestima s malom količinom vlage i kad ste bolesni, osobito ako imate temperaturu, dijareju ili ako povraćate.
– Ako se bavite sportom, pijte vodu ili pića koja sadrže dodatne elektrolite prije početka napornih aktivnosti ili vježbe, nastavite piti u redovitim razmacima tijekom aktivnosti te nakon što završite s aktivnostima. Vodu treba piti u malim količinama tijekom cijelog dana jer smo već lagano dehidrirani u trenutku kad osjetimo žeđ. Najbolje je vodu držati nadohvat ruke, čime ćemo potaknuti refleksno pijenje – zaključila je.

Savjetujemo

1. BOLJE JE…
Bolje je piti hladnu nego toplu vodu. Topla voda brže otapa zagađivače iz slavina, ventila i cijevi
2. DOBRO JE…
Preporučen dnevni unos tekućine može se postići unosom biljnih čajeva, juha, izotoničnih napitaka, prirodnih voćnih sokova te niskokaloričnih negaziranih bezalkoholnih pića.
3. NEMOJTE…
Izbjegavajte alkoholna, gazirana i zaslađena pića te pića bogata kofeinom, jer ta pića stimuliraju izlučivanje tekućine iz organizma.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

FOTO Ronioci iz KPA Drava i JVP Grada Varaždina čistili podmorje na području Marine Betina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U subotu, 20. travnja, održana je akcija čišćenja podmorja područja Marine Betina koju je inicirala sama Marina, a organizirala udruga tamošnjih Argonauta.

Na akciji se skupilo 30-ak ronioca, domaćih iz RK Murter-Kornati te iz Varaždina i to iz KPA Drava i JVP Grada Varaždina, koji su ujedno i obučeni ronioci.

Čistilo se na cijelom području Marine Betina, a roniocima su pomogli i volonteri na kopnu. Skupilo se svega, od starih guma, akumulatora pa do metalnih kolica iz supermarketa, a sveukupno oko 4 metara kubičnih otpada koji je pravilno zbrinulo lokalno komunalno poduzeće Ježinac d.o.o.

– Ova je akcija bila i dijelom veće akcije naziva Rezolucija zemlja, koja već treću godinu mobilizira volontere diljem Hrvatske kako bi čistili okoliš i podizali svijest o važnosti ekološke odgovornosti. U subotu je tako u svega dva sata akcije zajednički prikupljeno više od 40 tona otpada, što jasno pokazuje koliko je problem zagađenja prisutan. Tako smo i mi u Marini Betina uvidjeli da ćemo se svakako tamo još vraćati na akcije čišćenja kako bi onima koji dolaze iza nas ostavili čišći okoliš nego što smo ga našli – ističu organizatori.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Život i društvo

Ludbreškim i Čakovečkim mažoretkinjama brojne medalje na Državnom prvenstvu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čakovečke mažoretkinje protekli vikend sudjelovale su na 27. Državnom prvenstvu u mažoret plesu u Krapini. Predstavile su se sa četiri sastava i otplesale ukupno 22 koreografije.

U Međimurje su se vratile sa 11 medalja, 5 zlatnih, 1 srebrnom i 5 brončanih

Ludbreške mažoretkinje s Državnog prvenstva u mažoret plesu vratile su se s šest medalja, tri zlatne i tri srebrne. Ujedno su ostvarile i plasman na Europskom prvenstvu.

-Još smo pod dojmovima 27. Prvenstva Hrvatske u mažoret plesovima, održanom u Krapini proteklog vikenda, gdje se okupilo više od 800 sudionika iz 17 hrvatskih gradova. Sedam koreografija i sedam prilika da pokažemo što možemo iskoristili smo u potpunosti i kući se vratili sa šest medalja: tri zlatne, tri srebrne i jednim, ali vrijednim četvrtim mjestom – poručile su Ludbreške mažoretkinje.

Zahvalile su svima na podršci.

-S fantastičnim koreografijama, koje su nam donijele zlatne medalje, ostvarili smo plasman na Europsko prvenstvo u nizozemskom Eindhovenu! Svima, a bilo ih je mnogo (treneri, roditelji, obitelji, donatori, volonteri, navijači i mnogi drugi) koji su bili dio ovog putovanja, od srca hvala! Njihova podrška, pomoć i predanost su nas i doveli do ovih sjajnih uspjeha – stoji u objavu na Facebooku Ludbreških mažoretkinja i Twirling kluba Ludbreg.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje