NOĆ MUZEJA
Mozart na sredini podija svira klavir, don Corleone zamišljeno sjedi u naslonjaču, a Elvis se vrzma uokolo i čeka svoj red za nastup.

Bila je to zanimljiva Noć muzeja u preloškom Croata insulanusu. Mlada kustosica Iva Kožnjak opet je osmislila zanimljiv program, koji je u Muzej privukao više stotina posjetitelja. Inspirirana temom ovogodišnje priredbe Glazba i glazbeni velikani u Muzej je dovela dvojicu od najvećih. Onaj stariji, Wolfgang Amadeus Mozart je napravljen od 210 tisuća šibica, dok je Elvisa utjelovio imitator Željko Šperanda iz Pazina.

Wolfgang Amadeus Mozart je umro 27. siječnja 1756. godine, pa je u Prelog u Noći muzeja obilježio 261. obljetnicu njegove smrti. Impresivni Mozart od šibica druga je takva skulptura Tomislava Horvata iz Podturnja. Prvo je napravio kuma, don Vita Corleonea, o kojemu je pisao cijeli svijet. Jer to je bila prva ikad napravljena skulptura od šibica u prirodnoj veličini. Vijest o Corleonu iz Međimurja prenio je novinar Reutersa i preuzele su je najveće svjetske novinske i TV kuće. Novinari Chicago Tribunea došli su sami napraviti priču u Međimurje. Corleone je u Noći muzeja posvećenoj glazbi zbog pjesme Speak Softly Love, za koju je Nino Rota 1972. dobio Oscara za glazbu.
3D Mozart
Izložba u Noći muzeja mladom je autoru bilo tek treće samostalno predstavljanje. – Već desetak godina radim sa šibicama. Na povijesti umjetnosti smo učili o mozaiku i svidjelo mi se. Palo mi je napamet raditi 3D mozaik, a najpristupačniji medij su mi bile šibice – govori autor Tomislav Horvat. Da je riječ o vrlo zahtjevnom poslu govori podatak da mu je izradu Mozarta za klavirom trebalo 4,5 godina. Ono što odmah upada u oči je vjernost prikazanog lika. Laik bi rekao da se dobro vidi Mozartov izraz lica, sve je fascinantno detaljno odrađeno. Ista je stvar s don Corleoneom, koji je 2013. godine izrađen prema liku Ala Pacina. Da autor obraća veliku pažnju na detalje vidi se po izradi cipela. I Mozartove i Corleoneove su fascinantno vjerno oblikovane.


Očajnik
Tomislav Horvat trenutno radi na svojoj prvoj tematskoj skulpturi. To je Očajnik – čovjek koji kleči sa zabačenom glavom, s kapicom i ispruženim rukama. – Vjerujem da će se tu mnogi prepoznati. Svi smo se barem jedanput našli u situaciji kad smo mislili da nema izlaza – kaže. I on je, veli, sa svojih tek 27 godina, imao takvih epizoda.
Trenuci očaja za Elvisa su, prema biografima, bili učestali. Njegovu karizmu publici širom Hrvatske, ali i Europe već godinama vjerno prenosi Istrijan Željko Šperanda. Elvis je bio i bit će hit. – Priredbe su uvijek pune. Iako, ima klinaca koji nekad pitaju tko je ovaj barba? Ipak, terase su uvijek krcate – kaže umjetnik. On još nije čuo da se i u Varaždinu razgovaralo o festivalu Elvisovih imitatora kao dobroj ideji da se privuku turisti – Elvisovi fanovi iz cijelog svijeta. – Jedva čekam – kaže Šperanda, koji je za nastup u Croata insulanusu odabrao poznato bijelo odijelo.






Izvor: RT
Foto: Andreja Krobot