Povežite se s nama

U fokusu

Berba grožđa u varaždinskom kraju krenut će ranije, vinogradari očekuju manje prinose i strahuju od botritisa!

Objavljeno:

- dana

Vinogradari na sjeveru Hrvatske ovih dana uopće ne dvoje o tome da će ovogodišnja berba kasnih sorti grožđa uraniti. Naime, kako doznajemo od Vjekoslava „Slavka“ Drvarića iz Gornjeg Ladanja, važno je ubrati grožđe prije nego što bude prezrelo, prepuno šećera, ali niskih kiselina.

– Berbe će u viničkom kraju početi najmanje tjedan dana prije uobičajenog termina. Podsjećam, zbog tople zime loza je ove godine počela ranije pupati te je uranila i cvatnja. Imali smo dugo sušno razdoblje s visokim temperaturama, a kao dodatni problem tijekom zriobe grožđa uslijedila je nezapamćena najezda osa i stršljena – ukazuje Drvarić koji je vinograd u Peščenici Viničkoj naslijedio od roditelja, a potom je otkupom proširio površine pod nasadom.

Bez tuče i mraza

Od našeg sugovornika koji se 40-ak godina bavi vinogradarstvom, doznajemo i to da se već neko vrijeme na ranim sortama grožđa zamjećuje smeđenje stabljika i peteljki, dok su bobice mekane što sugerira kako je riječ o potpuno zrelim plodovima.

– S obzirom na to da u vinogradima na području Varaždinske županije imamo u uzgoju dosta miješanih sorti, moramo obaviti nekoliko mjerenja sadržaja šećera u bobicama. Naime, ako duže zorimo grožđe, možemo izgubiti kiseline. Oči svih vinogradara, profesionalaca i hobista poput mene, idućih dana bit će uperene u nebo, jer puno kiše može dovesti do značajnih gubitaka prinosa radi truleži grozdova. Inače, ove godine primijetilo se kako su grozdovi zbog suše i prženja sunca izvana ožareni, dok su bobice u sredini bile tvrde i zelene – ističe naš sugovornik koji svake godine s puno pažnje prati zadnju fazu zriobe grožđa na oko 1000 čokota koji su uglavnom na sigurnom, jer plantaža je ispod namjenskih zelenih zaštitnih mreža.

Njegov pristup ili taktika pri uzorkovanju počinje berbom od jednog do dva kilograma grožđa u raznim dijelovima vinograda u kojima je najzastupljenija graševina uz zeleni silvanac, sauvignon i muškat.

– Ubirem ga s različitih trsova, a potom grožđe izmuljam te izmjerim količinu šećera u moštu. Kada je ona optimalna, nema čekanja, ide se u berbu. Bit će tako i ove godine, a očekujem dobru kvalitetu, a kvantitetu je nezahvalno predviđati. Bit će zasigurno manji prinosi u odnosu na prošlogodišnje, ali moramo biti zahvalni dragom Bogu da smo bili pošteđeni tuče i mraza. No, svi ozbiljniji proizvođači ništa ne prepuštaju slučaju, te i ja koristim pogodnosti za vinogradare koje, primjerice, pruža natječaj za podmjeru 17.1 Osiguranje usjeva, životinja i biljaka. Svoj vinograd osigurao sam protiv posljedica suše, udara groma i tuče te mirno spavam. Nažalost, američki cvrčak još uvijek ne posustaje i svake nam godine opustoši od 10 do 15 posto čokota. U viničkom kraju brojni vinogradi su već iskrčeni i bit će tužna slika ako naši prelijepi zagorski bregi ostanu bez gorica. – veli Drvarić koji je dugogodišnji član Vinee i nagrađivani sudionik na ocjenjivanjima vina.

Opasni kukci

Bude li sve prema njegovim očekivanjima, u berbu grožđa ove će godine krenuti 20. rujna.
– Nažalost, grozdovi ranih sorti u mojem vinogradu su potpuno stradali u najezdi osa i stršljena. Tih štetočina ima toliko da ću svojih 30-ak berača morati upozoriti na izniman oprez pri kretanju vinogradom jer opasnost prijeti doslovno sa svih strana – zaključio je Vjekoslav Drvarić.

Štetnici i bolesti nisu imali “godišnji odmor“!

Bolesti i štetnici koji ugrožavaju vinograde nemaju slobodan dan ni „godišnji odmor“. Dobro to znaju stručnjaci poput mag. ing. fitomedicine Zrinke Večerić.

– Ova sušna godina vinograde je rano „obojila“ u žuto, a već na samom početku vegetacije trebalo je jako paziti na termin prvog prskanja u ožujku tzv. bakrenim preparatima uz dodatak sumpora. Oni koji nisu dobro obavili zaštitu imali su problema s grinjama, a kišoviti svibanj zamijenilo je iznimno dugo sušno razdoblje. To je spriječilo nastanak infekcija i zaštitna prskanja protiv bolesti vinove loze (pepelnica, plamenjača) mogla su se odužiti 20-ak dana. Tretiranja su uglavnom bila rjeđa nego lani, a tijekom obilaska terena na žutim pločama je vizualnim pregledom pronađeno puno manje jedinki američkog cvrčka, prijenosnika zlatne žutice vinove loze. Smatramo daje to rezultat našeg pravovremenog obavještavanja vinogradara o rokovima za provođenje tretiranja spomenutog štetnika registriranim insekticidima – ističe viša savjetnica u Upravi za stručnu podršku razvoju poljoprivrede resornog ministarstva.

Dodajmo da su ovogodišnje visoke temperature i sušna razdoblja pogodovala razvoju fitoplazme i eske (apoplektično venuće vinove loze).

– Vinogradari sada jedino moraju pratiti situaciju s grozdovima u slučaju intenzivnog kišenja. Naime, vrlo lako dolazi do razvoja botritisa, a nekakvo tretiranje pesticidima sada ne dolazi u obzir radi dugih karenci. Štoviše, to što se pčele i ose obilato goste bobicama, mnoge će vinogradare zasigurno potaknuti na sigurnu – raniju berbu – zaključilka je Zrinka Večerić.


U fokusu

FOTO Stiglo je prvih šest borbenih aviona Rafale, čuvat će i varaždinsko nebo te grmjeti na aeromitingu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

U Hrvatsku je danas sletjelo prvih šest od ukupno 12 višenamjenskih borbenih aviona Rafale.

Nove zaštitnike hrvatskog zračnog prostora iz Bordeauxa su u Zagreb doveli piloti Hrvatske vojske, koji su prošli obuku u Francuskoj. 

Na svečanosti prihvata prve skupine višenamjenskih borbenih aviona Rafale u sastav Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni Pukovnik Marko Živković je, uz predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade ministra obrane Anušića, ministra gospodarstva Habijana, i druge dužnosnike, bio je župan Anđelko Stričak. 

– Upravo je nabava Rafala odluka koju bih posebno istaknuo tijekom obnašanja dužnosti zastupnika Hrvatskoga sabora u protekla tri mandata. Naime, Odlukom Vlade RH sam u srpnju 2019. godine bio imenovan u Međuresorno povjerenstvo za nabavu višenamjenskoga borbenog aviona. Da je njihova nabava bila neophodna, najbolje nam govore geopolitičke krize diljem svijeta. Vjerujem da svi uviđamo da moramo brinuti o sigurnosti, a isto tako vjerujem da svi uviđamo blagodati svih euroatlanskih asocijacija čiji smo članovi. Osim što Hrvatska vojska zadržava sposobnost zaštite zračnog prostora, nabavom borbenih aviona Rafale dodatno jača status među saveznicima – istaknuo je župan Stričak.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje