U Maruševcu obilježena 125. obljetnica rođenja književnika Gustava Krkleca
Već 25 godina zaredom Maruševčani slave rođendan svom omiljenom pjesniku i sumještanu Gustavu Krklecu. Sve je započelo 1999. godine kad...
Koncert
Varaždinski ljubitelji klasike će 5. prosinca imati priliku uživati u iznimnom koncertu.
U Velikoj dvorani Glazbene škole Varaždin, povodom 20. godišnjice svog rada na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji, koncertirati će profesor Đorđe Stanetti.
Profesor sa svojim sadašnjim i bivšim studentima tijekom cijele ove godine izvodi 32 sonate Ludwiga van Beethovena.
Riječ je ciklusu klavirskih sonata neprocjenjive umjetničke vrijednosti – bisera klavirske literature koji je Hans von Büllow nazvao Novim zavjetom za pijaniste. Na kraju obljetničkog ciklusa koncerata, ostalo je za izvesti zadnje tri sonate, Op. 109., Op. 110. i Op. 111, koje će Đorđe Stanetti izvesti pred varaždinskom publikom.
Profesor Stanetti je redoviti gost Glazbene škole u Varaždinu te Predsjednik žirija Međunarodnog natjecanja pijanista – Memorijal Jurica Murai i Murai Grand Prix.
Organizator koncerta, koji se održava povodom Dana Grada Varaždina, blagdana Sv. Nikole, je Glazbena škola u Varaždinu, a suorganizator je Koncertni ured Varaždin.
Koncert počinje u 19 sati, a ulaz je slobodan.
Izvor:
Foto:
Posjetitelji ovogodišnjeg Međunarodnog festivala čipke, koji će u Lepoglavi biti održan od 13. do 15. rujna, imat će priliku vidjeti neke od najljepših primjeraka čipki iz čak 15 europskih zemalja.
Lepoglava – grad čipke i čipkarstva, tako će u vrijeme festivala ponovo biti čipkarsko središte Europe – istaknuto je na konferenciji za novinare koja je održana u Galeriji čipke u Lepoglavi u utorak, 10. rujna.
Međunarodni festival čipke je najstarija i najznačajnija manifestacija u Lepoglavi, gradu iznimno bogate povijesti i kulturne tradicije.
– Vrijedna kulturna baština koju su nam ostavili pavlini, čini nas ponosnima, no, ta bogata baština ujedno je i velika odgovornost. To vrijedno nasljeđe želimo očuvati i zaštititi i ugraditi u našu sadašnjost ali i budućnost. Univerzalnu ljepotu lepoglavske čipke prepoznao je i UNESCO, koji je još 2009. godine vještinu izrade lepoglavske čipke uvrstio na Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva. Te fine niti naše čipke povezuju nas s cijelim svijetom, njenu ljepotu želimo podijeliti s drugima pa ćemo na našem festivalu ove godine izložiti najljepše primjerke lepoglavske čipke, čipke iz drugih čipkarskih središta u našoj zemlji, ali i najljepše čipke iz čak petnaest zemalja Europe, među kojima će po prvi puta biti i čipke iz Engleske i Španjolske. Ove ćemo godine, zahvaljujući zemlji – partneru, Republici Turskoj, moći doživjeti i čar i mistiku Orijenta te vidjeti izuzetne primjerke turske čipke. Ovogodišnja zemlja – partner na festivalu će se predstaviti i sa svojom bogatom gastrnomskom baštinom, stoga dođite u Lepoglavu i uživajte u bogatoj ponudi 28. Međunarodnog festivala čipke – istaknuo je Marijan Škvarić, gradonačelnik Lepoglave.
Posjetitelji ovog međunarodnog festivala čipke moći će vidjeti iznimne primjerke čipki iz – Slovenije, Slovačke, Poljske, Belgije, Italije, Malte, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Španjolske, Bugarske, Engleske, Francuske, Austrije i Turske.
Tkanje vremena
Uz bogate izložbe čipki i ove će godine na festivalu u Lepoglavi biti organizirane radionice te stručni i znanstveni susreti i skupovi u okviru Dana europske baštine u Lepoglavi.
– Ovogodišnji moto festivala je – Tkanje vremena, kako bismo istaknuli koliko je truda, ali i vremena potrebno za izradu čipke. Na posebnoj izložbi posvećenoj prošlosti i sadašnjosti lepoglavske čipke, predstavit ćemo povijesni put naše čipke, od najljepših primjeraka čipke do keramike, nakita i odjevnih predmeta koji su inspirirani lepoglavskom čipkom. Ona je nepresušno vrelo inscipracije, pa ćemo ove godine na modnoj reviji dizajnerice Zdenke Bunić, učenika Srednje strukovne škole, ali i djece iz dječjeg vrtića u Lepoglavi predstaviti i kreacije koje su inspirirane lepoglavskom čipkom. Svi sudionici ali i posjetitelji festivala moći će sudjelovati i u izradi haljine s prepoznatljivim, stiliziranim motivom lepoglavske čipke. Za posjetitelje festivala pripremili smo niz atraktivnih izložbi i događanja te bogati kulturni i zabavni program tijekom tri festivalska dana – naglasila je Ljubica Dubovečak, direktorica Turističke zajednice grada Lepoglave.
Program 28. Međunarodnog festivala čipke počet će u petak, 13. rujna, predavanjem, demonstracijskim radionicama i modnom revijom u sklopu Dana europske baštine, a bit će nastavljen izložbom – Lepoglavski festivali kroz filateliju 2 u pavlinskom samostanu, na kojoj će biti izložene prigodne dopisnice u izboru Milana Pavlekovića, te izložbom dječjih radova – Šareni festivali čipke.
Festival će biti i službeno otvoren u 19 sati, a u 20 sati i 30 minuta, nakon svečanog podizanja festivalske zastave bit će organiziran i tradicionalni vatromet.
U subotu će na terasi restorana Ivančica biti otvoren i 15. Tradicionalni sajam, a od 14 sati će posjetitelji imati priliku kušati specijalitete hrvatske i turske kuhinje na priredbi – Okusi Hrvatske i Turske.
U pavlinskom samostanu će od 16 sati biti održana i prezentacija izrade čipke svih sudionika ovogodišnjeg festivala, a u 19 sati će u župnoj crkvi u Lepoglavi nastupiti turska pijanistica Tutu Aydinoğlu. Bogati festivalski program u subotu će završiti koncertom hrvatskih zvijezda – Vanne i Martina Kosovca.
U nedjelju će od 14 sati i 30 minuta biti održan godišnji koncert Limene glazbe Lepoglava, koja će nastupiti s Big bandom iz Čakovca, a nakon već tradicionalne priredbe – Gradonačelnikov gulaš, za kraj ovogodišnjeg festivala, od 19 sati, u Lepoglavi će biti održan i izbor Miss Varaždinske županije za Miss Hrvatske.
– Na našem festivalu želimo predstaviti najljepše primjerke čipke, ali i istaknuti važnost njene zaštite te umijeće njene izrade. Zato me posebno veseli da ćemo na svečanosti otvaranja promovirati i pet novih majstorica čipkarstva. Čipkarice su zalog da će umijeće izrade lepogkavske čipke biti sačuvano i prenijeto na novi naraštaj čipkarica – poručila je na konferenciji za novinare Karmen Šoštarić, predsjednica udruge Ekomuzej Lepoglava.
Ovogodišnji, 28. Međunarodni festival čipke bit će održan pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića i pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Hrvatskog povjerenstva za UNESCO, Hrvatske turističke zajednice i Turističke zajednice Varaždinske županije, Varaždinske županije i Grada Lepoglave te Veleposlanstva Republike Turske u Zagrebu, Turskog kulturnog centra Yunus Emre, Ministarstva obrazovanja Republike Turske i predstavnika turske nacionalne manjine Grada Zagreba.
Cijena ulaznice za sve izložbe 28. Međunarodnog festivala čipke u Lepoglavi je samo – 2 eura.
Varaždinski pisci, bračni par Denis Peričić i Anita Peričić, dobitnici su 1. Nagrade „Petar Miloš“ na istoimenom natječaju za kratku priču u organizaciji Društva hrvatskih književnika Herceg-Bosne sa sjedištem u Mostaru i Kulturno-informativnog centra Tomislavgrad.
Na natječaj je prijavljeno čak 109 priča autora iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i drugih zemalja, a Prosudbeno povjerenstvo (Ivan Sivrić, Mirko Ćurić i Tomislav Majić) najboljom je ocijenilo upravo priču pristiglu iz Varaždina.
Priča „Imagine“ Denisa i Anite Peričić, naslovljena prema Lennonovoj pjesmi, je – kako stoji u obrazloženju Povjerenstva – „u biti duboko altruistična priča, pacifistička priča u ratnom ambijentu. Ne zauzima položaj u nacionalnom ili ideološkom rovu, nego nastoji u zahtjevnoj formi, kakve kratke priče već jesu, sagledati i bar djelomično objasniti pitanje kako relativno časni pojedinci postanu dio zločinačkoga stroja. (…) Problematizira se, više s moralnoga nego s pravnoga aspekta, obavljanje profesionalne dužnosti i nedjela počinjenih u tom okviru. U priči, vojnik je odgovoran pred zadnjim, zapravo jedinim pravim sudištem – pred vlastitom savješću i pred samim Bogom.“
Drugu nagradu dobila je Nada Galant, ugledna hrvatska književnica iz Žminja, a treću Ankica Šarčević iz Rame. Dodjela je održana 6. rujna u Tomislavgradu, u okviru III. Dana Petra Miloša, izvrsnog pisca kojeg su nazivali „hercegovački Smoje“, a koji je preminuo 2015. godine. Njemu u čast nazvana je i Nagrada „Petar Miloš“.
Zbog nemogućnosti dolaska, Denis i Anita Peričić nazočnima na dodjeli obratili su se videoporukom snimljenom pred prelijepom vizurom varaždinskoga Staroga grada.