Povežite se s nama

U fokusu

Čitali smo JPP ugovor: podaci su tajni, a tablica s troškom održavanja – prazna!

Objavljeno:

- dana

NA DANU JPP UGOVORA

U Županijskoj palači u Varaždinu, baš u isto vrijeme kad i sjednica Županijske skupštine, počelo je jedinstveno događanje – Dan otvorenih vrata JPP ugovora.

U hodniku ispred Skupštinske dvorane stvorila se gužva. Nismo sreli niti jednog jedinog zainteresiranog građana, nego sve odreda županijske vijećnike i novinare. I dok su vijećnici čekali da počne sjednica, novinari su čekali župana zbog izjave.

– Već desetak godina slušam o tome kako su ugovori o JPP-u tajni, kako nitko nema uvida u njih, ne zna se što se u njima radi, da su kriminalni. Te informacije dolaze čak i od županijskih vijećnika. Ti ugovori stvarno nisu tajni, nisu kriminalni – objasnio je Predrag Štromar zašto je organizirao Dan JPP ugovora.

Nemojte čitati dva-tri sata…

Požalio se da u osam godina nitko nije zatražio uvid u te dokumente. Možda zato što se od svakoga tražilo da potpiše „izjavu o čuvanju tajnosti podataka“?

Usput smo provjerili smo trebamo li mi potpisati tu izjavu…

– Ako hoćete detaljno gledati, dva, tri sata ugovor, trebate potpisati da ga nećete kopirati i autorsko pravo predati nekom drugom odvjetničkom uredu. Autorski je zaštićen koncept ugovora. Sve informacije iz ugovora su dostupne 24 sata dnevno – lijepo nam je odgovorio župan.

Za svaki slučaj, provjerili smo i možemo li javno objaviti podatke iz ugovora, prije svega one o troškovima održavanja.

Jer u održavanju je zapravo „kvaka“. Ukupna cijena dvorane ili škole izgrađene po JPP-u je četiri do pet puta viša u odnosu na klasičnu gradnju, putem kredita. A baš se to održavanje (za koje je zadužen privatni partner) uvijek ističe kao velika prednost ili velika mana JPP projekata, jer značajno utječe na ukupnu cijenu.

– Možete objaviti troškove održavanja, koliki su financijski iznosi, jedino ne možete sam koncept – rekao nam je župan.

O konceptu ni riječi

Iako nam baš nije bilo jasno što znači „koncept ugovora“, odlučili smo da nećemo listati i čitati dva, tri sata, nego će nam jedan sat biti sasvim dovoljan.

Među osam ugovora, lijepo posloženih po stolu, slučajnim odabirom dopao nas je onaj između Županije i tvrtke T.P.N. Varaždin o izgradnji školskih dvorana Prve i Druge gimnazije Varaždin i to iz 2006. godine.

U odnosu na „klasične“ ugovore, u ovom je, primjerice, precizno ugovoreno u kojem roku privatni partner mora ukloniti kvar ili problem, primjerice s električnim instalacijama.

A onda nas je dočekalo veliko iznenađenje. U ugovoru za dvije sportske dvorane došli smo do dijela koji se zove „Troškovi uporabe – procjena troškova održavanja“.  Lijepo piše: „Privatni partner je obvezan ispuniti tablicu podacima na osnovi procjene troškova uporabe za cijelo vrijeme trajanja ugovora, u periodu korištenja škole.“

Ispod toga je tablica u kojoj treba popuniti kolika je procjena troškova za planirano preventivno održavanje, za reaktivno održavanje, održavanje električnih te strojarskih instalacija. Ta tablica je potpuno prazna! U njoj nema niti jedne jedine brojke.

Kako je moguće da se u ugovoru ne spominje koji su procijenjeni troškovi održavanja, a održavanje je jedna od stavki koja najviše utječe na najamninu koja se plaća novcem poreznih obveznika?!

Ali možda nismo dobro vidjeli, jer smo brzo listali i čitali. Zato smo poslali zamolbu u Županiju da nam objasne zašto je ta tablica prazna.

Čitamo i ne vjerujemo

I nije to bilo sve što nas je iznenadilo: otkrili smo da čitamo ugovor u kojem su gotovo svi podaci zaštićeni kao tajni! Baš to piše na listu na samom kraju ugovora. Pa župan je baš danas ustvrdio nešto potpuno suprotno. Što je onda tajno, a što nije?

I to smo pitali župana. Čekamo odgovor i na tome mu unaprijed zahvaljujemo.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje