Povežite se s nama

Život i društvo

Bivši i bivše, mislite li na djecu?

Objavljeno:

- dana

U koju kategoriju spada vaš odnos s bivšim supružnikom i trebate li ga mijenjati

Kad se dvoje ljudi razvede, njihov supružnički odnos završava. No budući da se odnos roditelja i djece nastavlja, moraju pronaći način da se nose s novim roditeljskim odgovornostima.

U idealnom slučaju, mogu surađivati kao tim, držeći odvojenim svoje osobne živote. Ovakav je odnos idealan, ali često nije takav slučaj. U nekim situacijama djecu je potrebno zaštititi od roditelja.
U primjere za to spadaju situacije kad je roditelj zlostavljao djecu, zanemarivao ih ili ih napustio. Nastavak odnosa s takvim roditeljem nije u najboljem djetetovom interesu.
Međutim, u većini obitelji dobro je ako roditelji surađuju. Djeca se brže prilagode na razvod i imaju manje dugoročnih problema ako održavaju bliske, neovisne i kvalitetne odnose s oba roditelja. Kad roditelji surađuju, djeca se bolje prilagode na razvod.

Što je pozitivno?

Odnosi između bivših supružnika mogu se grupirati u pet kategorija. Prve dvije su uglavnom pozitivne – roditelji imaju odnos s djecom, a problemi nastali uslijed razvoda su minimalni.
U posljednje tri kategorije, nedostatak potpore i suradnje među roditeljima uzrokuje probleme za djecu i za odrasle.
Savršeni prijatelji su bivši supružnici koji ostaju prijatelji nakon razvoda ili razdvajanja.
Odluka o razvodu je tada obično zajednička, ali savršeni prijatelji i dalje poštuju jedno drugo i simpatični su si, što pomaže suradnji. Oni ne dopuštaju da ljutnja ili osjećaji povrijeđenosti ometaju roditeljstvo.

Razmislite o izborima koje možete donijeti u ostvarivanju novog odnosa s bivšim supružnikom

Zajednički se brinu o dobrobiti djece, pa dijele donošenje odluka. Skrbništvo je obično podijeljeno, a dogovori su fleksibilni. Savršeni prijatelji pomažu jedni drugima u brizi za bolesnu djecu ili u rješavanju problema adolescenata. Ovakav odnos, iako je rijedak, olakšava djetetovu prilagodbu na razvod.
Suradnici nisu nužno prijatelji, ali surađuju i rade kompromise zbog djece. Iako se možda ne slažu oko financija i pitanja odgoja, svoje sukobe drže pod kontrolom. Pomažu jedni drugima u krizi. Shvaćaju i prihvaćaju svoje roditeljske odgovornosti.
Prioritet im je da učine ono što je najbolje za djecu.
Ovo suradničko roditeljstvo, koje omogućava djeci da održe oba odnosa, a pomaže u smanjivanju stresa od razvoda kod djece.

(Ne)rješavanje sukoba

U sljedeće tri kategorije sukobi se ne rješavaju učinkovito, što dovodi do negativnog odnosa koji stvara problem za sve.
To su bivši supružnici koji dopuštaju da akumulirani gnjev utječe na njihovu sadašnju vezu. Jedva su u stanju surađivati u roditeljstvu, a proces je napet i težak.
Često se posvađaju. U njihovim dogovorima nema mnogo fleksibilnosti, a pregovaranje iznosi na površinu staru bol. Obično jedan od roditelja ima skrbništvo. Igre moći igraju se oko posjećivanja i alimentacije.

Djeca su u sredini i osjećaju da se roditelji natječu za njihovu lojalnost. Događaji poput rođendana i matura mogu biti stresni. Drugi članovi obitelji mogu biti uvučeni u sukobe. Srditi suradnici možda neće pomagati jedni drugima u trenucima krize ili stresa. Djeca pate mnogo više pri razvodu kad roditelji imaju ovakav odnos. Ljuti neprijatelji toliko su gnjevni jedni na druge da ne mogu surađivati u roditeljstvu.

Pet kategorija                                    1. Savršeni prijatelji
2. Srdačni suradnici
3. Srditi suradnici
4. Ljuti neprijatelji
5. Razdvojeni roditelji

Oboje smatra da je ono drugo neprijatelj i fokusira se na percipirane pogreške. Ljutnja nikada ne prestaje. Pregovori oko skrbništva su bitka, a alimentacija i posjeti oružje.
Borba za moć utječe na cijelu obitelj. Djeca postaju pijuni u sukobu i često su prisiljena zauzeti stranu. Važni događaji poput rođendana i vjenčanja postaju prigode za bitke.

Od drugog roditelja ne očekuje se pomoć u trenucima stresa ili krize. Jedan roditelj, obično otac, postupno se povlači iz susreta s djecom. Ovakav odnos je izuzetno težak za djecu.
To su bivši supružnici koji nemaju nikakav kontakt nakon razdvajanja. Jedan roditelj, obično otac, odseli iz tog kraja i povuče se iz nekadašnjeg života.
Dok se prilagođavate novim okolnostima, razmislite o izborima koje možete donijeti u ostvarivanju novog odnosa s bivšim supružnikom. Koji od tih obrazaca se čini najboljim za vas i vašu djecu?

Izvor:
Foto:

Život i društvo

FOTO Već tradicionalno na Veliki petak podijeljeni obroci u Pučkoj kuhinji biskupijskog Caritasa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski biskup Bože Radoš tradicionalno je na Veliki petak, 29. ožujka, u društvu ravnatelja Biskupijskog Caritasa Ante Šole posjetio Pučku kuhinju Caritasa Varaždinske biskupije na Banfici. Biskupu su se uime Varaždinske županije pridružile predsjednica Županijskog Savjeta za zdravlje doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.

Ispred Grada volontere i korisnike Caritasove pučke kuhinje posjetio je gradonačelnik Neven Bosilj i predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina Lovro Lukavečki.

Prije podjele toplih obroka i prigodnih uskršnjih paketa biskup Radoš je predvodio molitvu i blagoslovio jelo. Podsjetio je biskup kako je Veliki Petak, dan Isusovoga križnoga puta, dan Njegove muke i smrti.

– Kao Crkva to činimo kroz djelovanje našega Caritasa, po vrijednim rukama  naših volontera, vodstva Caritasa i u suradnji sa Varaždinskom županijom i Gradom Varaždinom. Ne samo da njima činimo dobro, nego s njima idemo prema najvećoj radost koju čovjek može doživjeti, osjetiti – a onda i posvjedočiti: ‘Sretni smo jer je Isus uskrsnuo’ a i drugima čestitati, poželjeti: I vama želimo da budete sretni jer je Isus živ, uskrsnuo – rekao je biskup Bože Radoš.

– U ovim blagdanskim danima već tradicionalno zajedno s varaždinskim biskupom mons. Božom Radošem te predstavnicima Grada Varaždina, sudjelujemo u podjeli blagdanskog objeda. Naravno uz nas su tu i volonteri bez čijeg angažmana ne bi bilo ovog zajedništva, empatije i solidarnosti. Varaždinska županija kontinuirano sufinancira Caritasovu pučku kuhinju u Varaždinu, a ove godine smo za njen rad izdvojili više od 13 tisuća eura. I kroz samu godinu pomažemo još na nekoliko načina jer je važno pomagati, pokazati  dobru volju i humanost. Svim potrebitima, ali i svim ljudima dobre volje želim mirne i radošću ispunjene Uskrsne blagdane – poručila je predsjednica Županijskog Savjeta za zdravlje Kiđemet-Piskač.

U preduskrsno vrijeme tradicionalno se ovom simboličkom gestom pridružujemo našem Biskupu i njegovim suradnicima u podjeli blagdanskih obroka. Grad Varaždin podupire rad Caritasa Varaždinske biskupije sa preko 60 tisuća eura godišnje.

– Zahvalni smo Caritasu na svemu što radi i što omogućuje našim sugrađanima slabijeg imovinskog stanja da ipak dostojno žive – rekao je gradonačelnik Bosilj nakon podjele toplih obroka i uskršnjih paketa.

Spomenimo kako Caritasova pučka kuhinja svakodnevno priprema oko 300 obroka koje dio korisnika blaguje u za to opremljenoj blagovaoni, dok dio korisnika obroke nosi kućama. U Pučkoj kuhinji pripremaju se obroci koje pojedinim korisnicima dostavlja Crveni križ, te obroci za Sigurnu kuću.

Nastavite čitati

Život i društvo

Uskršnja izložba Učeničke zadruge Vrčeki u Viničkoj tradicijskoj kući

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Učenička zadruga Vrčeki iz Osnovne škole Vinica organizirala je izložbu radova sekcija u Viničkoj tradicijskoj kući u razdoblju od 20. do 22. ožujka pod nazivom “Vuzim i Vrčeki – kaj su naše ruke napravile”.

Izložbu je svečano otvorio načelnik Općine Vinica, dr.sc. Branimir Štimec, prof., a riječi pozdrava i pohvale za trud i angažman uputila je i ravnateljice škole Mirjana Jambriško. Tijekom trodnevnog programa izložbu su razgledali djelatnici osnovne škole s učenicima, vrtićke grupe s odgojiteljicama i ravnateljicom Dječjeg vrtića Vinica, članovi KUD-a Vinica, predstavnica Udruge mladih Umami Vinica te drugi mještani općine. Posjetitelji su imali prilike poslušati priče o nekadašnjim uskršnjim običajima koje su pripovijedale učenice članice Povijesne sekcije.

Učitelji su s nekim razrednim odjelima realizirali nastavu u tradicijskoj kući. Voditeljice sekcija održale su radionice ukrašavanja pisanica prirodnim tehnikama i radionicu izrade cvjetnih puški za učenike i mještane u suradnji s bivšom ravnateljicom škole, Anicom Hrnčić te djelatnicama Srednje škole Arboretum Opeka, Vericom Tot, Blaženkom Adamić Gregurec i Gabrijelom Adamić. Voditeljica zadruge Vrčeki, Suzana Mihelčić, izuzetno je zadovoljna podržanom idejom o realizaciji izložbe te zahvaljuje voditeljicama sekcija na angažmanu te podršci i posjećenosti izložbe od strane školskih djelatnika, partnera, načelnika i mještana općine Vinica.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje