Povežite se s nama

Međimurje

Amadeus Mozart, don Vito Corleone i barba Elvis Presley

Objavljeno:

- dana

NOĆ MUZEJA

Mozart na sredini podija svira klavir, don Corleone zamišljeno sjedi u naslonjaču, a Elvis se vrzma uokolo i čeka svoj red za nastup.

Bila je to zanimljiva Noć muzeja u preloškom Croata insulanusu. Mlada kustosica Iva Kožnjak opet je osmislila zanimljiv program, koji je u Muzej privukao više stotina posjetitelja. Inspirirana temom ovogodišnje priredbe Glazba i glazbeni velikani u Muzej je dovela dvojicu od najvećih. Onaj stariji, Wolfgang Amadeus Mozart je napravljen od 210 tisuća šibica, dok je Elvisa utjelovio imitator Željko Šperanda iz Pazina.

Wolfgang Amadeus Mozart je umro 27. siječnja 1756. godine, pa je u Prelog u Noći muzeja obilježio 261. obljetnicu njegove smrti. Impresivni Mozart od šibica druga je takva skulptura Tomislava Horvata iz Podturnja. Prvo je napravio kuma, don Vita Corleonea, o kojemu je pisao cijeli svijet. Jer to je bila prva ikad napravljena skulptura od šibica u prirodnoj veličini. Vijest o Corleonu iz Međimurja prenio je novinar Reutersa i preuzele su je najveće svjetske novinske i TV kuće. Novinari Chicago Tribunea došli su sami napraviti priču u Međimurje. Corleone je u Noći muzeja posvećenoj glazbi zbog pjesme Speak Softly Love, za koju je Nino Rota 1972. dobio Oscara za glazbu.

3D Mozart

Izložba u Noći muzeja mladom je autoru bilo tek treće samostalno predstavljanje. – Već desetak godina radim sa šibicama. Na povijesti umjetnosti smo učili o mozaiku i svidjelo mi se. Palo mi je napamet raditi 3D mozaik, a najpristupačniji medij su mi bile šibice – govori autor Tomislav Horvat. Da je riječ o vrlo zahtjevnom poslu govori podatak da mu je izradu Mozarta za klavirom trebalo 4,5 godina. Ono što odmah upada u oči je vjernost prikazanog lika. Laik bi rekao da se dobro vidi Mozartov izraz lica, sve je fascinantno detaljno odrađeno. Ista je stvar s don Corleoneom, koji je 2013. godine izrađen prema liku Ala Pacina. Da autor obraća veliku pažnju na detalje vidi se po izradi cipela. I Mozartove i Corleoneove su fascinantno vjerno oblikovane.

Očajnik

Tomislav Horvat trenutno radi na svojoj prvoj tematskoj skulpturi. To je Očajnik – čovjek koji kleči sa zabačenom glavom, s kapicom i ispruženim rukama. – Vjerujem da će se tu mnogi prepoznati. Svi smo se barem jedanput našli u situaciji kad smo mislili da nema izlaza – kaže. I on je, veli, sa svojih tek 27 godina, imao takvih epizoda.
Trenuci očaja za Elvisa su, prema biografima, bili učestali. Njegovu karizmu publici širom Hrvatske, ali i Europe već godinama vjerno prenosi Istrijan Željko Šperanda. Elvis je bio i bit će hit. – Priredbe su uvijek pune. Iako, ima klinaca koji nekad pitaju tko je ovaj barba? Ipak, terase su uvijek krcate – kaže umjetnik. On još nije čuo da se i u Varaždinu razgovaralo o festivalu Elvisovih imitatora kao dobroj ideji da se privuku turisti – Elvisovi fanovi iz cijelog svijeta. – Jedva čekam – kaže Šperanda, koji je za nastup u Croata insulanusu odabrao poznato bijelo odijelo.

Izvor: RT
Foto: Andreja Krobot

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje