Povežite se s nama

U fokusu

Bez novca zbog krivih podataka ili sabotaže?

Objavljeno:

- dana

SUMNJA

Zašto 21 grad i općina iz Varaždinske županije iz državnog proračuna nisu dobili ni kunu odštete zbog klizišta i poplava, koje su, prema procjenama, prouzročile štetu od čak 84 milijuna kuna?

Prema Državnom povjerenstvu za procjenu šteta od elementarnih nepogoda, cjelokupni zahtjev za pomoć je odbijen zbog nepotpunih i nepravilno dostavljenih podataka. Od 21 općine i grada, njih 10 je dostavilo potpune podatke, a preostalih 11 štete nije ispravno prikazalo. Umjesto da barem odobre isplatu pomoći za one koji su dobro odradili svoj posao, Državno povjerenstvo je zahtjev odbilo u potpunosti i prstom uprlo u Županijsko povjerenstvo. Prozvali su ih da su oni bili „dužni otkloniti nedostatke pojedinim jedinicama lokalne samouprave i dostaviti valjani cjelokupni zahtjev“.
Međutim, ne samo da je upitno tko je trebao otkloniti nedostatke, nego se može sumnjati da većina članova Državnog povjerenstva ne zna obavljati posao ili su – sabotirali Županiju. Upravo to proizlazi iz odgovora predsjednika Županijskog povjerenstva Zlatka Pukšića na vijećničko pitanje Anđelka Stričaka iz svibnja.
– U dopisu Državnog povjerenstva netočno je interpretiran podatak iz zakona. Naime, Županijsko povjerenstvo ne imenuje općinska i gradska povjerenstva, nego je to u ingerenciji predstavničkog tijela. Međutim, točno je da Županijsko povjerenstvo koordinira, pomaže i usklađuje rad gradskih i općinskih povjerenstava, ali ne ispravlja netočne i nepotpune podatke. Ta ista obveza zakonom je propisana i za Državno povjerenstvo, pa je malo neozbiljno da oni sami nisu to poštovali – naveo je Pukšić, koji je svoje tvrdnje potkrijepio dokumentima.
Iz dopisa se doista vidi da predsjednik Državnog povjerenstva Damir Rimac ne zna na koji način se imenuju „niža“ povjerenstva.

Daleko je Zagreb

No nije to glavni problem. Državno povjerenstvo je 11. rujna prošle godine poslalo dopis u kojem od Županijskog povjerenstva traži da sve općine i gradove obavijeste da u najkraćem roku dostave točne podatke.
Županijsko povjerenstvo je to i učinilo, ali bilo je prekasno: taj dopis su zaprimili u listopadu, a tada je već bila donesena odluka da Varaždinska županija neće dobiti ni kunu!? – Sve bi to imalo smisla da je Državno povjerenstvo na svojoj ponovljenoj sjednici 18. rujna prošle godine donijelo odluku da Varaždinska županija ne dobiva nikakvu naknadu radi nepotpunih podataka. Ovaj dopis je Županijsko povjerenstvo zaprimilo 23. listopada, dakle 42 dana nakon što je već donesena odluka da se sredstva neće ostvariti, pa se nepravilnosti nisu ni mogle ispraviti – naglasio je Pukšić u odgovoru.

Prijedlog da novac dobije 10 općina s ispravnim podacima – odbijen

Zanimljiva je još jedna stvar. – Iz zapisnika sjednice Državnog povjerenstva razvidno je da su dva člana bila za to da se jedinicama koje su dobro ispunile izvješća (bilo ih je deset) ipak dodijeli pomoć, ali su bili nadglasani – navodi Pukšić.
Iz toga proizlazi da su ipak mogli donijeti odluku o pomoći onima s točnim podacima, a to su: Bednja, Donja Voća, Ludbreg, Gornji Kneginec, Maruševec, Sveti Ilija, Martijanec, Mali Bukovec, Vidovec i Veliki Bukovec. Svi oni, ali i ostale općine i gradovi sada se mogu tek pitati zašto je dopis iz Zagreba u Varaždin putovao više od mjesec dana.

Izvor:
Foto:

U fokusu

U Općini Sračinec moraju se ponoviti parlamentarni izbori

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

DIP je 18. travnja održao konferenciju za medije na kojem su govorili i o nepravilnostima na koje su birači naišli tijekom samih izbora.

Otkrili su kako će se u dvije izborne jedinice izbori ponoviti, piše 24sata.hr.

Riječ je o III. i V. izbornoj jedinici, gdje se utvrđene nepravilnosti.

– Što se tiče III. izborne jedinice, riječ je o Općini Sračinec, a odnosi se na listu kandidata u 12 izbornoj jedinici. Što se tiče V. izborne jedinice, radi se o općini Markušica, tamo je pronađeno više glasačkih listića nego što ih je trebalo biti – komentirao je potpredsjednik Povjerenstva Josip Salapić.

Na tim će se biračkim mjestima izbori ponoviti i to ove nedjelje za predstavnika manjina.

Nastavite čitati

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje