Povežite se s nama

Kultura

Anita Novak: „Naš je godišnjak zajednički medij za sve promicatelje kajkavske kulture!“

Objavljeno:

- dana

Izašao je novi broj godišnjaka Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu, „Hrvatskoga kajkavskog kolendara“ za 2021. godinu, 29. broj nakon zadnje obnove izlaženja.

Promocija se održava u prostorijama Ogranka u Čakovcu uz provođenje svih epidemioloških mjera u srijedu, 25. studenoga, s ograničenim brojem sudionika.

Čuvanje od zaborava

– „Hrvatski kajkavski kolendar“ praktički je sinonim za Maticu, jer ocrtava njezinu tradiciju i nakladničku aktivnost. Pod različitim imenima izlazi od XIX. stoljeća, a kao „Hrvatski kajkavski kolendar“ od 1992. (za 1993. godinu). Radi se o zajedničkome mediju za sve ljude koji od zaborava čuvaju kajkavske običaje, kulturu, značajne ljude, kajkavski jezik… Uvijek su dobrodošli i njihovi će prilozi u „Kolendaru“ pronaći svoje mjesto. Ove smo godine strepili od potencijalno lošeg razvoja situacije, primjerice smanjenog odaziva, no moram istaknuti da nije bilo nikakvih razlika u odnosu na protekle godine što se toga tiče, zbog čega sam izrazito sretna – kaže glavna urednica izdanja, Anita Novak.

Dodaje da su se suradnici odazvali u doista velikom broju, puno pisali i popratili aktualne događaje.

– Tekstovi su podijeljeni po rubrikama. Na početku „Kolendara“ uvijek je glavna tema: ove godine imamo dvije. Okosnicu prve teme čine lik i djelo Petra Zrinskoga, s obzirom na činjenicu da se u 2021. obilježava 400. obljetnica njegova rođenja i 350. obljetnica smrti, pa ćete o tome naći tri odlična teksta; akademika Dragutina Feletara, Silvija Petriša te pokojnog profesora Vladimira Kapuna, koji je priredio Đuro Bel. Druga velika tema osvrt je na 85 godina Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu; o tome je prilično sveobuhvatno, uz opis kulturne, znanstvene i nakladničke djelatnosti, pisao tajnik našeg Ogranka Tomo Blažeka.

Slijede razne obljetnice, poput stotinu godina Ekonomske i trgovačke škole u Čakovcu, isto toliko od osnutka Čakovečkog sportskog kluba te dvadeset godina Zrinske garde. Dr. sc. Mihaela Mesarić osvrnula se na negativne ekološke trendove na području Globetke, a u istom poglavlju („Prirodoslovlje“) tradicionalno je pisao profesor Franjo Martinez, koji nas je, nažalost, napustio ove godine. U poglavlju „In memoriam“ dirljive mu je riječi uputio predsjednik Ogranka Ivan Pranjić, a u sklopu iste cjeline su o profesorici Davorki Majetić, akademskome kiparu Josipu Grgevčiću i fra Antunu Jesenoviću pisali Sandra Breka-Ovčar, Petar Stipišić i Đuro Bel – nabraja urednica Novak.

Za svakoga ponešto

U „Kolendaru“, koji smo imali prilike razgledati, potom slijede gospodarske teme te „Događaji, prikazi“. Potonje poglavlje započinje tekstom potpredsjednika Ogranka dr. sc. Krunoslava Mikulana o časopisu „Hrvatski sjever“, koji je 11 godina nakon smrti prijašnjeg urednika prof. Bartolića lani ponovo obnovljen pod novim uredničkim ravnanjem kao multidisciplinarni časopis.

U tom poglavlju čitajte i o knjizi „Priroda Međimurja“ (Davor Žerjav), Centru za posjetitelje „Med dvemi vodami“ (Roberta Radović) i Memorijalnoj zbirci „Vinko Žganec“ (Janja Kovač), a u ostatku „Kolendara“ pronađite zanimljivosti o Ljubi Kuntariću (Tajana Vidović, ujedno autorica izložbe koja se 27. studenoga u Muzeju Međimurja otvara povodom 95. obljetnice rođenja pokojnog umjetnika), pučkoj crkvenoj popijevki (vlč. Josip Drvoderić), Hrašćini u Krapinsko-zagorskoj županiji (Martin Lukavečki), beletristiku na standardu (Petrana Sabolek, Vera Zemunić, Erika Nađ-Jerković, Filip Horvat, Mila Željeznjak…) i na kajkavštini (Blaženka Križan, Magdalena Vlah-Hranjec, Zlatko Nedeljko-Pepsi…), nagrađene učeničke radove i promidžbene poruke.

– U zadnjem, 13. poglavlju, objavljeni su učenički radovi nagrađeni prvom, drugom i trećom nagradom na književnom natječaju koji čakovečki Ogranak svake godine raspisuje. Od lani nagrada nosi ime Zvonimira Bartolića. Iznimno smo zahvalni svim suradnicima koji su se javili. Većina njih je iz kajkavskih područja, no dobrodošli su i autori iz ostalih krajeva, kao i iz inozemstva! Nadamo se da će svi uživati u novom broju „Kolendara“ – za kraj poručuje glavna urednica.

Prošlogodišnji suradnici: svatko je dao svoj obol godišnjaku čakovečkog Ogranka Matice hrvatske

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje