Povežite se s nama

U fokusu

Alergije na vrhuncu: naglasak treba staviti na suzbijanje korova ambrozije, a ne na potrošnju lijekova

Objavljeno:

- dana

Cvatnja korova ambrozije trenutačno je na vrhuncu što kod mnogih alergičara izaziva neugodne simptome kihanja, suzenja očiju i svrbeža u nosu, pa sve do težih astmatičnih napada.

Stručnjaci ističu da je uklanjanje korova ambrozije najučinkovitije sredstvo u borbi s njegovim peludom, jednim od najjačih alergena.

Kako ističe Irena Stipešević Rakamarić, zamjenica ravnatelja varaždinskog Zavoda za javno zdravstvo, rješavanje ovog javnozdravstvenog problema trebalo bi fokusirati na suzbijanje ambrozije, umjesto da se težište stavlja na ublažavanje simptoma raznim lijekovima, što dodatno opterećuje zdravstveni sustav.

– Kad bi se svi koji imaju alergijske tegobe liječili na teret HZZO-a, procjenjuje se da bi trošak liječenja stanovnika Varaždina i okolice na godišnjoj razini iznosio oko milijun kuna – ističe ona.

Prema zakonskoj obvezi vlasnici i posjednici poljoprivrednog zemljišta dužni su voditi brigu o zemljištu i spriječiti rast korova. Također su obvezni radi zdravlja građana u razdoblju od 15. svibnja do 30. rujna iskorjenjivati ambroziju i druge alergene biljke na svojim površinama. Za one koji se ne drže propisa predviđene su novčane kazne u iznosima od 500 do 5000 kuna, ovisno o veličini zemljišta te je li riječ o fizičkoj ili pravnoj osobi.Ako je u pitanju javno zemljište, prijave za ne pridržavanje ove obveze podnose se komunalnom redaru, a privatni vlasnici se prijavljuju poljoprivrednom inspektoru.

– Poljoprivredni redar Grada Varaždina tijekom 2018. godine vodio je 28 postupaka nadzora privatnih poljoprivrednih površina, od toga su 11 nadzora vođena po prijavi građana. Nadzorom je obuhvaćeno oko 68 hektara poljoprivrednog zemljišta. Vlasnicima zemljišta izrečeno je upozorenje i dan im je rok za uređenje zemljišta. Onima koji nisu uklonili ambroziju u zadanom roku izrečeno je ukupno 12 prekršajnih naloga s ukupnim novčanim iznosom od 14.000 kuna – odgovaraju iz Komunalnog redarstva Grada Varaždina na naš upit o broju izrečenih kazni zbog ne uklanjanja ambrozije tijekom ove godine.

U Varaždinu su inače od 2001. godine pa sve do 2016. ambroziju uklanjali branitelji okupljeni u Udruzi branitelja oboljelih od PTSP-a Varaždinske županije, ali to više ne rade posljednje tri godine.

U Gradu odgovaraju da braniteljske udruge ne sudjeluju u programu iskorjenjivanja ambrozije jer nisu za tim iskazali interes, dok su prema navodima branitelja još iz 2016. godine za obavljanje tih aktivnosti iz Grada od njih tražili da zadovolje uvjete koji oni nisu mogli ispuniti.

Prema riječima Irene Stipešević Rakamarić procjenjuje se da je na ambroziju alergično oko 10 % stanovništva Hrvatske. Osim toga taj korov stvara štete i u poljoprivredi. Napominje da se u naredna dva tjedna očekuje vrhunac koncentracije peludi ambrozije pa se osjetljivim osobama savjetuje da se drže preventivnih mjera.

– Najveće koncentracije peludi u zraku su u drugoj polovici kolovoza i početkom rujna što građani mogu pratiti putem alergijskog semafora na internetskim stranicama Zavoda za javno zdravstvo. Uz sve simptome preosjetljive osobe najčešće ne mogu normalno funkcionirati i obavljati svakodnevne aktivnosti pa traže zdravstvenu pomoć pri čemu raste potrošnja antihistaminika, kortikosteroida i drugih lijekova. Porastu broja alergičnih osoba doprinosi način života i tehnologija, život u „sterilnim“ uvjetima, stres, ali i čimbenici okoliša, prvenstveno klimatske promjene. Utvrđeno je da koncentracija peludi raste s porastom CO2 u atmosferi i s porastom temperature zraka – kaže naša sugovornica ističuću kako su stoga najvažniji prevencija i suzbijanje korova te kao primjere dobro uređenih zemalja po tom pitanju izdvaja susjednu Austriju i Mađarsku.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje