Povežite se s nama

U fokusu

Aquacity: od euforije i najavljenog “parka iz snova” do izgubljene prilike i dugova

Objavljeno:

- dana

– Sada se vidjelo da se naša vizija otprije dvije godine, zbog novonastalih okolnosti, neće moći ostvariti i odlučili smo kompletno promijeniti poslovni model te da upravljanje imovinom preuzme Javna ustanova Gradski bazeni, s obzirom na to da oni već imaju bazene Drava, sada bi preuzeli i kupalište Aquacity – ističe Zlatan Avar

U razgovoru sa zamjenikom varaždinskoga gradonačelnika Zlatanom Avarom tražili smo objašnjenje zbog čega se odustalo od brojnih najavljenih projekata na jezeru Motičnjak, u sklopu kojeg je svojevremeno predstavljen veliki projekt prof. dr. sc. Bože Solde, kojim bi Aquacity izgledao poput parka iz snova s brojnim vodenim atrakcijama s bogatom opremom i uređenjem okoliša. Razmišljalo se tada o velikom toboganu, kampu s bungalovima, jedno se vrijeme govorilo o hotelu, no ne smije se zaboraviti da je ondje ipak riječ o zaštićenom području prirode.

Podsjetimo da je prije desetak godina tvrtka Gumiimpex bila zainteresirana za kupnju toga kompleksa i ulaganje u njega kroz izgradnju velikoga vodenog parka s toboganima i simulatorom slobodnog pada, atrakcijom za rekreativce i padobrance koji žele trenirati, no Gradsko vijeće to nije prihvatilo.

– Dolaskom na vlast 2017. godine postojala je ideja da se Aquacity oživi jer je prije, nebrigom bivšega koncesionara, kupalište bilo gotovo zapušteno. Počelo se prvo s oživljavanjem restorana, uređenjem plaže, tuševa i cijele infrastrukture, da se napravi ponuda za posjetitelje. Tako je napravljen i restoran uz samu plažu, obnovljeni su sportski tereni i malo je oživljen sadržaj, pri čemu je bilo za očekivati da se prvi rezultati neće moći vidjeti već za godinu dana, točnije tijekom 2018. godine, jer na onu drugu polovicu godine početka vlasti niti ne računamo da se nešto moglo napraviti, i da će Grad tu morati uložiti početna sredstva – govori na početku Avar i dodaje da je bilo bitno zadržati praksu da se ne naplaćuje ulaz i da se ljudi mogu doći kupati koliko žele.

Godina ulaganja

Tako je prošla 2018. godina. U sljedećoj su godini, uz ulaganje Grada od oko milijun kuna, dobivena sredstva Ministarstva turizma RH u iznosu od 480.000 kuna za projekt kojim je obuhvaćeno uređenje velike aktivne plaže i nekoliko manjih u uvalama jezera te nabava i ugradnja pet pametnih klupa sa solarnim panelima i instaliranje tri solarna tuša.

Na početku je postavljen direktor iz gradske uprave, koji je pokušao staviti poslovanje na noge, dok je kasnije raspisan natječaj za direktora, pa onda i direktoricu, koji su operativno vodili cijeli ugostiteljski dio s organizacijom kafića Ritz, koji dolazi pod vlasništvo Aquacityja. Počinju se javljati na natječaje i kuhati za škole i poduzeća, nastavlja se organizacija svadbi i većih proslava u restoranu, što je sve donosilo prihode, ali uz povećanje troškova održavanja cijeloga kompleksa, što je Grad pratio, ali uz određeni rok očekujući rezultate, a ako do njih ne bi došlo, prešlo bi se na drugi poslovni model, tumačio je Avar.

– Dolaskom 2020. godine ambiciozni planovi, koji su postojali i koji su se u prva dva do tri mjeseca čak i iznad prosjeka realizirali, počeli su dolaziti u pitanje s koronakrizom, koja je zahvatila sve ugostitelje, a da se realizacija, koja je početkom godine izgledala odlično, tako i nastavila, gradska ulaganja u potpunosti bi se vratila – rekao je zamjenik gradonačelnika.

Mjere koje su uvedene zbog pandemije koronavirusa svim su ugostiteljima smanjile promet i dovele ih do granice opstanka, pa tako i Aquacity. U Gradu nisu željeli posegnuti za mjerama otpuštanja radnika, pa su, uz financiranje odgajatelja i učitelja u produženom boravku, financirali i izašli ususret i Aquacityju. Ljetno razdoblje je dalo malo nade jer su posjetitelji kompleksa ipak dolazili na kupanje i koristili ostale ugostiteljske usluge, međutim, prihodi su i dalje bili ispod svih očekivanja jer se uvelike osjećao pad broja dolazaka zbog straha od koronavirusa.

– Praćenjem dinamike prihoda u drugoj polovici ove godine, posebno u rujnu i listopadu, vidjeli smo da iz mjeseca u mjesec dolazi do sve većeg minusa, što je bilo logično s obzirom na stanje u cijelom svijetu, kao i na mjere Stožera civilne zaštite, i uz ostale troškove došlo se do nakupljenog duga još iz 2019. godine od oko milijun kuna, što se nije moglo više sanirati prema planiranim prihodima jer njih u ovoj godini više nije niti bilo – govori Avar.

– Sada se vidjelo da se naša vizija otprije dvije godine, zbog novonastalih okolnosti, neće moći ostvariti i odlučili smo kompletno promijeniti poslovni model. Odlučili smo da upravljanje imovinom preuzme Javna ustanova Gradski bazeni, s obzirom na to da oni već imaju bazene Drava, sada bi preuzeli i kupalište Aquacity. Gradski bazeni bit će zaduženi za upravljanje infrastrukturom i održavanje okoliša, a objekte bismo dali u zakup, posebno restoran, posebno sportske terene i posebno restoran uz plažu – najavio je Zlatan Avar i dodao kako već postoje interes i investitori za uređenje teniskih terena te da se napravi balon.

Dodajmo da je ovo poslovni model u kojem se želi sačuvati imovina uz namirenje vjerovnika rješavanjem dugova koje Aquacity ima prema dobavljačima ili komunalnim tvrtkama, za što je u idućoj godini u proračunu predviđeno 900.000 kuna.

Novi poslovni model

– Mi smo mogli reći da idemo u stečaj a za vjerovnike nas nije briga, ali to nije način niti rješenje. Srećom, nije bilo mnogo otpremnina jer je većina zaposlenika bila zaposlena na određeno, već najveći dio troškova odlazi na vjerovnike. To je novi poslovni model koji smo odabrali i smatramo da ćemo na taj način sigurnije, u sljedećoj neizvjesnoj godini koja nam dolazi, uspjeti putem najma vratiti velik dio uloženih sredstava – zaključuje zamjenik gradonačelnika.

Kako doznajemo, novi poslovni model odnosi se i na caffe bar Ritz na Trgu kralja Tomislava, no hoće li i on u zakup ili će ga preuzeti gradsko poduzeće Parkovi, koji već imaju ugostiteljsku djelatnost, ovisi o detaljima u restrukturiranju, ali jedno je sigurno: da će do kraja siječnja Aquacity d.o.o. prestati postojati, a da će gradskim bazenima i kupalištima upravljati jedna gradska ustanova. Oni se neće baviti ugostiteljstvom, nego infrastrukturom, kroz iznajmljivanje objekata i održavanjem kupališta.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje