Povežite se s nama

Život i društvo

Lani je u Hrvatskoj od kardiovaskularnih bolesti umrlo gotovo 20.000 ljudi

Foto: Ilustracija

Objavljeno:

- dana

Kardiovaskularne bolesti vodeći su javnozdravstveni problem u svijetu i u Hrvatskoj, najčešća su nezarazna bolest odgovorna za čak 20,5 milijuna smrti godišnje na razini svijeta.

U Europi godišnje od kardiovaskularnih bolesti umre oko 4 milijuna ljudi, odnosno 45 % svih umrlih, a prema procjenama oko 60 milijuna ljudi u Europi živi s nekom od kardiovaskularnih bolesti.

– Vodeći uzrok smrt već desetljećima i u Hrvatskoj su kardiovaskularne bolesti. U 2023. godini od kardiovaskularnih bolesti umrlo je 19.937 osoba, odnosno 38,8 % od ukupno umrlih. Analiza po spolu pokazuje da su uzrok smrti 43,2 % umrlih žena (11.096) te 34,5 % umrlih muškaraca (8839). Vodeće dijagnostičke podskupine su ishemijska bolest srca s udjelom od 11,5% (5 899) i hipertenzivne bolesti s udjelom od 9,5 % (4 891) u ukupnom mortalitetu – izjavio je prof. dr. sc. Krunoslav Capak, dr. med. ravnatelj HZJZ-a.

– U usporedbi sa zemljama EU, Hrvatska sa standardiziranom stopom smrtnosti od 601,3/100.000 spada među zemlje koje imaju veće stope smrtnosti od prosjeka EU zemalja. Prosjek za zemlje EU27 iznosi 343,4/100.000, dok je raspon stopa za zemlje EU od 169,9 (Francuska) do 1210,9 (Bugarska). U usporedbi sa susjednim državama RH ima višu stopu smrtnosti od Republike Slovenije (361,2), Austrije (343,3) i Italije (266,9), a nižu stopu od Mađarske (722,8). Zadnjih skoro dvadeset godina u Hrvatskoj je prisutan trend smanjenja smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti, no one i dalje predstavljaju vodeći uzrok smrtnosti i pobola, a i uzrok su 23 % svih prijevremenih smrti (prije 65. godine života) – izjavila je prim. Verica Kralj, dr. med., voditeljica Odjela za srčano žilne bolesti HZJZ-a.

Obilježavanje ovogodišnjeg Svjetskog dana srca u fokus stavlja nužnost donošenja nacionalnih planova prevencije te poziva na potpisivanje globalne peticije. Cilj je rano otkrivanje i pravovremeno liječenje kardiovaskularnih bolesti.

– Ovogodišnja inicijativa i fokus Svjetskog dana srca je donošenje nacionalnih planova prevencije kardiovaskularnih bolesti te poziva na potpisivanje globalne peticije koja daje prioritet zdravlju srca. Namjera ove javnozdravstvene akcije je prikazati model ranog otkrivanja KVB te upućivanja na kardiološki pregled što će biti jedna od aktivnosti Nacionalnog plana za prevenciju kardiovaskularnih bolesti u RH – istaknula je Ivana Portolan Pajić, dr. med., načelnica Sektora za primarnu zdravstvenu zaštitu i zdravstveni turizam Ministarstva zdravstva te je dodala kako će uoči Svjetskog dana srca na poziv Svjetske kardiološke federacije osvijetliti pročelje Hrvatskog narodnog kazališta u znak podrške prevenciji kardiovaskularnih bolesti u Hrvatskoj i svijetu.

– Od iznimne važnosti za smanjenje smrtnosti od KVB-a je briga o zdravlju srca i krvnih žila, promjena negativnih životnih navika te prevencija i rana dijagnostika bolesti. Kako bi ovaj pozitivan trend u statistici vidjeli i u budućnosti bitna je kontinuirana edukacija svih uzrasta. Tako je ove godine poruka Svjetske kardiološke federacije usmjerena prema cijeloj obitelji, ističući važnost edukacije mlađih uzrasta o pravilnoj prehrani i tjelesnoj aktivnosti, kao najbitnijim preduvjetima u prevenciji razvoja kardiovaskularnih bolesti – naglasio je akademik Davor Miličić, predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva i upravitelj Zaklade Hrvatska kuća srca.

Briga o zdravlju srca donosi se sad, promjene životnih navika i tjelesna aktivnost prvi su koraci ka zdravom i snažnom srcu. Odazovite se ovoj hvalevrijednoj akciji, odredite svoj kardiovaskularni rizik te pravovremeno zaštitite svoje srce, zaključio je akademik Davor Miličić.

Život i društvo

Jelena Sekelj na konferenciji ASCE-a prezentirala s kojim se izazovima varaždinsko groblje susreće zbog klimatskih promjena

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Konferencija pod nazivom ‘Groblja kao kulturna baština europskih uspomena’ (u izv. engl. ‘Cemeteries as cultural spaces of European memory’) održana je u petak, 20. rujna u Budimpešti u sklopu godišnje skupštine Udruženja znamenitih groblja Europe  (u izv. eng. ‘Association of Significant Cemeteries of Europe –  ASCE).

Nakon što je Máté Vincze, zamjenik državnog tajnika u Ministarstvu kulture i inovacija Mađarske otvorio konferenciju, sudionicima su se obratili i predsjednica ASCE-a Lidija Plibersek, Miklós Réthelyi, član Nacionalnog odbora za spomen i milosrđe, predsjednik Mađarskog nacionalnog odbora UNESCO-a, te Gábor Móczár, glavni ravnatelj Nacionalnog instituta za baštinu.

Ovogodišnja konferencija obradila je nekoliko ključnih tema: ulogu europskih groblja kao čuvara zajedničkog sjećanja, njihov značaj za turizam i obrazovanje, te upravljanje hortikulturom i očuvanje okoliša u svjetlu klimatskih promjena.

Posljednja tema bila je posebno zanimljiva i aktualna, s obzirom da se brojna europska groblja susreću s izazovima održavanja zelenila uslijed klimatskih promjena. Kako smo se s time uhvatili u koštac u Varaždinu, prezentirala je direktorica parkova, Jelena Sekelj.

Problem prisutan već jako dugo vremena rješava se multidisciplinarnim stručnim pristupom, naglasila je ovom prilikom Sekelj te predstavila rezultate analiza, uzroke lošeg zdravstvenog stanja tuja te metode revitalizacije koje se primjenjuju u svrhu očuvanja vrijedne zelene baštine.

U ovom dijelu konferencije s prezentacijom je učestvovao  i  Vladimir Huzjan, upravitelj Zavoda za znanstveni rad HAZU-a u Varaždinu koji je govorio o zanimljivoj povijesnoj ličnosti čije se posljednje počivalište nalazi na varaždinskom Gradskom groblju.

Riječ je o barunu Titusu Kargeru zaslužnom za pronalazak Krune Sv. Stjepana, koja je bila skrivena i smatrana izgubljenom nakon mađarske revolucije 1848. godine.

Datum godišnje skupštine i stručne konferencije ASCE-a ove se godine poklopio s Danima kulturne baštine, stoga su domaćini za goste organizirali noćnu interaktivnu šetnju  grobljem Fiumei út, gdje su obogatili doživljaje glazbom, poezijom, svjetlosnim instalacijama, plesom, čokoladom kod grobnice obitelji Gerbeaud, a kod Sv. Križa mirisom tamjana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Orači Krunoslav Mužic i Vladimir Pocedulić predstavljali našu županiju na Državnom natjecanju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO: Županijski Savez Poljoprivrednih Udruga

Unatoč kiši i teškim uvjetima na terenu, predstavnici 13 županija u subotu, 28. rujna odmjerili su snage na 20. Državnom natjecanju u oranju, koje je održano u Velikoj Gorici.

Manifestacija je okupila najbolje orače iz 13 županija – njih 13 u kategoriji premetnjaka i 12 u kategoriji ravnjaka.

Varaždinsku županiju su predstavljali Krunoslav Mužic u kategoriji premetnjaka i Vladimir Pocedulić u kategoriji ravnjaka.

Prvo mjesto u kategoriji premetnjaka, na posljetku je osvojio Zrinko Miličić iz Osječko-baranjske županije, dok je u ravnjacima najbolji bio Saša Višak iz Koprivničko-križevačke županije. Pobjednici ovogodišnjeg državnog natjecanja će Hrvatsku predstavljati na Savjetom natjecanju u oranju koje će se održati u Češkoj.

Državni tajnik pri Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i šumarstva, Tugomir Majdak, također je naveo kako će u rujnu 2026. godine, Hrvatska biti domaćin Svjetskog natjecanja u oranju koje će se održati u Osijeku.

Iako predstavnici iz Varaždinske županiji nisu izborili plasman na svjetsko natjecanje u oranju, dobre zabave nije nedostajalo, kao ni finih jela u kojima su uživali svi okupljeni.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje