Povežite se s nama

Međimurje

Čakom im oprostio dug, a oni mu “natukli“ novi

Objavljeno:

- dana

ODVOZ OTPADA

Poseban naglasak na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća Orehovice načelnik Franjo Bukal dao je, između ostaloga, izvješću o prošlogodišnjem radu Gradskoga komunalnog poduzeća Čakom.

Naime, iako je u njemu istaknuto da se mještani s područja Općine Orehovica pridržavaju razvrstavanja otpada te da je zabilježen porast prilikom prikupljanja komunalnog otpada za 5,55 posto, načelnika su zasmetale otvorene stavke Čakomovoga redovnoga financijskog izvješća.

– U njemu je konstatirano da Romsko naselje Čakomu duguje iznos od 75.000 kuna, i to nakon što im je prijašnjih godina otpisan dug od oko 170 tisuća kuna – naglasio je Bukal, pozvavši pritom sve prisutne na sjednici da zajednički pokušaju stati na kraj ovakvome načinu ponašanja. Dodao je da je Općina Orehovica bila prva na području Međimurske županije koja je sanirala četiri velika divlja odlagališta otpada.

Općina s 13 milijuna kuna sanirala sva divlja odlagališta, a sada niču nova

– Uložili smo u njihovu sanaciju više od tri milijuna kuna iz općinskog proračuna i još 10-ak milijuna kuna iz državnog proračuna. Stoga je za nas neprihvatljivo da danas na našem području opet egzistira nekoliko manjih deponija – rekao je općinski načelnik. Pritom je uputio poseban apel pripadnicima romske nacionalne manjine, koji su također prisustvovali sjednici.

– S obzirom na to da se nastavljaju ulaganja za vaš razvoj i bolji način života, red je da nešto vratite ovoj zajednici u kojoj živite – poručio im je Bukal.
Na njega se nadovezao predsjednik Općinskog vijeća Branko Sušec, podržavši načelnika uz napomenu da bi se svi žitelji trebali uključiti u rješavanje problema sa zbrinjavanjem otpada.

– Stanje na lokacijama obraslim šumskom vegetacijom je prestrašno. Iz izvješća Čakoma vidi se da je Općina Orehovica osrednja po izdvajanju komunalnog otpada i njegovo odlaganje u prirodi se mora izbjegavati – zaključio je Sušec.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje