Povežite se s nama

U fokusu

Bosilj oštro o Budimo grad („budimo Petrić“): Vole transparentnost, osim kad se radi o njihovom interesu

Objavljeno:

- dana

Varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj u podužem je statusu na svom Facebook profilu odgovorio na prozivke platforme Budimo grad te ih nazvao jeftinim politikanstvom. Nije propustio podsjetiti i na to da je gradski vijećnik Petrić, član spomenute platforme i varaždinski odvjetnik, glasovao na sjednici Gradskog vijeća za odluku o prostornom uređenju zone VIS Konfekcija.

On je, naime, direktor društva TEX-CO d.o.o. koje je zajedno s njegovom majkom većinski dioničar društva Vis konfekcija d.d.

Povod za Bosiljev istup vjerojatno je ovotjedni istup platforme Budimo grad, gdje su prozivali gradsku vlast zbog Varkoma, Varteksa, baliranog otpada… Podsjetimo i da su Budimo grad nakon izbora bili politički partner gradskoj vlasti.

U nastavku prenosimo sve što je gradonačelnik poručio platformi Budimo grad:

Politika bi trebala biti odgovorno odnošenje prema javnoj stvari, dok je politikanstvo sve ono drugo.

Politikanstvo je vrlo često sazdano od demagogije i populizma, a u osnovi govoreći narodski – mazanje očiju građanima. A kako to izgleda u praksi, možete pratiti iz djelovanja dijela Platforme Budimo grad. U ovoj prilici uopće neću govoriti o dosljednosti nazovi zagovaratelja transparentnosti (koji vole dosljednost osim kad se radi o njihovom interesu, poznat kao slučaj „budimo Petrić“ – VIS), već o novim pokušajima politikanstva na najjače. Što je zajedničko svim politikantima? Napadanje političkih protivnika vrlo često lažnim optužbama, namjerno iskrivljavanje činjenica ili potpuno izmišljanje, prešućivanje argumenata koji mu ne idu u prilog. To bismo mogli nazvati zlonamjernost, što u politici zna biti pojava a u politikanstvu je stanje. Drugo važno obilježje politikanstva je površnost, neinformiranost, nestručnost i neznanje, koje onda maskiraju napadima i podmetanjima.

Sve ovo možete pronaći u objavi dijela platforme BG (za ovu priliku „budimo Petrić“) u kojima pokazuju upravo sve te vrline politikanstva. Bez ikakvih utemeljenja, lažno optužuju o navodnim namještanjima natječaja za zbrinjavanje otpada u Brezju. Toliko su smiješni u optužbama da se počinjem pitati „a za koga oni to drukaju?“ Pa kad su mi eto dali priliku da ih javno podučim, s posebnim veseljem to i činim. Možda nešto i nauče (ponavljam, ako iza napada ne stoje neki sasvim jasni ciljevi u stilu VIS „budimo Petrić“).

Budući da se radi o Sanaciji zatvorenog odlagališta koja podrazumijeva i građevinske radove i usluge oporabe otpada, u ovom poslu teško će ijedna tvrtka moći nastupiti sama, naprosto iz razloga jer nema tvrtki koje samostalno objedinjavaju sve ove usluge i radove. Stoga je promet od 200 milijuna kuna u zadnjih 5 godina, koji u natječaju treba dokazati zajednica ponuditelja, referenca koju naši centri za gospodarenje otpadom zajedno s nekom građevinskom firmom partnerom vrlo lako mogu dokazati.

Dalje, dio platforme Budimo grad očigledno nije upoznat s činjenicom da naši centri za gospodarenje otpadom koje su spomenuli – Marišćina, Kaštjun, Bikarac – nemaju dovoljno vlastitih kapaciteta niti za oporabu svog otpada za gradove i općine koje pokrivaju. Oni svake godine moraju raspisivati natječaje za nekoliko tisuća tona „viška“ otpada koji im ostane neobrađeno te su prinuđeni tražiti nekoga da taj otpad preuzme i oporabi.

Ono što posebno zabrinjava je da autori ovih insinuacija forsiraju odlaganje otpada koje je kako ističu „jeftinije“ od mehaničko-biološke obrade otpada. Postavlja se pitanje gdje i u kojem dobu oni žive? Ima li išta skuplje od odlagališta, zagađenja tla, podzemnih voda, emisija CO2. Sve i da otpad iz Brezja zadovoljava uvjete za odlaganje, a ne zadovoljava – što je analizama akreditiranih laboratorija i dokazano, danas nitko tko je imalo ekološki osviješten ne bi trebao forsirati odlaganje. A da stvar bude još i karikaturalna, zagovaratelji „zeleni“ i ekološki osviješteni. Ekipa, dajte se malo educirajte o zelenim politikama. Vama za informaciju – dok se cijela Europa i razvijeni dio svijeta bore za zatvaranje deponija kao najopasnijeg vida za okoliš i zdravlje ljudi, intenzivno potiču zatvaranje deponija, educiraju svoje građane o štetnosti odlaganja (deponiranja) otpada, naši se zeleni eto okrenuli u 19. stoljeće.

Za javnu raspravu treba imati neke važne preduvjete: stručno znanje, relevantne i istinite podatke i informacije, želju da se raspravlja na temelju argumenata. Znači, sve ono što dio „zelene“ ekipe nema. Oni imaju ono iz uvoda: višak zlonamjernosti, a manjak stručnosti.

Rješavanje bala u Brezju je preozbiljna tema da se njome bave neupućeni ili zlonamjerni. Svi dobronamjerni prijedlozi, želja za zajedničkim naporima u konačnom rješenju varaždinskog „istočnog grijeha“ su dobrodošli. Vjerujem da će i dalje biti podmetanja i kočničara, ali se neću dati uplašiti niti obeshrabriti u ovom poslu. Čistih namjera, bistrog uma i vrućeg srca i dalje dajem sve od sebe da sa svojim timom pometem sve zaostale „bale“ i bale. Varaždin to zaslužuje.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje