Povežite se s nama

U fokusu

Aerodrom tvrtki s gubitkom, koja nije predala izvješća

Objavljeno:

- dana

OTKRIVAMO Zračna luka u zakup Diamond Aircraftu Croatia

Što Diamond Aircraft planira, nismo uspjeli doznati. Nije poznato ni kako su poslovali lani, a 2013. su imali 13,5 milijuna kuna gubitka

Stižu li bolji dani za varaždinski aerodrom, koji je od ožujka zatvoren? Nakon što su na javni natječaj Grada Varaždina stigle tri ponude, pri čemu su dvije ocijenjene kao neprihvatljive, gradonačelnik Goran Habuš je prihvatio prijedlog Povjerenstva i donio zaključak kojim se aerodrom daje u zakup tvrtki Diamond Aircraft Croatia. Sukladno njihovoj ponudi, zakup će plaćati 250.080 kuna godišnje.

Poslovi operatora

Time bi se ta tvrtka trebala vratiti u varaždinsku zračnu luku nakon sedam godina. Od 2003. do 2008. godine bili su koncesionari, nakon čega je Grad ugovor o zajedničkoj suradnji u provedbi projekata ulaganja u razvoj aerodroma potpisao s Winairom. Međutim, taj ugovor nije realiziran sve do danas, a Winair je podnio prijedlog za otvaranje stečaja nad Varaždin Airportom, operatorom zračne luke. Stečajni postupak je u Varaždin Airportu otvoren u rujnu ove godine.
Što Diamond Aircraft Croatia planira na aerodromu, prošli tjedan nismo uspjeli doznati, jer nismo uspjeli dobiti direktora Rajka Rauša. Stoga nije poznato ni to kada bi zračna luka ponovno mogla biti otvorena za letačke operacije. Čini se da će Diamond Aircraft Croatia tek morati ishoditi potrebne dozvole nakon potpisivanja ugovora s Gradom Varaždinom. Naime, uvjet u javnom natječaju nije bio da zakupac mora imati važeća rješenja za obavljanje poslova operatora aerodroma, nego samo to da je te poslove obavljao najmanje jednu godinu.

Diamond Aircraft ni prije nije objavljivao izvješća, zbog čega je 2011. bio pokrenut postupak brisanja

Međutim, tu su i druga pitanja. Kada se pokuša doći podataka o poslovanju Diamond Aircrafta, otkriva se da ta tvrtka još nije predala izvješće o poslovanju za 2014. godinu. Dostupni su jedino podaci za razdoblje od 1. srpnja 2012. do kraja lipnja 2013. godine, iz kojih je vidljivo da je preneseni gubitak te tvrtke tada iznosio 13,5 milijuna kuna.
Nije to jedino što bode u oči. DAC je 2013. godine imao oko šest milijuna kuna veće obveze u odnosu na imovinu, iz čega proizlazi da su odgovorni ljudi tvrtke, sukladno zakonu, trebali pokrenuti postupak predstečajne nagodbe. Vrijednost materijalne imovine iznosila je 12,2 milijuna kuna, a kratkotrajne 461.684 kune. S druge strane, dugoročne obveze iznosile su 15,4 milijuna kuna, a kratkoročne 3,3 milijuna kuna.Kakav je poslovni rezultat Diamond Aircraft Croatia ostvario 2014. godine, nismo uspjeli doznati. U Gradu Varaždinu smo pitali jesu li već zatražili, odnosno hoće li zatražiti najnovija financijska izvješća.

Poslovanje nebitno?

– Izvješća o poslovanju trgovačkog društva se traže u postupku praćenja koncesionara prema Zakonu o koncesijama. Napominjemo da nismo provodili postupak dodjele koncesije za nekretnine varaždinskog aerodroma, već postupak zakupa. Grad Varaždin niti jednog zakupnika ne prati kroz izvješća o poslovanju trgovačkih društava, jer to nije zakonom predviđeno, nego pratimo ispunjavaju li svoje obveze plaćanja zakupnine, korištenja prostora u skladu s uvjetima iz natječaja i tome slično – odgovorili su iz Komunalnog odjela Grada.
Međutim, ovo nije prvi put da Diamond Aircraft ima problema s predajom financijskih izvješća.
U prosincu 2011. godine, nakon što tri godine zaredom nisu postupili po zakonskoj obvezi i objavili izvješća, Trgovački sud u Varaždinu je pokrenuo postupak brisanja iz sudskog registra. Postupak je obustavljen pola godine kasnije, nakon što je tvrtka naknadno dostavila podatak da imaju i nekretnine.

 

Izvor:
Foto:

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

U fokusu

Marković: Bez Čačića na listi SDP bi dobio sedmi mandat u III. izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U III. izbornoj jedinici SDP je dobio šest mandata odnosno 36,75 % glasova, slijedi HDZ s pet mandata, pa NPS s dva mandata i Možemo s jednim zastupnikom.

S liste Rijeke pravde iz naše izborne jedinice u Hrvatski sabor ulaze Siniša Hajdaš Dončić, Barbara Antolić Vupora, Željko Kolar, Boška Ban Vlahek, Miroslav Marković i Jasenka Auguštan-Pentek.

– Zahvalila bih biračima. SDP Varaždinske županije sada ima dva mandata više. Mladi kandidati odradili su odličnu kampanju i dobili zavidan broj preferencijalnih glasova. Izražavam osobnu, ali i stranačku podršku mladima, a i dalje ćemo raditi na tome da postanemo faktor koji će upravljati ovom županijom. Nadam se i da će vladu sastaviti SDP i da se više neće crvene sredine zaobilaziti prilikom dodjele sredstava sa nacionalne razine – istaknula je Barbara Antolić Vupora, predsjednica Županijskog SDP-a.

U Sabor je prvi put ušao varaždinski dogradonačenik Miroslav Marković.

– Žao mi je što smo kao Županijska organizacija morali prihvatiti trule kompromise s nacionalne razine i da se pokazalo da su ti kompromisi loši za ukupan rezultat stranke na što smo i upozoravali središnjicu – rekao je Marković.

Taj kompromis odnosio se na Reformiste koji se našli na listi Rijeka pravde.

– SDP bi bez Radimira Čačića na listi, odnosno da je na listi bio varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, dobio i sedmi mandat – naglasio je Marković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje