Povežite se s nama

U fokusu

Čačić i Jakšić u Koprivnici poručili državi: Vratite nam naš novac i pustite nas da radimo

Objavljeno:

- dana

– Vratite Varaždinskoj županiji i Gradu Koprivnici novac za škole i dvorane izgrađene po modelu JPP-a i pustite nas da radimo. Primijenite svjetske modele, dajte šanse svjetskom obrazovanju i dovedite sposobne u Ministarstvo znanosti i obrazovanja – istaknuo je župan Varaždinske županije Radimir Čačić danas, 23. ožujka, u Koprivnici na konferenciji za novinare koju je održao zajedno s gradonačelnikom Grada Koprivnice Mišelom Jakšićem.

Gradonačelnik i župan su prvi puta zajedno upozorili da država Gradu Koprivnici i Varaždinskoj županiji još nije vratila dug za školske objekte, za koje je 2013. godine potpisan sporazum za sufinanciranje najamnina.

I dok dug prema Gradu Koprivnici iznosi četiri milijuna kuna, Varaždinskoj županiji je država dužna 32,5 milijuna kuna. Te iznose potražuju od kraja 2015. godine, kad je država prestala izvršavati obveze po Sporazumu.

– Došli smo u doista zanimljivu situaciju. HNS se jako borio za projekte JPP-a, no potpredsjednik Vlade Predrag Štromar i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak sada su poprimili manire HDZ-a i zaboravili koliko je važan taj projekt. Takvim činjenjem je Gradu Koprivnici napravljena šteta sada teška već 4 milijuna kuna. Pokrenuli smo nekoliko tužbi, ali i poslali prijedlog nagodbe, čiji tekst nam je predložilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, no do danas nismo dobili nikakav odgovor. Osim lijepih riječi, lijepih dopisa i poneke tužbe ništa se ne pomiče s mrtve točke, a mi se stalno suočavamo s problemom u proračunu Grada – rekao je gradonačelnik Jakšić.

Župan Čačić je napomenuo da su najbolji rezultati Varaždinske županije u obrazovanju u Hrvatskoj direktna posljedica izgradnje 32 škole i dvorane, što je omogućilo jednosmjensku nastavu, besplatan prijevoz učenika i besplatne udžbenike.

– I dok u cijeloj državi svega 36 posto škola ima nastavu u jednoj smjeni, u Varaždinskoj županiji čak 94 posto škola ima jednosmjensku nastavu. Imamo i deset centara izvrsnosti, jedina smo točka izvrsnosti u Hrvatskoj, a uskoro ćemo vjerojatno biti i jedini centar izvrsnosti u ovom dijelu Europe. Četiri smo puta iznad državnog standarda. To je direktna posljedica ulaganja u škole po JPP-u, a država nije ništa izdvojila. Ministrica Divjak i njezin pomoćnik čak tvrde da im je zakonom zabranjeno da ulažu u škole! Država i Ministarstvo ne daju nijedne lipe, niti nam ne vraćaju naš novac. Zar to nije suludo? – rekao je župan Čačić.

Upravo on je u srijedu u Aradu u Rumunjskoj izabran za novog predsjednika Odbora za kulturu, obrazovanje i mlade te člana Izvršnog odbora Skupštine europskih regija. Time je postao prvi predstavnik jedne hrvatske regije koji je izabran u najviša tijela Skupštine europskih regija, koja okuplja regije u kojima živi pola milijarde ljudi.

– U taj Odbor i u Izvršni odbor nisam izabran zašto što sam lijep i mlad, nego zbog svojeg životopisa, ali i brojki koje stoje iza mojega rada. U Hrvatskoj je najgori segment upravo obrazovanje. Imamo puno priče i lijepih osmijeha, sve izgleda svježe i pozitivno, ali bez sadržaja kad su u pitanju kurikulum i stvarni projekti. Svi dobro znamo da resor obrazovanja čine tri stvari: objekti, oprema i ljudi te ulaganje u svo troje. Zato ponovno poručujem neka nas puste da radimo i neka nam vrate novac – poručio je Čačić.

Podsjećamo, državu je zbog neisplate novca za škole i dvorane u rujnu 2016. godine tužio upravo Predrag Štromar kao župan.

Varaždinska županija, Grad Koprivnica i Koprivničko-križevačka županija su 28. studenoga 2017., svega četiri dana nakon postignutog dogovora s potpredsjednikom Štromarom i ministricom Divjak, poslali prijedlog nagodbe, ali se oni o tome sve do danas nisu očitovali.

Na Trgovačkom sudu u Varaždinu je za 16. travnja zakazano ročište po prve dvije tužbe Varaždinske županije, i to nakon što su ročišta u siječnju i veljači odgođena jer se očekivalo rješavanje spora nagodbom.

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje