Povežite se s nama

U fokusu

Alarmantno: dobrovoljnih vatrogasnih operativaca manje no ikad, a požare gase s vozilima starim 25 godina

Objavljeno:

- dana

Prošlog je mjeseca na Varaždin Bregu održano tradicionalno natjecanje vatrogasnih dobrovoljaca.

Uz uvijek brojne dječje ekipe, nastupile su i tri seniorske, što je najmanji broj vatrogasnih operativaca ikad na ovome natjecanju. Do prije nekoliko godina je domaći DVD u prosjeku sredinom lipnja ugošćivao devet seniorskih ekipa.

Malo natjecanje na Varaždin Bregu ozbiljno je upozorenje na aktualnu situaciju u županijskom vatrogastvu – sve je manje dobrovoljnih operativaca. Na vatrogasnim se natjecanjima ekipe sastoje od devet vatrogasaca, pa je skrpati ekipu postao pravi izazov.
Manjak članova je problem s kojim se dobrovoljna vatrogasna društva dosad nisu susretala.

Nedostaju im vatrogasci u dobi između 18 i 65 godina, što je zakonom određena operativna dob, međutim, ako se govori o vatrogascima u naponu snage – od 18 do 45 godina – tad problem prerasta na korak do alarmantnog stanja. Trend odlazaka iz Hrvatske poljuljao je temelje onoga što je izgledalo kao tvrđava s jako solidnim temeljima – sustav dobrovoljnog vatrogastva u Varaždinskoj županiji.

Neprecizna statistika

Iako će zapovjednici na terenu reći da je riječ o velikom problemu, predsjednik Vatrogasne zajednice Varaždinske županije Nedeljko Vukalović će problem priznati, ali će zanijekati kvalifikaciju „veliki“. Konkretno će reći da „problem postoji, ali ne toliko u iseljavanju koliko u nedostupnosti operativnih vatrogasaca u danom momentu“. – Nije šija, nego vrat – komentiraju zapovjednici.

Trend odlazaka iz Hrvatske desetkovao je dobrovoljne vatrogasce

Koliko je točno vatrogasaca danas u odnosu na 2015. godinu, kad je započeo val iseljavanja, ne zna se točno. Statističke podatke prikupljaju dvije organizacije, a njihovi se podaci međusobno razlikuju.
Prema podacima Vatrogasne zajednice, prikupljenih iz izvještaja dobrovoljnih društava, lani je u DVD-ima bio 1901 operativac, dok službena aplikacija Hrvatske vatrogasne zajednice Vatronet navodi da ih je bilo 1600. Prava je brojka vjerojatno negdje u sredini.
Ista je situacija s brojevima u 2015. godini.

Operativaca u „najboljoj dobi“ – između 18 i 45 godina – je lani, prema županijskim podacima, bilo 1300, a predsjednik Vukalović kaže da nema podatka koliko ih je bilo prije tri godine, kad je počeo egzodus Hrvata.
Činjenica je da se podaci ne ažuriraju redovito, a dodatni je problem u novoj podjeli na aktivne vatrogasce i operativce: operativci izlaze na požare, a aktivni se brinu o logistici, ali ne mogu na intervencije. Raslojavanje kategorije članstva unijelo je dodatnu zbrku u ionako nepreciznu statistiku.

“Potražnja za vozačima kamiona u Europi je enormna i da bismo to kompenzirali, društva su vlastitim novcem školovala šofere. Oni će ostati nekoliko godina, ali ništa ih zapravo na to ne obvezuje.”
Nedeljko Vukalović

I onda ono, prema zapovjednicima, najvažnije: operativac mora imati obavljen liječnički pregled, a tog podatka, u kojem se skriva istina o točnom broju raspoloživih operativaca, u statistici nema.

Nedeljko Vukalović će tek reći da je danas prema tom parametru u Županiji 300 operativaca manje nego 2015. godine. Zapovjednici vjeruju da je i ta brojka veća.
Primjerice, Martijanec na papiru u ovom trenutku ima 130 operativaca, ali može računati na 95 njih, koliko ih ima liječnički. A razlika od 45 vatrogasaca je ogromna.
Broj vatrogasaca na papiru ionako ne odgovora onom na terenu. To što se netko u papirima vodi kao član ne znači da je na raspolaganju.

Odljev vatrogasaca operativaca predsjednik Vukalović će podijeliti u četiri kategorije.
– Prva su oni koji su se odselili i neće se vratiti, a njih je 10 posto od ukupnog broja, dakle 30-ak. Dvadesetak posto je onih koji su otišli, ali se nisu zauvijek odselili pa na njih možemo računati svega dva do tri tjedna godišnje. Treća kategorija su oni koji dolaze doma vikendom i tad su na raspolaganju, a četvrta i po meni najkritičnija kategorija su zaposleni koji su na raspolaganju tek poslije radnog vremena – kaže.

Uz manjak operativaca i novca, još jedan problem muči dobrovoljna vatrogasna društva. Prosječna starost 200-tinjak navalnih vatrogasnih vozila je 25 godina, a stotinjak kombija je u prosjeku staro 15 godina. Vozila uglavnom nabavlja lokalna samouprava. MUP će za ovu namjenu tijekom pet godina imati 25 milijuna raspoloživih eura od kojih bi u Varaždin trebalo stići pet novih vozila. Isti bi broj vozila trebalo nabaviti Ministarstvo poljoprivrede.

Iako će ovi operativci požare gasiti samo u slobodno vrijeme, oni će DVD stajati kao i redovni vatrogasci. Kao upisani članovi moraju imati odoru i svake dvije godine obaviti liječnički pregled. Osnovna zaštitna oprema za operativca stoji 10.000 kuna, a sistematski pregled je 400 kuna.

Iskusni odlaze

Problem nedostupnih operativaca se pokušava riješiti osposobljavanjem novih vatrogasaca, ali, kaže Nedeljko Vukalović, to je neusporedivo s iskusnim operativcem. Taj se problem osjeća i u Novom Marofu, odakle je otišlo 15 operativaca, ali je došlo pet novih, pa u brojkama to ne izgleda loše. Ipak, Nedeljko Vukalović kao predsjednik marofskih vatrogasaca priznaje da se itekako osjeti odlazak iskusnih vatrogasaca s prosječno 20-ak godina iskustva.

Oni za koje vani uvijek ima posla i traženi su na inozemnom tržištu rada su vozači, pa se društva muče s manjkom šofera. – Potražnja za vozačima kamiona u Europi je enormna i da bismo to kompenzirali, društva su vlastitim novcem školovala šofere. Oni će ostati nekoliko godina, ali ništa ih zapravo na to ne obvezuje. Također, ima i onih koji ostaju, ali se zaposle kao vozači i opet nam većinu vremena nisu na raspolaganju. Sufinancirali smo i školovanje vatrogasnih tehničara, ali i oni kad vrate „dug“ DVD-u odlaze trbuhom za kruhom – govori Nedeljko Vukalović.

Kad vatrogasci odu iz DVD-a zapravo je najmanji problem tko će gasiti požare, koji ionako, hvala Bogu, nisu česti, a zbog malih udaljenosti na intervenciju brzo stignu i susjedni operativci. Puno je veći problem onaj sociološki. S tim će se složiti predsjednik Vukalović, ali i sociolozi. – Dobrovoljna vatrogasna društva su nositelji društvenog života u manjim sredinama i tamo se bez vatrogasaca kao organizacije ne može. Razlozi su jednostavni: raspolažemo prostornim resursima, opremom poput klupa, stolova i posuđa, vatrogasci osiguravaju slavlja u mjestima… Što god općina treba, prvo se obrati vatrogascima. Stožerna smo organizacija zaštite i spašavanja. Kad je suša, recimo, jedini prevozimo vodu. Naša natjecanja su često najveća okupljanja mještana, kad se druže i sa susjedima… – nabraja.

Vatrogasci sve ovo rade besplatno. Jednako je i u susjednoj Sloveniji, što dobro znaju zbog međusobnih prijateljstava hrvatskih i slovenskih društava, ali Slovenci su razvili kulturu financijski potpomagati svojim DVD-ima. Na vatrogasnim se događanjima, primjerice, organiziraju tombole za nekoliko eura i vatrogasci sami prodaju pića. Tako mogu zaraditi po nekoliko tisuća eura godišnje kojima financiraju svoje potrebe i ne ovise isključivo o proračunu.

Beneficije?

Nedeljko Vukalović će nakon svega zaključiti da „problem postoji, ali nije alarmantan u smislu da prijeti zastoj u djelatnosti vatrogasnih društava“. Skloniji pesimizmu se s njim ne slažu i vjeruju da bi DVD-i ovakvi kao danas u ne tako dalekoj budućnosti mogli postati prošlost. Oni smatraju da je u borbi za preživljavanje iluzorno očekivati preveliki dobrovoljni vatrogasni entuzijazam.

– Ono što možemo napraviti su bazična osposobljavanja vatrogasaca. Time se kompenziraju odlasci, ali nije ista razina znanja. Marketing je jako važan, već od vrtića i škola. Zahvaljujući marketingu imamo oko 2500-3000 malih vatrogasaca, ali od jednog odjeljenja u kojemu je 10 mališana njih tek tri u prosjeku jednog dana postanu operativci. Život i interesi ih prije 18. odvedu u drugom pravcu – govori Nedeljko Vukalović. On smatra da bi razni „vatrogasni benefiti“ donijeli najveću korist. Primjerice oslobađanje plaćanja komunalne naknade, besplatno parkiranje, besplatni mobiteli, jeftiniji dječji vrtić, zapošljavanje u lokalnim komunalnim poduzećima…

– To su konkretne stvari koje bi možda mogle zadržati vatrogasce.
Možda.

(Pre)mala briga Županije za vatrogasce

Novac je za dobrovoljna društva veliki problem. Najskuplji su liječnički pregledi i oprema vatrogasca, ali to se najčešće plaća iz lokalnog proračuna.

– Jedini novac koji Vatrogasna zajednica ima na raspolaganju podijeliti prema van je iz premija osiguranja, što je oko 140.000 kuna. Novac ide u 28 općina, njihovim središnjim društvima. To znači da u jednom mandatu od četiri godine svako naše društvo dobije 20.000 kuna, dakle 5.000 kuna godišnje. Sve ostalo plaća lokalna samouprava. Za rad ureda Zajednica dobiva 680.000 kuna. Tim se novcem trebaju platiti dvije zaposleničke plaće, sastanci, natjecanja u njihovoj organizaciji… Rebalansom proračuna je osigurano 100.000 kuna više, što će biti proslijeđeno DVD-ima – kaže Nedeljko Vukalović.

Unatoč najvećem broju vatrogasnih operativaca na sjeveru Hrvatske, ostale tri županije sa sjevera dobivaju više novaca od varaždinskih vatrogasaca.

Više novaca?

Zbog toga se vatrogasci ubuduće od Županije nadaju i više, a što je župan i obećao. – Ako se sredstva povećaju prema dogovoru, dobivali bismo milijun i nekoliko stotina kuna više na godinu. S tim bismo novcem osposobljavali mladež, plaćali bismo liječničke preglede svima, a koji se obavljaju svake dvije godine i stoje 400 kuna, bilo bi i više novaca za opremu. Time bismo lokalnoj samoupravi ukupno uštedjeli oko pola milijuna kuna za vatrogasce. I to ne mi kao Zajednica, nego Varaždinska županija. Tad bi se vidjelo da Županija o vatrogascima brine na način koji je osmišljen u Zajednici.

U fokusu

Milanović: Ovo nije državni udar, ovo je samo priprema. Hoće li mi uzeti putovnicu? Ti ljudi su opasni

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što se danas oglasio Ustavni sud, reagirao je i predsjednik Zoran Milanović.

Ustavni sud: Milanović ne može biti ni mandatar ni premijer!

Prvo se oglasio na svom Facebooku gdje je objavio fotografiju te napisao: Danas u 17 sati reći ću vam što mislim o onome što je u ime Ustavnog suda danas rekao HDZ-ovac Miroslav Šeparović. A do tada pogledajte kako HDZ donosi odluke tzv. Ustavnog suda.

Potom je na konferenciji za medije istaknuo da želi umiriti građane.

– Želim umiriti građane koji su ljuti. Volja građana će odrediti izvršnu vlast, a sigurno neće suci Ustavnog suda. Prije mjesec dana mogli su prijetiti, a ja sam se držao uputa i nisam htio ugroziti šanse SDP-a. To je bila prijetnja koja je mogla prouzročiti materijalne posljedice. Međutim, na Ustavnom sudu mogu govoriti što žele, ali ne mogu ništa napraviti! – rekao je Milanović.

Dodaje da Ustavni sud ne može ništa protiv volje građana.

– Reći ću samo da protiv toga nema pravnog lijeka. To je volja građana, Ustavni sud tu ne može ništa. Drugo, ne bih se složio da je ovo državni udar, ovo je priprema za udar. Ovo je samo priprema Ustavnog suda da Plenković dobije Sabor. Prije nego što krenemo razgovarati tko je mandatar, jako je važno da se konstituira Sabor. To su dva odvojena procesa. Ja moram sazvati konstituiranje 20 dana od objave službenih rezultata – rekao je Milanović,a prenosi Jutarnji list.

– Sabor može mijenjati zakone, donositi nove zakona, može u okviru Ustava raditi što hoće – promijeniti izborne zakone, ukinuti Lex AP, ali ja tu neću sudjelovati. Pozivam sve koji su do izbora biti antikorupcijska koalicija, koji su glasali protiv skandaloznih mjera, da pokažu dosljednost. HDZ će imati barem potpredsjednika Sabora, ali predsjednika ne. Ovo nije priča o meni, ja sam predsjednik Republike, ja ću poštivati Ustav, a mandat će dobiti samo onaj sa 76 potpisa – rekao je Milanović i dodao da će volja građana biti poštivana i da se tu Ustavni sud ne može ispriječiti.

– Hoće li mi zabraniti političko djelovanje? Hoće li mi uzeti putovnicu? Što je sljedeće? Ti ljudi su opasni, tako više ne može dalje. Hrvatski ljudi su glasali protiv toga. Onaj tko skupi većinu, taj će voditi našu zemlju za koju se isplati boriti – zaključio je Milanović.

–Ja ću čekati dok se većina skupi, tu su razumni rokovi. Postoji mogućnost da se akteri dogovore, razumijem stavove stranaka, ali situacije je komplicirana i teška. Ako Sabor ne bude uspješan, može se raspustiti. Nije da prijetim. Nadam se da se to neće dogoditi – rekao je na kraju.

Nastavite čitati

U fokusu

Ustavni sud: Milanović ne može biti ni mandatar ni premijer!

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Danas je održana izvanredna sjednica Ustavnog suda oko rezultata izbora i angažmana predsjednika Milanovića na njima, nakon čega se predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović obratio javnosti.

– Upozorenjem od 18. ožujka pravodobno smo upozorili Milanovića da njegovo kandidiranje te isticanje njega kao kandidata je nespojivo s ustavnim položajem i načelom diobe vlasti. Upozoren je da mora odmah podnijeti ostavku ako se kandidira ili nastupa u javnosti kao budući kandidat. Pozivao je njega i SDP da odmah prestanu s aktivnostima, u skladu s Ustavom. Rečeno je i da će cijeli proces izbora biti pod strogim nadzorom. Ustavni sud primjećuje da je 20. ožujka DIP pozvao da se predsjednik suzdrži od direktnog sudjelovanja da se suzdrži te da se vodi računa o tome. Ustavni sud utvrđuje da je SDP postupao prema uputama, a Milanović se stavio u položaj sudionika izbora – rekao je Šeparović, a prenosi Jutarnji list.

Šeparović je rekao i da Milanović ne može biti mandatar Vlade ni premijer.

– Iako nije podnio ostavku, Milanović je nastupao kao kandidat. Takvim izjavama ne samo da nije poštivao upozorenja suda, nego je doveo u pitanje vladavinu prava. Stoga Ustavni sud utvrđuje da se predsjednik svojim izjavama i ponašanjem, doveo u poziciju da ne može biti mandatar za sastav buduće Vlade niti predsjednik Vlade, rekao je Šeparović.

– Te dvije pozicije se isključuju i upozoravamo sudionike svih izbora da pri predlaganju budućeg mandatara moraju biti svjesni te činjenice. I po potrebi donijet ćemo posebnu odluku. Ustavni sud od 18. ožujka nije htio dodatno utjecati na volju birača. Ovo priopćenje i upozorenje donijeli smo na sjednici, 9 sudaca bilo je za, 3 su bili protiv, a Ingrid Antičević bila je odsutna – rekao je.

Na pitanje novinarke može li Milanović dati ostavku pa biti mandatar, Šeparović je odgovorio da je on pravodobno upozoren.

– On ostavku nije podnio i sada je gotovo. Ne može više biti mandatar, Ustavni sud bi takvu odluku mogao poništiti. Po potrebi će Ustavni sud donijeti posebnu odluku – rekao je Šeparović.

– Ako 76 zastupnika želi da bude mandatar, Ustavni sud će odlučiti hoće li tu odluku poništiti običnom većinom i to na temelju općih nadzornih ovlasti kao čuvara Ustava i na temelju prethodnih upozorenja – napomenuo je Šeparović.

Rekao je da Milanović ne može biti mandatar ni u jednom slučaju “jer nije na vrijeme dao ostavku”.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje