Povežite se s nama

Život i društvo

Ana-Marija Sakač: “Podjednako me ispunjavaju rad u školi i bavljenje slikarstvom!”

Objavljeno:

- dana

Iako je interes za slikarstvo počela pokazivati još u ranim školskim danima, 25-godišnja Varaždinka Ana-Marija Sakač tek je nedavno ozbiljnije zakoračila u slikarski svijet.

Po struci je magistra primarnog obrazovanja, pjevala je u Pjevačkom zboru „Josip Vrhovski“ u Nedelišću, a danas u Ženskom pjevačkom zboru “Stellarium” iz Cestice. Od treće godine studija sve više otkriva čari slikarstva, koje je nedavno podijelila s javnošću otvorivši profil na društvenim mrežama pod nazivom „NaslikAna“.

Kreativnost

Na poziv Darinke Krček sudjelovat će na ovogodišnjem Art haustoru u Čakovcu, koji se održava u okviru Porcijunkulova, a očekivanja su, kaže skromno, zasad stala na tome da upozna što više umjetnika iz ovoga kraja i da zainteresirani polako počinju prepoznavati njezina ostvarenja.

Rođena je u Varaždinu, pohađala Područnu školu Natkrižovljan u Općini Cestica gdje i danas živi, a više razrede u Osnovnoj školi Vinica. Srednjoškolsko obrazovanje stekla je u Drugoj gimnaziji Varaždin, a potom je upisala Učiteljski fakultet, Odsjek u Čakovcu.

– Bilo mi je lijepo u Čakovcu, ne volim velike gradove i gužve. Jedino zamjeram što je premalo sadržaja za mlade, osim stand-up komedije, tako da će mi Vlatko Štampar definitivno ostati u sjećanju iz fakultetskih dana. Istina je da se grad jako brzo upozna, ali volim mirniji tempo života. Ondje sam upoznala puno divnih ljudi, kako na fakultetu, tako i u Pjevačkom zboru „Josip Vrhovski“ iz Nedelišća. Ekipa je odlična. Na fakultetu sam stvorila i doživotna prijateljstva, što je logično jer pohađaš studij s ljudima koji imaju otprilike iste poglede na život. Uvijek se ugodno osjećam kad se vratim u Čakovec – objašnjava Ana-Marija, koja trenutno stažira u OŠ Vinica.

– Ova školska godina je, realno, bila opći kaos. Najprije me s početkom stažiranja dočekao štrajk, a potom i škola na daljinu. Uglavnom, mislim da je to prilično zanimljiv početak mog „rada“ i stupanja u struku. Pomagala sam mentorici, izrađivala materijale za nastavu, po potrebi pomagala učenicima… Bilo je izazovno, ali ono što dobiješ od djece na kraju zasjeni sve te brige. Učenici su jako dobro surađivali i njihove kreativne izjave su uljepšale to razdoblje školske godine. Jedino nam je svima žao što se nismo mogli duže družiti u školskim klupama – navodi ova kreativna Varaždinka.

Tijekom školovanja likovni joj je bio najdraži predmet, iako u stvaranju ne voli vremensko ograničenje, pa smatra da je iznimno loš potez sat likovne kulture ograničiti na jedan tjedno.

– Vizualni sam tip, pa me privuče sve što je vizualno lijepo. A i lijep je osjećaj kada nešto stvaraš. Još uvijek nemam određeni motiv s kojim bih se ozbiljnije bavila, uvijek imam različite ideje koje nisu nužno povezane. Jedino sam primijetila da volim mračnije stvari, životinje koje imaju zanimljive boje (primjerice žabe, crvene pande…) i gljive. Na platnu se volim igrati s akrilnim bojama, pa izrađujem i apstraktne slike. Koristim vodene boje, drvene bojice, flomastere i akrilne boje. Akrilnim bojama radim na platnu i drvenim kružićima. Crtam na bijelom i crnom papiru. Od nekih crteža sam napravila i printove jer se za neke originale vežem – ističe Ana-Marija Sakač.

Uzor joj je svaki umjetnik koji ima različit izričaj od većine, a sviđaju joj se radovi Vincenta van Gogha i Claudea Moneta, zbog stila i boje koje su nanosili na platna. Voli i umjetnike koji prikazuju distopijske teme, poput Zdzisława Beksińskog.

– Ispunjava me podjednako rad u školi i bavljenje slikarstvom. Oboje ima svoje čari, isto tako i zavrzlame. Rad s djecom je zanimljiv jer stalno čuješ i naučiš nešto novo. Meni je uvijek bilo lijepo prenositi znanje i drago mi je kada nekomu pomognem da nešto shvati ili nauči. Jedino je upitan moj tihi karakter, ali se snalazim. Slikanje i crtanje je, s druge strane, miran „posao“: sama si zadajem tempo, radim to kad želim, osim kada dobijem narudžbu. Imam razdoblja kada mi se ništa ne stvara jer se jednostavno tako osjećam. Ali sve u svemu, i jedno i drugo omogućuje osobni rast i obogaćuje te kao čovjeka – smatra ova mlada kreativna žena koja se samo zagonetno nasmijala na ideju da jednog dana otvori vlastiti atelje.

Život i društvo

Počeo Festival znanosti i Dani otvorenih vrata na Sveučilištu Sjever

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Festival znanosti, koji ove godine kroz stotinjak radionica i predavanja obrađuje temu “inteligencija” otvoren je 23. travnja u Sveučilišnom centru Varaždin.

Prvog dana festivala održan je i Dan otvorenih vrata Sveučilišta Sjever, Sveučilišnog centra Varaždin gdje su učenici, i svi posjetitelji, imali priliku saznati sve o studijskim programima koji se na Sjeveru provode, pričati sa studentima i doživjeti Sjever s druge strane.

Dobrodošlicu svima poželjela je prorektorica za znanstveno umjetnički rad i međunarodnu suradnju Sveučilišta Sjever prof. dr. sc. Anica Hunjet.

– U sklopu Festivala znanosti, koji se održava od 23. do 26. travnja u oba sveučilišna centra, Varaždinu i Koprivnici, održat će se i Dan otvorenih vrata u sklopu kojeg će se predstaviti studijski programi koji se provode na Sveučilištu Sjever. Prvenstveno je namijenjen učenicima srednjih škola, koji će imati priliku i sudjelovati u radionicama. Organizacijom Dana otvorenih vrata cilj nam je predstaviti sve studijske programe koji se izvode na Sveučilištu Sjever te da svaki odjel pokaže širinu i zanimljivom prezentacijom pobudi zanimanje svih koji će ga posjetiti, a kojem je središnja tema “Inteligencija – istaknula je prof. dr. sc. Hunjet.

Kako bi popularizacija znanosti na ovaj način bila moguća, podršku u organizaciji Sveučilištu Sjever daje Grad Varaždin, a u ime varaždinskog gradonačelnika, predsjednik Gradskog vijeća Lovro Lukavečki je istaknuo kako mu je drago što Sveučilište Sjever kontinuirano kroz ovakva događanja promiče znanost na sjeveru Hrvatske, ali i Varaždinu i Varaždinskoj županiji.

Veliku potporu Festivalu znanosti daje i Varaždinska županija, a njen predstavnik Pročelnik županijskog Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek ustvrdio je kako je za Varaždinsku županiju Sveučilište Sjever izuzetno važno jer većina maturanata s područja županije nastavlja svoje školovanje upravo na Sveučilištu Sjever.

– Kada gledamo sveukupnu situaciju u obrazovanju, možemo reći da Sjever pobjeđuje u Hrvatskoj. Prema podacima Ministarstva znanosti i obrazovanja, upravo je Sveučilište Sjever treće sveučilište po broju upisanih studenata, a naši maturanti su po postotku treći koji nastavljaju daljnje školovanje. Ispred nas je samo Zagreb i Zagrebačka županija. Teško da ćemo mi preskočiti Zagreb, ali svi ostali nam gledaju u leđa i zato vam želim u ime Varaždinske županije da se i dalje tako razvijate – zaključio je dr. sc. Huđek, koji je i službeno proglasio otvorenim Festival znanosti i Dane otvorenih vrata.

U danima koji slijede Sveučilište Sjever će posjetiti više od 1000 djece i mladih koji će kroz razne program u sklopu festivala istražiti tajnoviti svijet inteligencije i zaroniti malo detaljnije u čari znanosti.

Festival svoj program u srijedu, 24. travnja nastavlja u Sveučilišnom centru Varaždin, kada će se održati programi prvenstveno za mlađu populaciju, vrtiće i osnovne škole, dok će vrtićarci i osnovnoškolci iz Koprivnice moći u četvrtak, 25. travnja krenuti u svoja znanstvena istraživanja. Cijeli program završava u petak, 26. travnja u Sveučilišnom centru Koprivnica kada se održava i Dan otvorenih vrata.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Jany: Dom za starije i dječji vrtić gradimo, a tražimo Podravsku magistralu i micanje kamiona iz naselja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svečanom sjednicom jučer je u Svetom Đurđu obilježen Dan općine. Načelnik Josip Jany tom je prigodom podsjetio na najvažnije projekte, među kojima su izgradnja doma za starije i dogradnja vrtića, ali je istaknuo i važnost prometne infrastrukture.

Stoga je apelirao da se što prije izgradi Podravska magistrala, ali i predložio da se kamionski promet od Velikog i Malog Bukovca, kroz Sveti Đurđ pa do Martijanca preusmjeri na novi pravac. To bi se riješilo izgradnjom nove ceste koja bi zaobišla naselja na cestovnom pravcu prema autocesti.

-Šljunak je izvozni materijal, a mještanima ostaju uništene ceste od silnih kamiona. Bit svega je da novi saziv Sabora pokrene onaj dio koji nam je jako bitan, ne samo za našu općinu, već i za našu županiju, a to je podravska brza cesta koja bi spojila granicu Slovenije sa Varaždinom, Ludbregom i Koprivnicom, da nam se maknu ti silni kamioni te taj promet koji prolazi našim cestama. Još jedna cesta bi trebala biti jako bitna na području Bukovca i Svetog Đurđa. Ta cesta koja bi se spajala na autoput bi nam pomogla da nam se kamioni izmaknu iz prometa u naseljima – istaknuo je Jany.

Vezano da izgradnju Doma za starije, Jany je naglasio da će projekt biti do kraja realiziran naredne godine.

– U Domu će se zaposliti 25 ljudi, a važno je napomenuti da će Općina participirati u troškovima, subvencionirati dio iznosa korisnicima koji su mještani općine dok će vanjski korisnici plaćati punu cijenu. Također, što je za mlade najvažnije, idemo u proširenje dječjeg vrtića Suncokret te ćemo povećati kapacitet za još 20 djece – istaknuo je Jany.

Svečanoj sjednici prisustvovali su saborski zastupnici Predrag Štromar i Dubravko Bilić, zamjenica župana Silvija Zagorec, brojni načelnici i gradonačelnici te drugi gosti.

Načelnik Svetog Đurđa za kraj je predložio i novu ˝himnu˝ u Saboru.

– Do sada se je himna u Saboru bila ‘Kamen, krš i maslina’. Predlažem da od sada bude ‘kuruza, pšenica i rakija, ili možda vino’ – rekao je Jany.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje