Povežite se s nama

U fokusu

Bosilj najavio povlačenje zaduženja za bale s dnevnog reda. Patafta: odgovorite konkretno koliko bale utječu na zdravlje

Objavljeno:

- dana

Na aktualcu današnje sjednice varaždinskog Gradskog vijeća ponovo se otvorilo pitanje baliranog otpada. Gradonačelnik Neven Bosilj je tom prilikom najavio da će iz proračuna povući stavku vezano za zaduženje koje je nužno da se projekt sanacije bala realizira.

– Povući ću stavku vezanu za zaduženje za bale da to više ne vežete za proračun – rekao je Bosilj.

Nezavisnog vijećnika Davora Pataftu zanimalo je konkretno koliko te bale utječu na zdravlje, posebice mještana okolnih naselja, ali i hoće li projekt sanacije obuhvatiti i odvoz zemlje koja se sad nalazi  ispod bala. Ujedno je i apelirao da se prestanu izvoditi političke igrice jer je problem bala preozbiljan.

– Navodi se da je u cijeni oko 30 milijuna kuna namijenjeno za problem rješavanja tla. Znači li to odvoz zemlje s lokacije – pitao je Patafta. Podsjetio je i kako su bale na vodozaštitnom području te tražio konkretan odgovor na pitanje je li tlo ispod bala zagađeno, odnosno radi li se o opasnom otpadu.

Ana Petrić podsjetila je pak gradonačelnika na njegovu najavu da će se dio bala probno tretirati u MBO, dok je vijećnica Beli apelirala da se problem napokon riješi.

Odgovarajući na pitanja Boslij je potvrdio da je dio bala u MBO-u, da taj proces prati komisija i da se očekuje izvještaj kroz koji tjedan.

Što se tiče pitanja o zagađenju tla, Bosilj kaže da također čeka nalaze uzorkovanja tla.

– Moramo uzeti 48 uzoraka jer nam je tako propisalo Ministarstvo gospodarstva i od tih uzoraka će se vidjeti koju razinu sanacije tla treba napraviti. Nadam se da će to biti površinska. Ako mora dio tla ići na deponiju opasnog otpada onda bi to iznosilo oko 30 milijuna kuna – rekao je Bosilj.

Istaknuo je ponovno kako se postupak vezan za odabir izvođača za sanaciju bala vodio maksimalno transparentno.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje