Povežite se s nama

Kist i pero

Bojama Kuliš gledatelja, bez problema, uvlači u svoj prostor

Objavljeno:

- dana

OTVORENA IZLOŽBA

Energični radovi Vatroslava Kuliša, zasigurno jednog od najvažnijih umjetnika tzv. srednje generacije, obuhvaćeni u retrospektivnu izložbu od petka se mogu razgledati u palači Sermage.

Riječ je o njegovim radovima nastalim od 1980. godine do danas, a koji su podijeljeni u nekoliko ciklusa. U bojama koje su uspjele razbiti i sivilo večeri, ove su slike okupirale pažnju velikog broja građana. Upravo je šarenilo koje izbija sa slika, ta energija boja koja ne zaobilazi nikog, obilježje koje ga prati kroz cijelo stvaralaštvo. – Postoje naravno razlike u stvaralaštvu od ciklusa do ciklusa, no kolorizam je uvijek prisutan i osnova ideja je ista. Mogao bi reći da su pejzaži moj glavni motiv, no ove slike također prenose moje osjećaje i određenu atmosferu – rekao je autor. A upravo razne osjećaje one bude i kada ih se gleda. Iako ona možda i imaju imena, sva njegova djela prije svega gledatelja ispunjavaju emocijama a manje pružaju jasnu sliku.

Zanimljivo je kako u cijelom opusu ovaj umjetnik nema čak ni jednu crnu liniju već su boje njegov zaštitni znak. – Nikad ne koristim crnu boju i nikad nisam. Najtamnija boja koju sam iskoristio je plava – rekao je Kuliš.

Mali dio

Njegove slike ispunile su apsolutno cijeli prostor muzeja, kako onaj fizički tako i apstraktni u kojem nema mjesta ni za jednu misao koja nije vezana uz njegova djela. No, nažalost, zbog premalog prostora to je tek jedan mali dio njegovog stvaralaštva. – Ovo je tek petina slika koje imam i nedostaje ovaj put nekoliko ciklusa. Dosta je mojih slika velikog formata, čak do 4 metra, te je bilo nemoguće izložiti ih ovdje – istaknuo je Kuliš. No, ipak mu je ovo izuzetno draga izložba jer je upravo u Varaždinu počeo svoj izlagački put još davne 1979. godine.

Izložba ostaje otvorena za razgled do 18. studenog.

Izvor:
Foto: Oliver Knolmajer

Kist i pero

Thompsonov koncert odgođen za nedjelju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

CRAZY HILL FESTIVAL

Nakon vrlo uspješnog Fjaka Music Festivala, održanog od 8. do 11. svibnja 2014. u Splitu, ovog vikenda bit će održan Crazy Hill Festival na otoku Mladosti u Ludbregu.

CHF neće započeti velikim koncertom Marka Perkovića Thompsona, kako je prvobitno najavljeno, već će tim koncertom završiti. Naime, Thompsonov se koncert s četvrtka 15. svibnja, prebacuje  na nedjelju 18. svibnja radi meteorološke najave lošeg i kišovitog vremena, a kupljene će ulaznice za koncert posjetitelji umjesto u četvrtak moći iskoristiti u nedjelju 18. svibnja.  Ovu promjenu organizator CHF-a uvodi radi zaštite publike koja će ispred pozornice biti na otvorenom nenatkrivenom prostoru.
Program CHF-a stoga neće započeti u četvrtak 15. svibnja kako je prvobitno najavljeno,  već u petak 16. svibnja, a odvijat će se tri dana – u petak 16., subotu 17. i u nedjelju 18. svibnja 2014.

Izvor:
Foto:

Nastavite čitati

Kist i pero

Perić: “Nema sumnje da su slike najraniji Stančić”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

STANČIĆ

Sa svakom slikom koja se vraća u grad, u Varaždin se vraća i Miljenko Stančić, rekao je svojedobno ravnatelj Galerijskog centra Ivan Mesek. Prema njegovom slikovitom opisu, Stančić se ovih dana s dvije „nove“, bezimene slike iznova vratio u svoj grad, gdje je živio i radio do prerane smrti u dobi od samo 51 godine.

Crtež konjanika i akvarel iz ciklusa Križni put, u Centar su stigli sa zida zagrebačkog stana novinara, pisca i prevoditelja Borisa Perića.

– Slike je djed ostavio mojoj majci, sestrični Miljenka Stančića. Crtež konjanika je iz njezinog spomenara. U razgovoru s tetom, Stančićevom sestrom, pokojnom Milicom, saznao sam da je jedna od prvih likovih narudžbi za Miljenka Stančića bila od strane varaždinskog župnika da nacrta ciklus Križni put.

Te slike, njegovi najraniji radovi, slove kao izgubljene. Kasnije umire moj djed i u njegovoj ostavštini nađem jednu koja bez ikakve sumnje pripada tom ciklusu – Motiv raspeća, akvarel. Ispod raspela ima jednog onog konjanika s kopljem, kao u majčinom spomenaru. Stančić se u to vrijme potpisivao inicijalima – S i M preko toga – u spomenaru je isti taj potpis. Znači jedna slika ide s drugom – čine neku cjelinu. Više nema sumnje da je to rani, možda najraniji Stančić. Sliku sam pokazivao nekim povjesničarima umjetnosti koji su također potvrdili autentičnost. Gdje su ostale, ne znam – možda Crkva zna. No, eto, ta koja je ostala kod djeda dopala je mene – priča Perić.

Veseli “mračnjak”

Slikar, uz kojega više ne bismo mogli vezati samo pridjev „varaždinski“ jer je svojim značajem odavno prešao granice mjesta rođenja, još uvijek nema svoju galeriju. Stančićeva zbirka je, unatoč stalnim obećanjima, još uvijek „podstanar“.

– Oko ‘74. godine u jednom su intervjuu u tadašnjem Startu pitanje o Galeriji postavili i samome Stančiću. Odgovorio je u svom stilu – slikao je inače dosta „mračne slike“ unatoč veseloj prirodi – rekao je da će kad naprave Galeriju stati ispred nje sa šeširom i prositi. Naravno da je šteta što nema svoj prostor, ali nadam se da će se sve to riješiti – rekao je Boris Perić, na čijemu zidu visi još jedna Stančićeva slika za koju ne zna kako se zove, prikaz dviju marioneta; replike slike nekada su bile dio interijera zagrebačkih knjižnica, ali nikad mi nije palo na pamet pitati kako se zove. Ne skupljam slike. Moje bavljenje likovnom umjetnošću je pisane prirode – priznaje Perić. Ističe nadu da će netko možda prepoznati slike i znati nešto više o njima i njihovu stvaranju.

Dvije nove slike u Galerijskom centru nema u katalozima, pa niti nije procijenjena njihova vrijednost, unatoč nesumnjivoj kolekcionarskoj vrijednosti.

Izvor:
Foto:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje