Povežite se s nama

Moda i ljepota

Biljna i eterična ulja za zaštitu od sunca

Objavljeno:

- dana

PRIRODNO

Stiže ljeto, a s njim i visoke temperature zraka. Iako je mala količina sunčeva zračenja dobrodošla, UV zračenju se treba umjereno izlagati, a kožu je potrebno i zaštititi. I dok će većina pohrliti u ljekarne i trgovine po kreme za sunčanje, Mihaela Zagoršćak iz Varaždina na plažu će nositi preparate koje je sama izradila od biljnih i eteričnih ulja.

Kako napraviti ulje ili losion za sunčanje, pokazala je i na nedavno održanoj radionici.
– Izraditi svoje preparate za sunčanje ili za njegu kože nakon sunčanja od biljnih i eteričnih ulja, vrlo je jednostavno, a znate da na kožu stavljate prirodne preparate. Nije ni preskupo, jer uvijek možete kombinirati ulja koja vam cjenovno odgovaraju – ističe Mihaela, varaždinska novinarka, za koju rijetki znaju da je završila i školovanje za aromaterapeuta.
Kozmetiku je počela spravljati sama nakon što se upoznala i sa štetnim sastojcima sredstava za sunčanje koje kupujemo u dućanima i drogerijama. – Biljna ulja i maslaci imaju zaštitne faktore, ali moramo znati što stavljamo na kožu. Ulja moraju biti nerafinirana, hladno prešana i od provjerenih proizvođača. Razrjeđivanjem im se smanjuje zaštitni faktor, no ako se kombinira više ulja odjednom, dobije se učinkovitiji preparat, jer je solarni zaštitni faktor (SPF) promjenjiv – pojašnjava.
Od ulja izdvaja ono čileanske maline, koje ima najviši prirodni zaštitni faktor i to od 28 do 50.
– Tu je i ulje čileanskog lješnjaka, koje štiti od UVA i od UVB zračenja, a procijenjeni prirodni SPF mu je između 10 i 30. Biljna ulja s nižim faktorom su ulje makadamije, koje sprečava isušivanje kože na suncu, zatim avokada, koje sprečava prerano starenje kože, pa ulja jojobe, kokosa, badema, sezama… Zaštitni faktor ima i karite (shea) maslac – nabraja.
 

Na što paziti?

U mješavine se mogu, ali i ne moraju dodavati eterična ulja. – Valja biti vrlo oprezan, jer se danas u dućanima prodaje zaista svašta pod „eterično ulje“. Na bočici mora pisati da je ulje 100 posto čisto i prirodno i kupujte od provjerenih proizvođača. Osim toga, valja pripaziti na koncentraciju: i kod eteričnih ulja vrijedi pravilo – manje je više. Neka su ulja fototoksična, primjerice citrusna, pa ih ne bi trebalo nanositi na kožu prije izlaganja suncu – napominje.
U svoja ulja za sunčanje voli staviti eterična ulja ylanga ylanga i prave lavande. – Ylang ylang smiruje upale i nadražaje kože, potiče regeneraciju stanica, a i odlično miriši. Osim toga, ylang ylang je i prirodni antidepresiv i sedativ, pa možete zaista opušteno uživati na plaži. Eterično ulje lavande je pak korisno za sve tipove kože, umiruje i zacjeljuje – otkrila je.

Biljna ulja

Čileanska malina: ima najviši prirodni zaštitni faktor, od 28 do 50
Čileanski lješnjak: procijenjeni prirodni SPF mu je između 10 i 30
Makadamija: ima niži zaštitni faktor, spečava isušivanje kože na suncu
Avokado: ima niži zaštitni faktor, sprečava prerano starenje kože
SAVJET: Razrjeđivanjem ulja smanjuje se zaštitni faktor, no ako se kombinira više ulja odjednom, dobije se učinkovitiji preparat.

Eterična ulja

Ylang ylang: smiruje upale i nadražaje kože, prirodni antidepresiv
Lavanda: korisna za sve tipove kože, umiruje i zacjeljuje
SAVJET: U mješavine biljnih ulja mogu se, ali i ne moraju se dodavati eterična ulja.
OPREZ: Neka su ulja fototoksična, primjerice citrusna. Ne ih nanositi na kožu prije sunčanja.

Izvor:
Foto:

Moda i ljepota

Najtraženiji tretmani s epidermalnim faktorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najtraženiji anti-age tretmani s najbrže vidljivim rezultatima na svjetskom tržištu su definitvno tretmani s epidermalnim faktorima rasta, koji se smatraju vrhunskim postignućem znanosti u kozmetici pomlađivanja. EGF (epidermal grow factor) su živi aktivatori staničnog života.

Oni potiču rast novih epitelnih i epidermalnih stanica i na taj način pomlađuju i regeneriraju zrelu i oštećenu kožu te otklanjaju ožiljke. To se događa jer je pomoću njih moguće potaknuti stanice da se ponašaju kao u mladosti. EGF je set proteina koji sadrže čak 54 aminokiseline, što rezultira povećanom proizvodnjom kolagena i elastina.

Proteini preokreću proces starenja kože i obnavljaju zalihe kolagena u dermisu. Najvažnije svojstvo je u tome da su rezultati vidljivi već nakon prvog tretmana, a djeluju na dermalnoj i epidermalnoj razini kože.

Nastavite čitati

Moda i ljepota

Prije zime nahranite svoju kožu, no prvo je temeljito očistite

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

NJEGA KOŽE

Jesen je pravo vrijeme da nahranite, hidratizirate i pripremite kožu za nadolazeće hladne zimske dane. Odaberite hidratantnu kremu ovisno o vašem tipu kože.

Hidratacija i hranjenje kože su vrlo važni, ali je prvo potrebno napraviti piling kože. Detaljan piling važan je zapravo u svakom godišnjem dobu jer priprema kožu za bolju apsorpciju proizvoda za njegu, savjetuju na portalu Žena.hr. Možete koristiti dvije vrste piling proizvoda – one sa sitnim tvrdim česticama i one aktivne kemijski. Piling uklanja slojeve mrtve kože i otkriva mlađu i blistavu kožu. No, nemojte ga raditi više od dva puta tjedno.

Izvor:
Foto:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje