Povežite se s nama

U fokusu

Čak 371 djece u varaždinskim školama nema za školski obrok, Čehok upozorio: to je 15 razreda!

Objavljeno:

- dana

Svakom 11 učeniku II. OŠ Varaždin roditelji nisu u mogućnosti platiti školsku kuhinju.

Ne zato jer ne žele, već zato što nemaju 100-ak kuna, koliko mjesečno košta užina u školi. U sedam varaždinskih osnovnih škola, Katoličkoj osnovnoj školi Svete Uršule i Centru za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar takvih je učenika ukupno 371. Ako računamo da je u jednom razredu prosječno 24 učenika, to je ukupno 15 razreda!

Sve više zamolbi roditelja za plaćanjem školske kuhinje

Na ove alarmantne podatke upozorio je varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok na današnjoj konferenciji za novinare, na kojoj je predstavljen projekt „ŠkolSka PrehranA za Sve – SPAS“. Ovim projektom dobiveno je ukupno 757.534 kuna za financiranje školskih obroka djeci čiji roditelji nemaju novaca.

– Sretan sam što imamo ovaj projekt koliko s druge strane mogu biti nesretan jer još uvijek ima djece čiji im roditelji ne mogu platiti obrok u školi. Nema tužnije slike za učitelja od one kada vidi dijete koje gleda drugu djecu koja jedu, a ono samo ne, jer mu roditelji nemaju dovoljno novaca da mu plate užinu ili ručak u školi – rekao je Čehok.

Roditelja koji ne mogu svojoj djeci osigurati ni jedan obrok u školi ima u gotovo svim osnovnim školama, no zabrinjavajuće je što je takve djece u školama sve više.

– Grad Varaždin nam niz godina pomaže u financiranju školske prehrane i to dva učenika po razrednom odjelu, no posljednje dvije tri godine imali smo sve više zamolbi roditelja da im se omogući besplatna užina, odnosno ručak za njihovu djecu u školi. Zahvaljujući projektu „ŠkolSka PrehranA za Sve – SPAS“ broj učenika kojima se plaća prehrana se povećao i nadam smo da smo pomogli roditeljima koji nemaju novce za školsku užinu– rekao je Ernest Habek, ravnatelj II. OŠ Varaždin.

U toj školi u koju ove školske godine ide 711 učenika projektom je osigurana užina za 64 učenika, dok je još 19-ero učenika sufinanciran ručak.

– Užina je financirana u punom iznosu. Obrok iznosi pet kuna dnevno i taj iznos je financiran u punom iznosu. Ručak košta između 11 i 13 kuna, ovisno o školi, a sufinanciran je u iznosu od 5,47 kuna. Ostatak plaćaju roditelji – pojasnio je Habek.

Grad Varaždin je u listopadu prošle godine podnio projekti prijedlog „ŠkolSka PrehranA za Sve“ na poziv koji je objavilo Ministrstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnlu politiku u okviru Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD) . Partneri na projektu su su svih sedam osnovnih škola s područja Grada Varaždina, Katolička osnovna škola Svete Uršule i Centar za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar, u skladu s utvrđenim i opravdanim potrebama u odgojno-obrazovnim ustanovama.

– Odluka je donesena je 2. veljače i prijedlog nam je odobren u maksimalnom iznosu od 757.534 kune. Projekt traje od 4. rujna 2017. do 15. lipnja 2018. godine. Sretna što je projekt odobren u 100 % iznosu i što će naši učenici koji su potrebiti imati osiguran obrok u školi – rekla je privremena pročelnica gradskog Upravnog odjela za kulturu, obrazovanje i sport Draženka Dević.

Iako projekt završava sa završetkom školske godine, varaždinski gradonačelnik najavljuje da će se Grad Varaždin prijaviti i dogodine.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje