Varaždin: 4. Humanitarna utrka grada anđela ove se godine trči 13. svibnja
Prijave za 4. Humanitarnu utrku grada anđela, koja se trči u Varaždinu, su otvorene. Utrka će se održati u subotu,...
Sezona je višanja, ako vi nemate vrt ima susjed, a u krajnjoj liniji sigurno postoji i neki dućan koji radi, a u njemu ima kompota od višanja.
„Naši“ kolači su pravi kolači, nisu imitacija slatkog sa ljuspicma, chia sjemenkama, brezinim šećerom, ….. nisu sirovi. Nisu niti komplicirani, niti su umjetničko djelo prezentacije.
To su kolači kakve ste jeli kod bake (ako je baka starija od 60).
Nudimo Vam recepte za tri varijante, ovisno s kojim se stupnjem kulinarstva nosite, ali i što imate doma.
Nek’ vam je u slast!
Kolač od višanja s jogurtom
Potrebno vam je:
3 jaja
10 žlica šećera
10 žlica brašna
1 prašak za pecivo
1 dl mlijeka
1 dl ulja
teglica očišćenih višanja
Priprema:
Izmiksajte jaja i šećer, a nakon toga ubacite brašno, prašak za pecivo, mlijeko i ulje te čitavu smjesu izlijte u pleh.
Pecite tri do pet minuta na 180 stupnjeva i pospite kolač višnjama (idealno je kada lagano utonu u smjesu). Vratite kolač u pećnicu, pecite do kraja 20-ak minuta i prelijte preostalim sokom od višanja. Ohlađen kolač možete posuti i šećerom u prahu.
Kolač s višnjama i jogurtom 2
Potrebno vam je:
120 g maslaca
1 staklenka kompota od višanja
2 žlice šećera
2 žlice limunovog soka
250 g brašna
2 žličice praška za pecivo
3 jaja
2 šalice jogurta ili vrhnja
Korica jednog limuna
Priprema:
Pećnicu upalite na 200 stupnjeva pa sa žlicom maslaca premažite kalup. U posudi pomiješajte staklenku kompota od višanja, žlicu šećera i dvije žlice limunovog soka. Kombinaciji dodajte i dvije žlice otopljenog maslaca pa ubacite na dno kalupa. Stavite u pećnicu i pustite da se peče oko pola sata, dok se višnje ne karameliziraju i počnu se stvarati mjehurići. U posudi pomiješajte brašno, prašak za pecivo, ostatak šećera, a zatim u sredini napravite rupu i dodajte razmućena jaja, jogurt ili vrhnje, koricu jednog limuna i ostatak otopljenog maslaca. Dobro povežite sastojke kako se ne bi pojavile grudice pa prebacite smjesu na višnje koje su se prethodno ispekle. Prebacite u pećnicu i pustite da se peče oko 45 minuta. Preokrenite i izvadite iz kalupa. Prije posluživanja ohladite barem desetak minuta.
Kolač s višnjama i čokoladom
Potrebno vam je:
Za kore:
– 3 jaja
– 15 žlica šećera
– 15 žlica ulja
– 15 žlica mlijeka
– 15 žlica brašna
– 4 kašike kakaoa
– 1 prašak za pecivo
Za kremu:
– 5 dcl vode
– 150 gr šećera
– 2 pudinga od čokolade
– 100 gr čokolade
– 500 gr očišćenih višanja
Preljev:
– 2,5 dcl slatkog vrhnja
– 100 gr čokolade
Priprema:
Prvo skuhati kremu:
U posudu staviti 4 dcl vode i 150 gr šećera da se kuha. Umutiti 1 dcl vode i 2 pudinga od čokolade, dodati u vodu i šećer i kuhati da se zgusne.
Tijesto za kore:
Izmiksati 3 žumanjka s 15 žlica šećera, 15 žlica ulja, 15 žlica mlijeka, 15 žlica brašna, 4 žlice kakaa,1 prašak za pecivo i izmiksati 3 bjelanjka.
Pleh veličine 20×35 cm premazati uljem i posuti brašnom. U pleh staviti 1/2 tijesta i peći 10-ak minuta samo da se malo zapeče, pa po zapečenoj kori rasporediti 500 gr očišćenih višanja, preko višanja izrendati 100 gr čokolade, preko čokolade rasporediti mlaku kremu od pudinga. Preko pudinga staviti drugu polovinu tijesta i sve skupa peći na 170 stupnjeva.
Kad se kolač ispeče i ohladi staviti preljev.
Na tihoj vatri kuhati da se sjedini ( ne smije zavrijeti) 2,5 dcl slatkog vrhnja i 100 gr čokolade. Kad se dobro ohladi preliti kolač.
Udruga Narcisa i ove će se godine priključiti obilježavanju Dana narcisa posvećenom podizanju društvene svijesti o važnosti preventivnih pregleda dojki u svrhu ranog otkrivanja raka dojke i, posljedično, smanjenju smrtnosti.
Program obilježavanja održat će se prve subote proljeća, 25. ožujka, na Trgu svetog Trojstva u vremenu od 9 do 11:30 sati. U programu će nastupiti dječje plesne grupe KUD-a Anka Ošpuh – Leptirići, Zvjezdice, Anđeli i Magic.
Izvijestili smo da se u nedjelju, 19. ožujka 2023. godine, u Lopatincu dogodila prometna nesreća u kojoj je teško ozlijeđen 36-godišnji motociklist.
Vozač je u zavoju motociklom izašao izvan kolnika u cestovni jarak pa prednjim dijelom motocikla udario u betonski propusni most.
Uslijed siline udara vozač je odbačen preko motocikla u cestovni jarak. Vozilom hitne medicinske pomoći prevezen je u čakovečku bolnicu, gdje je utvrđeno da je u nesreći teško ozlijeđen.
>>FOTO Motociklist u Lopatincu teško ozlijeđen: sletio je s ceste i udario u betonski most
– Opisana prometna nesreća svakako je dobar povod da motociklistima i mopedistima te svim drugim sudionicima uputimo nekoliko savjeta i preporuka – rekla je međimurska policija.
Kao i svake godine, dolaskom ljepšeg vremena i povoljnih uvjeta za vožnju motocikala, mopeda i bicikala s jedne te pješačenje s druge strane, u prvi plan ponovno izbija pitanje sigurnosti tih skupina sudionika u prometu. Kako bi se smanjio broj stradavanja i povećala sigurnost ove kategorije sudionika u prometu, upozoravamo vozače motocikala i mopeda da se pridržavaju prometnih propisa, navode iz policije.
Naime, vozači i putnici tih vozila često su žrtve drugih nesavjesnih vozača ostalih motornih vozila, koji grubim kršenjem prometnih propisa ugrožavaju sigurnost svih sudionika u prometu. Međutim, često i zbog vlastitog neodgovornog ponašanja i grubog kršenja prometnih propisa i vozači motocikala sudjeluju u teškim prometnim nesrećama, gdje u sudarima s drugim vozilima, izlijetanjima s ceste ili naletima na objekte uz cestu, smrtno stradavaju ili zadobivaju teške tjelesne ozljede.
Najčešće greške vozača motocikala i mopeda zbog kojih stradavaju:
– kreću se neprilagođenom i brzinom većom od dozvoljene,
– ne nose zaštitne kacige,
– kreću se površinama koje nisu namijenjene za tu vrstu vozila,
– precjenjuju svoje vozačke sposobnosti, dok u isto vrijeme podcjenjuju opasnosti u prometu,
– obavljaju pretjecanje ili obilaženje kolone vozila po dijelu kolnika za vozila iz suprotnog smjera kada to prema prometnim znakovima nije dopušteno ili je rizično uzevši u obzir promet iz suprotnog smjera,
– provlače se između zaustavljenih kolona vozila,
– voze s neupaljenim svjetlima tijekom dana čime su, uzimajući u obzir ionako manju siluetu samog vozila i vozača u odnosu na druga vozila, još manje uočljivi u prometu za druge sudionike,
– upravljaju neregistriranim i tehnički neispravnim vozilima,
– upravljaju vozilima prije stjecanja prava (bez položenog vozačkog ispita),
– uklanjaju blokade na mopedima čime povećavaju krajnju brzinu vozila, koje je prema tvorničkim konstrukcijskim svojstvima namijenjeno za brzine do 45 km/h.
Najčešće greške vozača automobila u odnosu na motoriste:
– oduzimaju im prednost prolaska,
– prilikom prestrojavanja, pretjecanja ili skretanja vozila, ne pridaju dovoljno pozornosti ovoj kategoriji vozača, tako da im se često nađu u tzv. „mrtvom kutu“ bočnog ogledala,
– skretanje ili prestrojavanje obavljaju neoprezno i bez pokazivača smjera,
– prilikom opisanih radnji često ne vode računa da su motocikli vozila koja s obzirom na omjer masa/snaga na kratkim dionicama mogu ostvariti jako velika ubrzanja.
Savjeti i preporuke za vozače motocikala i mopeda:
– prije vožnje očistite vizir, stavite zaštitnu kacigu i pravilno je zategnite,
– uz zaštitnu kacigu, koristite i drugu zaštitnu opremu (jakna, hlače, štitnici, čizme i rukavice),
– zbog ionako manje, a samim time i teže uočljive siluete na cesti, preporuka je nositi svjetliju odjeću i kacigu, „življih“ boja, odnosno s reflektirajućim detaljima,
– poštujte ograničenja dopuštene brzine,
– prilagodite brzinu vožnje uvjetima na cesti (stanju i karakteristikama ceste),
– provjerite tlak u gumama,
– upalite dnevno ili kratko svjetlo,
– ne vozite pod utjecajem alkohola ili droga,
– prilikom vožnje u skupini, vozite u slijedu jedan iza drugoga, vozite sredinom prometnog traka, a ne uz središnji dio kolnika jer je to mrtvi kut za vozače ostalih vozila (iznimka je samo situacija kretanja kolnikom koji ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, gdje se moped tada treba kretati što bliže desnom rubu kolnika),
– prilikom vožnje kroz lijevi zavoj, odmaknite se dovoljno od središnje crte (vožnjom uz crtu i naginjanjem u zavoju, glava vozača može se nalaziti čak do 1 metar u prometnoj traci namijenjenoj za promet vozila iz suprotnog smjera),
– ne vozite slalom između vozila,
– izbjegavajte vožnju na dijelovima asfalta na kojima ima pijeska, ulja i sl., posebice u zavojima,
– kontrolirajte svoje ponašanje i strast za vožnjom te ne ispitujte mogućnosti svog mopeda ili motocikla u prometu na cestama,
– predviđajte poteze vozača (drugih) automobila,
– vozite se na dovoljnoj udaljenosti od vozila ispred sebe i
– poduzmite i sve drugo što je u vašoj moći kako biste bili sigurni u prometu.