Povežite se s nama

U fokusu

Vlašić priznao: Riskirali smo s izborom Izraelaca, platit ćemo pola milijuna kuna

Objavljeno:

- dana

EU PROJEKT GRADNJE KANALIZACIJE

Kad će u Varaždinskoj županiji početi izgradnja pročistača, a potom i kanalizacijske mreže, nije poznato.

Kao što smo izvijestili jučer, Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave poništila je Varkomovu odluku o izboru tvrtke iz Izraela, čija je ponuda ocijenjena kao najpovoljnija za dogradnju i rekonstrukciju pročistača.

<< Stričak: Međimurci dovršavaju kanalizaciju, a Varkom nije uspio izabrati ni izvođače radova

Taj natječaj će biti poništen i potom raspisan novi, najavio je direktor Varkoma Vlado Vlašić danas na konferenciji za novinare.

– Projekt odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na prostoru Aglomeracije Varaždin ide dalje. Riječ je o zahtjevnom projektu, a pročistač u Varaždinu jedan je od najvećih takvih uređaja u Hrvatskoj koji ide u rekonstrukciju. Dokumentacija je opširna, ponude imaju po 1.600 stranica, a iza nas je šest mjeseci rada – napomenuo je Vlašić.

Naveo je da su za dogradnju i rekonstrukciju pročistača primili deset ponuda, od kojih sedmero ponuditelja nije ispunilo natječajne uvjete, pa njihove ponude nisu bile razmatrane. Preostale tri ponude bile su ocijenjene kao valjane, a prihvaćena je ona izraelske tvrtke Tahal Consulting Engineers.

– Iako je bilo vidljivo da se i kod te tri ponude može govoriti o sitnim nedostacima, koji nisu imali utjecaja na samu ponudu, povjerenstvo ih je ocijenilo valjanima, a sukladno kriteriju ekonomski najpovoljnije ponude, odabran je najpovoljniji ponuditelj – rekao je Vlašić.

Državnoj komisiji sporna riječ „zasebnosti“

Na novinarsko pitanje zašto nisu odmah poništili natječaj ako su utvrdili da ni preostale ponude ne zadovoljavaju, Vlašić je odgovorio da su odlučili riskirati, jer nedostaci nisu bili od presudne važnosti.

– Žalbe su podnijele tvrtke čije su ponude bile odbijene kao nevaljane, a Državna komisija za kontrolu javne nabave sad je utvrdila da i ponuda odabranog ponuditelja nije udovoljila formalnim uvjetima dokumentacije za nadmetanje. Donijeli su rješenje da niti jedna ponuda ne odgovara uvjetima. Da je riječ o formalnim propustima, govori vam primjer da je jedna ponuda neprihvatljiva zato što je, prema rješenju DKOM-a, u njoj korištena „strana“ riječ „zasebnosti“ – pojasnio je Vlašić.

U Varkomu su odlučili riskirati, a to ih je koštalo pola milijuna kuna, koliko iznose troškovi žalbenog postupka koje moraju isplatiti zajednicama ponuditelja.

To je samo jedan od pet natječaja koje je Varkom raspisao u sklopu projekta Aglomeracije Varaždin, kojim je predviđena gradnja pročistača i niza drugih uređaja, te oko 224 kilometara kanalizacijske mreže na području Varaždina te općina Gornji Kneginec, Trnovec Bartolovečki, Sveti Ilija, Beretinec, Maruševec, Cestica, Vinica, Vidovec, Petrijanec i Sračinec.

Dosad su potpisana dva ugovora, onaj za vidljivost projekta te nadzor projekta, dok je u tijeku donošenje druge odluke o odabiru tvrtke koja će nadzirati dogradnju pročistača.

Osim natječaja za pročistač, koji će biti poništen i raspisan ponovno, Varkom je odlučio poništiti i natječaj za dogradnju i sanaciju sustava odvodnje u Gradu Varaždinu. – Na to nadmetanje javilo se deset ponuditelja, ali nijedna ponuda nije bila u skladu s uvjetima iz dokumentacije – pojasnio je Vlašić.

„Neće nam biti uskraćen EU novac“

S obzirom da ti natječaji kreću ispočetka, pitanje je hoće li izvođači radovi biti izabrani do sredine 2017. godine. Vlašić nije htio nagađati.

Na pitanje zašto u Varaždinskoj županiji još nisu odabrani izvođači radova, dok je u Međimurskoj županiji izgradnja njihove kanalizacije pri samom kraju, direktor Varkoma je napomenuo da su oni bili u potpuno drugačijoj situaciji.

– Međimurska županija je granično područje, pa su imali pravo koristiti pretpristupne EU fondove, dok je Varaždinska županija na korištenje sredstava iz EU fondova pravo imala tek nakon pristupanja Hrvatske u EU – pojasnio je Vlašić.

Je li zbog kašnjenja ugrožen projekt Aglomeracije vrijedan čak 800 milijuna kuna? Naime, kao rok za završetak radova spominje se 2018. godina, a jasno da do tada kanalizacija neće biti gotova.

– Ne, nije ugrožen projekt. Rok za dovršetak uređaja jest 2018. godina, ali mi ćemo do tada početi s radovima na pročistaču, a potom imamo još dvije godine da ga dovršimo. Novac iz EU fondova nam neće biti uskraćen – poručio je Vlašić.

Izvor:
Foto: rt

U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb preletjeli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje