Povežite se s nama

U fokusu

Autobusni prijevoznici: Ne možemo i nećemo više održavati linije za naselja s nekoliko učenika

Objavljeno:

- dana

Ususret početku nove školske godine idući ponedjeljak, najveći domaći autobusni prijevoznici okupljeni u Udrugu hrvatskih autobusnih javnolinijskih prijevoznika (UHAJLP) upozoravaju kako će dio đaka i roditelja diljem Hrvatske biti prisiljeni tražiti alternative za prijevoz do škole jer će njihovi autobusi biti primorani stati.

Iz Udruge poručuju kako je ukidanje linija đacima zadnje što žele učiniti, ali da visoki troškovi održavanja, cijene goriva koje su otišle u nebo, inflacija i zanemarivanje prijevoznika od nadležnih institucija znače da će morati povući i taj posljednji nepopularni korak.

Iz udruge objašnjavaju kako je ukidanje pojedinih linija neminovno te da su svjesni da će to najteže pasti građanima, roditeljima i đacima rubnih i ruralnih mjesta koji se uvelike oslanjaju na javni prijevoz za svakodnevni život.

– Bez obzira na sufinanciranje srednjoškolskog prijevoza, prijevoznicima je neisplativo i neodrživo voziti  linije s tek nekoliko učenika. Nužan je dogovor sa nadležnom Županijom oko ugovaranja javne usluge što bi značilo plaćanje po kilometru. Jedino tako možemo voziti neovisno o broju putnika i održavati autobusne linije koja u velikom dijelu zemlje život znači. Sve ostalo je plesanje po rubu financijske provalije za prijevoznike – istaknuo je predsjednik udruge Hrvoje Meštrović.  

Za sve županije postoje konkretna rješenja na stolu, po uzoru na potpisane javne usluge u Zagrebačkoj i Koprivničko-križevačkoj, čiji đaci ne moraju strahovati kako će doći u školu u ponedjeljak. Za model javne usluge su zakonske pretpostavke ispunjene, pripremljen je za to i novac u proračunu u iznosu od 428 milijuna kuna godišnje. Riječ je o modelu koji funkcionira u gotovo svim EU zemljama te sustavno rješava problem prijevoznika, ali i građana koji s pravom inzistiraju na više linija i boljoj usluzi.

Prijevoznici mole Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture da se aktivno uključi u rješavanje ovog problema jer građani ostaju bez prijevoza. Izgovor većini županija je da nemaju podršku iz Ministarstva za provedbu postupaka sklapanja ugovora. Rješenje treba sutra, a ne za par godina. Treba osnovati privremeni kontakt centar gdje će se odmah rješavati pojedini slučajevi, u roku od jednog dana. Sutra će se zatvoriti linije i odmah nakon toga građani će se iseljavati. Ovome svjedočimo već dvadeset godina i krajnje je vrijeme da se ovaj trend zaustavi.

Iz UHAJLP-a ističu kako brojna djeca koja bi trebala neopterećeno krenuti u školu, ovu školsku godinu započet će u neizvjesnosti i s dodatnim opterećenjima budžeta njihovih roditelja koji će biti prisiljeni tražiti nove načine prijevoza djece do škole. Sve to može se spriječiti, ali je krajnje vrijeme da ostale županije žurno implementiraju sustav javne usluge.

– Učenici, roditelji, ali i svi hrvatski stanovnici zaslužuju znati hoće li i kad biti implementirana javna usluga u preostalim županijama. Zaslužuju to napokon znati i domaći prijevoznici koji, nažalost, u ponedjeljak neće moći krenuti na linijama na kojima putuje tek nekoliko učenika, pogotovo jer su nam iz naftnih kompanija već najavili kako od idućeg utorka slijedi značajno poskupljenje goriva, samim time i troškova prijevoza – istaknuo je predsjednik Udruge Hrvoje Meštrović.

U fokusu

Hrvatska ima najveći pad industrijske proizvodnje u Europskoj uniji

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Industrijska proizvodnja u veljači u Europskoj uniji veća je za 0,7 posto u odnosu na ovogodišnji siječanj, otkrivaju novi podaci Eurostata.

Najveći mjesečni rast zabilježen je u Irskoj (3,8 posto), Mađarskoj (3,5) i Sloveniji (3,3 posto). Najveći pad industrijske proizvodnje u veljači bilježi Hrvatska, čak 4,6 posto u odnosu na siječanj. Slijede Litva s padom od tri posto te Belgija s padom od 2,7 posto, piše Danica.hr.

Najveći međugodišnji pad u odnosu na lanjsku veljaču zabilježen je u Irskoj, čak 36 posto, Belgiji (12,7) i Bugarskoj (8,4). Najveći rast zabilježen je u Španjolskoj (3,5 posto), Sloveniji (2,8) i Danskoj (2,7). Dobro stoji i Mađarska s rastom od 1,3 posto.

Međugodišnji pad industrijske proizvodnje u veljači u odnosu na isti mjesec lani u Hrvatskoj je iznosio 5,7 posto. U prosjeku, industrijska proizvodnja u cijeloj Europskoj uniji pala je za 5,4 posto. I na godišnjoj smo razini, dakle, gori od prosjeka.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Trakošćansko jezero uskoro bi napokon trebalo dobiti stari sjaj. Direktor Hrvatskih voda VGO za Muru i gornju Dravu Milan Rezo rekao nam je da su se radovi intenzivirali i maksimalno se koriste povoljni vremenski uvjeti. Radi se i po 12 sati dnevno, svaki dan, uključujući subote i nedjelje.

Radnici s bagerima, kamionima i ostalim radnim strojevima na jezeru u Trakošćanu nisu bili samo u dane uskrsnih blagdana i na Cvjetnu nedjelju.

Radovi na jezeru traju više od 30 dana, a nataloženi sediment koji se prikuplja odvozi se na dva i pol kilometra udaljenu deponiju. Bez obzira na blagdane, praznike i vremenske uvjete izvađen je sav sediment iz prvog dijela jezera. Prema sadašnjem planu voda bi se mogla puštati u taj prvi dio jezera već s prvim danima svibnja, otkriva nam Milan Rezo.

– Do današnjeg dana izvađeno je približno 60 tisuća kubika sedimenta, što bi značilo da se dnevno iskopa i odveze oko dvije tisuće kubika. Paralelno s vađenjem sedimenta pokrenuli smo i projekt i odabrali najpovoljnijeg projektanta za projektiranje i sanaciju erozija. Na lijevoj obali će se obaviti sanacija u dužini od 120 metara i taj dio ćemo urediti kamenim oblogom s kamenim nabačajem. Na desnoj obali, gdje je bilo takozvano bivše kupalište, uredit ćemo 100 metara uz potporni zid pomoću gabionskih zidova na visinu od metar i pol – objašnjava nam Milan Rezo.

Nakon završetka vađenja sedimenta na prvom jezeru, servisni, odnosno gradilišni putevi povlače se dalje, na druge dijelove jezera, a po potrebi će se ugraditi i kameni materijal.

– Kada povučemo sve servisne, odnosno gradilišne puteve, i to očekujemo oko 1. svibnja, onda krećemo s puštanjem vode unutar tog prvog dijela i paralelno s prestankom ispumpavanja, što bi značilo da će voda slobodno kroz temeljni ispust istjecati u rijeku Bednju – kaže Rezo.

Podsjetimo da su Hrvatske vode nakon završetka pripremnih radova uređenja deponije i gradilišnih puteva, 26. veljače krenule s nastavkom čišćenja jezera Trakošćan od nataloženog sedimenta. Podsjetimo i da je i nedavna obilna kiša zakomplicirala tijek radova, ali sve se uspjelo nadoknaditi..

Prema potpisanom ugovoru Hidroing d.d. se obvezao da će radove završiti do kraja lipnja uz povoljno vremenske uvjete. Nakon završetka radova vađenja sedimenta iz jezera, Hrvatske vode su se odvezale urediti obalu uz samo jezero. U međuvremenu će se obaviti sanacija erozija i klizišta.

Za sanaciju erozija Hrvatske vode osigurale su dodatna sredstva.

– Vrijednost investicija uređenja ovih pokosa koji su nastali erozijom je 500 tisuća eura i taj iznos se ne odnosi na onaj iznos koji je ugovoren za čišćenje jezera. Sanaciju Hrvatske vode financiraju kroz svoje preventivne, redovne i izvanredne mjere održavanja od poplava – objasnio nam je Rezo.

Što se tiče kompletnih radova i puštanja vode u jezero, s obzirom na sušni period u srpnju i kolovozu, za očekivati je da će se jezero do kraja popuniti u jesenskim i zimskim mjesecima.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje