Povežite se s nama

Kultura

Autori svih dobi doprinijeli Zborniku radova članova Književnoga kruga Prelog

Objavljeno:

- dana

U sklopu projekta “Priločki velikani”, sredinom prošlog mjeseca održana je promocija 7. Zbornika radova članova Književnoga kruga Prelog.

Objavljeni su radovi Marije Bermanec, Ljubice Fleten, Ivana Grahovca, Katarine Herman, Barbare Matulin-Lepen, Draženke Novak, Ivanke Novak, Marije Novak, Helene Perhoč, Branka Mihovila Rakijašića, Vinka Rojka, Antonije Sabol, Štefanije Sabol, Magdalene Vlah-Hranjec, Biserke Vuković, Veronike Zrne, Snežane Hižman, Dragutina Kosa, Franje Mustaka Žeželja i Marije Vuk.

Uz njihove radove objavljeni su i radovi učenika Osnovne škole Prelog Klare Benč, Mirne Beti, Ilije Blažeke, Eve Bogomolec, Lorene Dimitrijević, Marte Gregur, Monike Grubešić, Ivana Horvata, Marte Hozjan, Adriana Kosa, Kevina Krčmara, Lea Novaka, Lane Posavec, Sare Rođak i Ene Magdalene Šoštarec, kao i učenika Srednje škole Prelog Ana Marije Bogomolec, Elene Hunjadi, Adriane Kolarek, Tamare-Ane Krušelj, Petre Međimurec, Nikole Mikića, Ede Milinovića, Tanje Novak, Marije Recek, Mirne Tomljanović i Julije Zvonar.

Ljubav i inspiracija

Pogovor za Zbornik napisala je profesorica Marija Oto Sačer koja ujedno potpisuje i lekturu. O Zborniku, između ostaloga, kaže:

“I ove su se godine, kao i prethodnih godina, članovi Književnog kruga Prelog u Zborniku predstavili svojim lirskim i proznim radovima pisanim kajkavskim narječjem i standardnim hrvatskim književnim jezikom. Svoj su doprinos ovom Zborniku dali i mladi amaterski pisci, učenici Osnovne i Srednje škole Prelog, koji su se okušali u literarnom stvaralaštvu te su odlučili predstaviti svoje radove. Njihove su mentorice Kristina Maltarić (Osnovna škola Prelog) te Đurđica Katanec i Željka Ivančok Varga (Srednja škola Prelog).

Prvi se dio Zbornika sastoji od lirskih pjesama pisanih kajkavskim narječjem i standardnim hrvatskim jezikom. Pjesme pisane kajkavskim narječjem najčešće govore o prošlim vremenima, rodnom kraju, djetinjstvu i svemu onome što ih je zaokupljalo i radovalo u mladosti, dok pjesme pisane standardnim hrvatskim jezikom imaju misaoni i ljubavni prizvuk, govore o smislu života i tematiziraju razna životna pitanja koja zaokupljaju njihove autore.

Prozni su tekstovi u drugom dijelu Zbornika vrijedan zapis o prošlim događajima i osobama koje su na neki način utjecale na autore koji o njima progovaraju. Primjerice, Dragutin Kos piše o istinitom događaju koji se zbio tijekom Drugoga svjetskog rata kada su ubijena trojica mladića iz njegove ulice. Sam je istraživao što se točno događalo, no naišao je tek na djelomične informacije, stoga je ukazao na važnost daljnjeg istraživanja. Marija Vuk piše o svojoj majci koju su udali bez njezina pitanja, što je nekada davno bio običaj.

Franjo Žeželj Mustak piše o vlastitim dogodovštinama na rijeci Dravi za vrijeme traženja inspiracije za slikanje vlastitih umjetničkih djela. Osim povijesno vrijednim podatcima, neki od autora odlučili su svoje čitatelje zabaviti „suvremenim mukama“ poput internetskoga bankarstva o kojem piše Marija Novak, ili o tome ima li posla na nebu, o čemu raspravlja Magdalena Vlah-Hranjec. Snežana Hižman pak je odlučila progovoriti ukratko o autizmu, bolesti koja sve više uzima maha u 21. stoljeću.

Posljednji se dio Zbornika, Glas mladih, sastoji od radova učenika Osnovne i Srednje škole Prelog koji su napisani i pročitani na manifestaciji povodom Valentinova 2018. i 2019. godine u organizaciji Književnoga kruga Prelog. Ti radovi imaju veliku vrijednost jer su dokaz da se i mladi ljudi žele baviti pisanjem i stvaranjem književnih djela, bilo pjesama ili proznih tekstova, i da književnost ima budućnost upravo u tim mladim ljudima čije ćemo radove rado čitati u budućnosti u novim zbornicima ili možda u samostalnim knjigama!”

Kultura

U varaždinsko kazalište stiže premijera baleta Pinocchio

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

HNK Varaždin najavljuje premijeru baleta Pinocchio koji je nastao u  koprodukciji s baletom Ivan pl. Zajc iz Rijeke u okviru konzorcija K-HNK. Koreografiju, koncept i dramaturgiju potpisuje prvak riječkog Baleta Michele Pastorini. Varaždinska premijera održat će se u nedjelju, 21. travnja u 17 sati na Velikoj sceni, a dio ulaznica je u slobodnoj prodaji.

Očaravajuće maštovita produkcija temeljena je na, svim generacijama omiljenom, romanu Carla Collodija. Prilagodba ostaje vjerna izvornom zapletu, dodajući dašak humora i puno šarma te otkrivajući i neke tajne sporedne priče. Kroz razigranu koreografiju publika i ansambl zajedno tragaju za srži Pinocchijeve avanture, a ovo baletno iskustvo postaje zajedničkim umjetničkim putovanjem koje najmlađima nudi užitak, raspiruje maštu i potiče ljubav prema plesnoj i kazališnoj umjetnosti.

Riječ je o plesnoj avanturi za djecu, ali i njihove roditelje te sve odrasle koji nisu izgubili dijete u sebi, čiju originalnu glazbu potpisuje Marin Butorac, scenografiju i kostimografiju Aleksandra Ana Buković, a svjetlo Kristian Baljarevski.

-Naša verzija oživljava sve likove, ukazujući da je svatko od njih važan za priču. Bilo je to puno složenije napraviti negoli u knjizi ili filmu jer je balet kraći. Naša adaptacija razlikuje se najviše u izboru avantura. Puno avantura znači i puno kratkih, kompaktnih scena koje moraju biti bogate i žive kako bi zadržale pažnju najmlađe publike. Puno smo radili na produbljivanju osobnosti naših likova. Roman postoji dulje od 140 godina, a njegovi su likovi oduvijek bili i ostali isti. Čini mi se kako su se i sami umorili od toga – kaže koreograf Michele Pastorini.

Ravnateljica Baleta Maša Kolar pak ističe da iako riječki Balet postaje žarištem plesne umjetnosti, na svom repertoaru nemaju često predstave za djecu.

-Stoga vjerujem da nije bilo naodmet upustiti se u dijalog s metodički i pedagoški odgovornom disciplinom kazališta: dječjom baletnom predstavom. Odluka je pala na Pinocchija. Danas kultna priča kroz sjajnu koreografiju našeg plesača Michelea Pastorinija iznalazi novi identitet kroz njegov osebujan pristup priči o lutku koji silno želi postati dječak. Pozivam sve gledatelje, od najmlađih do najstarijih, da dođu i nauče nešto novo o kazalištu, plesu, transformaciji, životu, ljudima i samima sebi – poručuje publici Maša Kolar.

Ovaj balet je već druga ovogodišnja koprodukcija s riječkim baletom. Intendantica Senka Bulić navodi da je  riječki balet kojeg vodi Maša Kolar oduševio varaždinsku publiku gostovanjem Plamteće vode prošle godine. Nakon toga smo dogovorili koprodukciju na baletnom diptihu  Sad i nikad više,  energičnoj i emotivnoj izvedbi s početka sezone.  Nastavili smo suradnju i na baletu za djecu  jer nam jako nam je važno da u plesnom repertoaru imamo vrhunske naslove s izvrsnim plesačima kojima stvaramo i novu publiku za plesne programe.

Ulogu Pinocchija u alternaciji plešu  Thomas Krähenbühl i  Federico Rubisse, Geppetta Valentin Chou i Ali Tabbouch, Plavu vilu Ksenija Krutova, Marta Voinea Čavrak i Mio Sumiyama, Zrikavca  Álvaro Olmedo i Giorgio Otranto, Lisicu Janne Boere i Noa Gabriel Siluvangi, a Mačka Soyoka Iwata i Maria Matarranz de las Heras.  U ostalim su ulogama Alejandro Polo , Giorgio Otranto, Noa Gabriel Siluvangi,  Alessia Tacchini , Isabelle Zabot, Mio Sumiyama, Gabrielle Colson i Yurika Kimura. Iz pozadine su čuje glas dramskog gluaca Aleksandra Cvjetkovića.

Premijerne ulaznice je moguće kupiti putem online prodaje ili na blagajni Kazališta.

Nastavite čitati

Kultura

Varaždinski Kazališni studio mladih s predstavom „Ivona, kneginjica od Burgunda“gostuje na festivalu Assitej

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Predstava „Ivona, kneginjica od Burgunda“, W. Gombrowicz, Kazališnog studija mladih HNK u Varaždinu, predstavit će Varaždinsku županiju na na 26. susretu Hrvatskog centra Assitej profesionalno vođenih kazališta za djecu i mlade koji će se održati u Hvaru od 15. do 19. travnja 2024. godine.

Skupinu C3 Kazališnog studija mladih, koja je prije no što se uhvatila u koštac s poljskim klasikom, uprizorila Ionescovu „Ćelavu pjevačicu”, zanimalo je daljnje istraživanje dramskih klasika. Poljskog pisca W. Gombrowicza, koji je proglašen pretečom kazališta apsurda, i njegovu Ivonu – dramu koja sadrži odrednice komedije, farse i nadrealističke igre, našli su idealnom za produbljivanje razumijevanja teatra apsurda.

– Ovo uprizorenje ističe se svojim fokusom na istraživanju dinamike između kolektiva i individue, propitujući društvene malformacije koje često dovode do nepravdi prema pojedincu – istaknula je Tanja Novak, uz čije se dramskopedagoško vodstvo skupina između ostalog, upustila u istraživanje rada s maskama, dodatno produbljujući svoje umjetničko istraživanje.

„Ivona, kneginjica od Burgunda“ nudi maštovito i vizualno dojmljivo kazališno iskustvo koje istražuje suštinske aspekte ljudske psihe unutar okvira Gombrowiczeve genijalne drame.

Ova predstava obećava ne samo estetsko uživanje već i duboko razmišljanje o društvenim normama, konformizmu i ulozi pojedinca u kolektivu.

U predstavi „Ivona, kneginjica od Burgunda“ nastupaju polaznici supine C3 Kazališnog studija mladih: Vita Breški, Lorena Benčić, Dina Drožđek, Tvrtko Kolar, Tonka Lonjak, Fran Rabuzin, Greta Rukelj, Melani Šipek i Anamarija Zavrtnik. Zanimljivo je i to da su ovi mladi uključeni i u profesionalne produkcije ansambla HNK u Varaždinu, u „Slučaj vlastite pogibelji“ te u „San Ivanjske noći“.

Festival Assitej je natjecateljskog karaktera, a uz Kazališni studio mladih HNK u Varaždinu nastupaju i Dramski studio Dada KD Pinklec iz Čakovca s predstavom „Posljednja pahulja“, Dramski studio Teatra Tirena iz Zagreba s predstavom „Ožiljak“, Dramski studio Donatolina Kazalište lutaka Zadar s predstavom „Božićni taxi“, Dramski i plesni studio Istarsko narodno kazalište s predstavom „Pravi izbor?“, Dramski studio Bjelovarsko kazalište s predstavom „Zato što sam žena, zar ne!“, Dramski studio Max teatar iz Zaprešića s predstavom „Tko će sve to pojesti?“, Dramski studio Ivana Jelić HNK u Šibeniku s predstavom „Slušajte nas“ te Učilište Zagrebačkog kazališta mladih s predstavom „Akvarij“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje