Povežite se s nama

Međimurje

Čak 20 % manje: u Hrvatskoj je lani na liječenju zbog ovisnosti bilo 5478 osoba

Objavljeno:

- dana

Ovogodišnje obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga bilo je u Međimurskoj županiji prilagođeno aktualnim epidemiološkim uvjetima – održan je susret na otvorenom sa stanovnicima romskog naselja Kotoriba. Prisutnima su podijeljeni edukativni i promotivni materijali te je omogućeno savjetovanje sa stručnjacima koji se bave problemom ovisnosti.

Naime, Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 1987. godine proglasila 26. lipnja Međunarodnim danom borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama s ciljem jačanja svih struktura i institucija koje doprinose smanjenju ovog problema i rade na uspostavljanju društva u kojem neće biti zlouporabe droga.

– Zlouporaba sredstava ovisnosti koje u žargonu uobičajeno nazivamo drogama, jedan je od vodećih javnozdravstvenih problema, a u razvijenim zemljama i vodeći uzrok obolijevanja i smrtnosti kod mladih, povezan s brojnim nesrećama, duševnim poremećajima i bolestima te drugim zdravstvenim i socijalnim problemima te rizičnim ponašanjima – ističe voditeljica  Djelatnosti za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Diana Uvodić-Đurić, dr.med., ujedno i specijalist školske medicine te subspecijalist alkoholizma i drugih ovisnosti.

Navodi i slijedeće podatke: procjenjuje se da je otprilike 83 milijuna ili 28,9 % odraslih osoba (u dobi od 15 do 64 godine) u Europskoj uniji barem jedanput tijekom života probalo nezakonite droge. Nadalje, procjenjuje se da je 17,4 milijuna mlađih odraslih osoba (u dobi od 15 do 34 godine) tijekom prethodne godine konzumiralo droge (16,9 %), pri čemu je to navelo dvostruko više muškaraca (21,6 %) nego žena (12,1 %).

Dr. med. Diana Uvodić-Đurić ističe da je kanabis nezakonita droga koju najčešće konzumiraju osobe svih dobnih skupina. Prema izvješću Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama bilježi se dakle, smanjenje broja novih heroinskih ovisnika, ali i dalje je veoma visoka uporaba kanabisa, a posebno zabrinjava pojava i korištenje novih sintetičkih droga, objašnjava doktorica Uvodić-Đurić.

Iz podataka hrvatskog nacionalnog Registra osoba liječenih zbog zlouporabe psihoaktivnih droga koji se vodi pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, vidljivo je da je u Hrvatskoj u 2020. godini bilo na liječenju zbog ovisnosti 5478 osoba, što je za 20 % osoba manje nego prethodne godine, a njih 556 se javilo na liječenje prvi put, a smanjenje se pripisuje utjecaju pandemije COVID-19 na korištenje zdravstvenih usluga.

– Kretanje broja liječenih ovisnika koje se prati od 1981. godine putem Registra pokazuje da djelovanje sustava za prevenciju ovisnosti i izvanbolničko liječenje ovisnika uspijeva ovisnike zadržati sve duže u tretmanu, a ujedno se smanjuje broj novih ovisnika, posebno o opijatima. Prošle se godine u sustavu bilježi tek 139 novopridošlih ovisnika o opijatima, što ukazuje da je liječenje djelotvorno i da heroinski ovisnici nisu prepušteni ulici i kriminalnom miljeu te ne „proizvode“ nove heroinske ovisnike – ističu iz ZJZ-a Međimurske županije.

Većinu liječenih osoba čine muškarci – omjer liječenih muškaraca i žena iznosi 5,3 naprema 1, a eksperimentiranje psihoaktivnim sredstvima već dugi niz godina počinje u dobi od oko 16 godina. Prosječno se prvo uzimanje heroina događa u dobi od 20,1 godina, a prvo intravenozno u dobi od 21,2 godine. Stopa liječenih osoba zbog ovisnosti o opijatima u odnosu na 100.000 stanovnika u dobi od 15. do 64. godine za Hrvatsku iznosi 190,6.

Najvišu stopu liječenih ovisnika koji su ovisni o opijatima imala je Zadarska (488,1), zatim Istarska županija (451,7) te Šibensko-kninska (369,7), dok je Međimurska županija sa stopom liječenih ovisnika od 157,5 ispod hrvatskog prosjeka.

– Unatrag desetak godina, broj liječenih ovisnika u našoj županiji stagnira i kreće se oko 100 (u 2020. godini bilo je 109 osoba). Iako je naša županija još uvijek ispod hrvatskog prosjeka po broju liječenih opijatskih ovisnika, to naravno ne znači da taj problem kod nas ne postoji. Bilježi se javljanje ovisnika o heroinu, marihuani i drugim sredstvima, a kod mnogih je zabilježeno i istovremeno uzimanje više vrsta droga, često uz alkohol – objašnjava Diana Uvodić-Đurić, dr.med.

Broj ovisnika o opijatima stabilan je već nekoliko godina, a u sustav ulazi tri do četiri puta više novih neopijatskih ovisnika. Zamjećuje se također učestalije korištenje marihuane među mladima, posebno među srednjoškolskom populacijom, kao i značajan problem korištenja „novih droga“ te kombiniranje sredstava ovisnosti s alkoholom.

KOME SE OBRATITI?

Prevenciju i tretman ovisničkih ponašanja obavlja Djelatnost za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, u kojoj uz stalno zaposleni tim kojeg čine specijalistica školske medicine – subspecijalistica alkoholizma i drugih ovisnosti – adiktolog, psihologinja i prvostupnik sestrinstva, a kao vanjski suradnici, rade i psihijatar – subspecijalist alkoholizma i drugih ovisnosti – adiktolog, dvije socijalne pedagoginje i socijalna radnica. Riječ je o službi otvorenog tipa za koju nije potrebna uputnica, a kontakt se može ostvariti putem telefona 040/314-400 i 099/222-1888.

– Iako je rad s ovisnicima i njihovo liječenje neizostavni dio borbe protiv zlouporabe droga, ne smijemo zaboraviti da borba protiv droge mora započeti puno prije početka institucionalnog ili izvanbolničkog liječenja. Izuzetno je rijetka pojava da se put u ovisnost započne nekom od ilegalnih droga. Prekomjerno pijenje alkohola i pušenje u mladih najčešće su onaj prvi korak ka drugim oblicima rizičnih ponašanja pa tako i eksperimentiranju s ilegalnim sredstvima ovisnosti – upozorava Diana Uvodić-Đurić, dr.med.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje