Povežite se s nama

Kultura

Ansambl Responsorium, Anđelko Igrec i Camerata Kilkenny laureati 52. Varaždinskih baroknih večeri

Objavljeno:

- dana

Nakon 12 baroknih dana ispunjenih s 30-ak koncerata, Festivalski žiri 52. Varaždinskih baroknih večeri na prigodnoj svečanosti u Gradskoj vijećnici objavio je dobitnike ovogodišnjih nagrada „Jurica Murai“ i „Ivan Lukačić“.

Nagrada „Ivan Lukačić“ za muzikološki rad i izvodilački domet ansambla dodijeljena je Ansamblu Responsorium, dok nagradu „Jurica Murai“ dijele Anđelko Igrec za izvedbu Bachove „Muke po Mateju” i irski ansambl Camerata Kilkenny.

– Ova je godina posebna po tome što smo imali stvarno jedan impozantan festival i Irsku kao zemlju partner, koja nam je prijateljski sklona. Šest godina pripremali smo to partnerstvo i uspjeh je stvarno fantastičan. Nikada u povijesti nismo imali toliko koncerata koji su bili praćeni ovacijama. Velika je bila posjećenost publike koncerata. Ono što je obilježilo i ove godine koncerte je visoka izvodilačka kvaliteta glazbe domaćih i stranih izvođača. Izveden je kao nikada do sada na festivalu velik broj djela hrvatske barokne glazbene ostavštine, a svaki od inozemnih ansambla koji je nastupao izvodio je djela iz hrvatske baštine baroka – rekao je ravnatelj Varaždinskih baroknih večeri Davor Bobić, najavivši kako će iduće godine zemlja partner biti Švicarska.

– Bilo je puno koncerata, različitih izvedbenih razina i moram reći da zapravo nije bilo teško izabrati najbolje jer su oni izronili, izašli sa svojom kvalitetom. Nagrade Varaždinskih baroknih večeri nisu financijske, već su nagrade priznanja, poštovanja, moralne podrške i svega onoga što glazbenicima može značiti kao biografski podatak. Jer kada u određenom trenutku, nakon par godina netko kaže dobio sam nagradu „Murai“ ili „Lukačić“ Varaždinskih baroknih večeri, to je jedna važna potvrda kvalitete i umjetničke razine – istaknula je dr. sc. Zdenka Weber, predsjednica festivalskog žirija kojeg su činili i dr. sc. Tamara Jurkić Sviben, dr. sc. Davor Brđanović, mr. sc. Davor Matačić te profesori Nataša Maričić i Predrag Šantek.

Ansamblu Responsorium nagrada je pripala za koncert Hrvatske glazbene baštine 27. rujna u crkvi Svetog Florijana.

– Jako smo ponosni na ovu nagradu, jer kod nas izvođača rane glazbe nema većeg priznanja nego dobiti nagradu na Baroknim večerima. Mi imamo tu sreću da smo dvostruki laureati, što je potvrda našeg rada na očuvanju baštine i visoke razine interpretacije – rekao je Darko Solter iz ansambla Responsorium.

Publika na koncertu, održanom uz 25. godišnjicu osnivanja Varaždinske barokne večeri 28. rujna, nagradila je dugotrajnim pljeskom članove zbora Chorus Angelicus, Dječji zbor Glazbene škole, ansambl Capella Savaria i soliste, a žiri je odlučio da dirigent izvedbe „Muke po Mateju“ Anđelko Igrec zaslužuje nagradu „Jurica Murai“.

– Možemo biti ponosni da imamo ovaj zbor, a sretna je okolnost bila da smo imali odlične soliste i glazbene prijatelje iz Mađarske i da se sve to stopi. Ovo je uistinu kruna rada – naglasio je maestro Igrec, dok će nagrada irskom ansamblu Camerata Kilkenny biti dodijeljena naknadno.

Laureatima na nagradama, a organizatorima Varaždinskih baroknih večeri na iznimnom trudu čestitao je i gradonačelnik Neven Bosilj.

Uz podjelu festivalskih nagrada, predstavljen je i nosač zvuka „Misa u h-molu” J. S. Bacha u spomen na maestra Vladimira Kranjčevića izdan u nakladi Koncertnog ureda Varaždin i Udruge Aulos.

Već tradicionalno Varaždinske barokne večeri završile su koncertom darovitih učenika Glazbene škole u Varaždinu s Varaždinskim komornim u varaždinskoj Katedrali, u kojoj će u nedjelju u 18 sati biti održana zahvalnica za 52. Varaždinske barokne večeri. 

Kultura

Na Srijedi u Muzeju o 700. obljetnici osnutka grada Vilniusa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 20. ožujka u palači Herzer GMV-a održava se predavanje o Vilniusu, glavnom gradu Litve, koji je prošle godine proslavio 700. obljetnicu osnutka, a taj događaj u svoj službeni program uvrstio je i UNESCO.

Vilnius se u pisanim izvorima prvi put spominje 25. siječnja 1323. godine u pismima koja je veliki litavski knez Gediminas razaslao udruženjima Zapadne Europe pozivajući obrtnike, trgovce i redovnike da dođu u taj grad i ondje započnu svoje djelovanje. U Gediminasovim pismima iskazane su vrijednosti koje su aktualne i danas: tolerancija, multikulturalnost, kreativnost, orijentacija Litve i Vilniusa, kao glavnoga grada države, prema Europi.

U 700 godina svog postojanja povijesna jezgra grada Vilniusa postala je jedinstven primjer srednjovjekovnoga grada u kojem su se ispreplitali utjecaji zapadne i istočne kulture, što se kroz nekoliko stoljeća odrazilo na razvoj politike, arhitekture, kulture i znanosti u velikom dijelu Istočne Europe. Bez obzira na povijesne promjene, prostorna struktura povijesnog središta odražava raznolikost arhitektonskih stilova, kao i razvoj grada koji su obilježile političke i klimatske (prirodne) prilike. Godine 1994. UNESCO je povijesnu jezgru grada Vilniusa uvrstio u Popis svjetske baštine.

Predavanje se organizira u suradnji Veleposlanstva Republike Litve u RH i Gradskog muzeja Varaždin, koji su već realizirali nekoliko zajedničkih programa, a pripremila ga je varaždinska profesorica i suradnica obiju institucija Mirjana Bračko. Na predavanje je najavljen i dolazak litavskog veleposlanika u RH Eduardasa Borisovasa.

Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Udruga Svibovečki zvon održala tradicionalnu izložbu ručnih radova

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Toplička Udruga Svibovečki zvon protekle je nedjelje u društvenom domu u Svibovcu održala tradicionalnu preduskrsnu izložbu ručnih radova, koje izrađuje njihova članica Marica Zorman.

Kako je istaknula predsjednica Udruge, Verica Pantaler, izlažu se vezeni i našiveni stolnjaci različitih veličina, tabletići, pokrivala za uskrsne košarice, platnene torbice i slično.

– Ove godine smo izložbu nadopunili i izložbom domaćih kolača svakakvih vrsta. Izložba je bila jako dobro posjećena, i od domaćih gostiju, a i od drugih udruga prijatelja – Udruga žena iz Kelemena i Vidovca – rekla je Pantaler te zahvalila svim dragim gostima na posjeti i ugodnom druženju.

Izložbu je posjetila i počasna članica Udruge Svibovečki zvon, Bernarda Cecelja koja od osnivanja udruge prati i podržava njihov rad, te gradonačelnica Grada Varaždinske Toplice, Dragica Ratković, koja je pohvalila rad Udruge.

– Udruga žena Svibovečki zvon postoji već više od 10 godina i zbilja su jedna od najaktivnijih gradskih udruga. Uključuju se u sve gradske manifestacije i same organiziraju brojna događanja. Njegujemo dugogodišnju ugodnu suradnju. Grad, kao i uvijek, podržava rad svih udruga sa područja grada, pa tako i rad Udruge Svibovečki zvon, i tako ćemo nastaviti i dalje – poručila je Ratković.


elnica Ratković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje