Povežite se s nama

Međimurje

Čakovec: 250.000 kuna za Pučku kuhinju, od ožujka topli obroci u novoj zgradi Centra za beskućnike

Objavljeno:

- dana

U Proračunu Grada Čakovca osiguran je iznos od 250.000 kuna za rad pučke kuhinje, a bude li potrebno izdvojit će se i dodatna sredstva. Dosada je priprema i podjela toplih obroka bila organizirana u suradnji s jednim komercijalnim restoranom. No, s obzirom da su Čakovec i Međimurska županija putem europskog projekta podigli novu zgradu Centra za beskućnike, u njoj je uređen i prostor za pripremu obroka.

Obroci se u kuhinji Centra dijele svakog radnog dana od 9.30 do 11.30, a u slučaju da blagdan pada na radni dan, obroci se dijele dan prije. Novost je i da se obroci za jedan dio starijih i teško pokretnih korisnika Pučke kuhinje dostavljaju na njihove kućne adrese.

– Pandemija je kao posljedicu ostavila veći broj ljudi koji svojim prihodima ne mogu osigurati dnevni topli obrok, a obilaskom terena svakodnevno smo svjedoci da je mnogo naših starijih sugrađana koji se otežano kreću, a nemaju nikoga tko bi im pomogao. U pomaganju potrebitima, kao društvo polažemo civilizacijski ispit, a Čakovčani su uvijek pritom imali jednu od najviših ocjena. Dužnost nam je pomagati našim sugrađanima koji su se zbog raznih razloga našli u teškoj životnoj situaciji, a  potpisivanjem Sporazuma s Gradskim društvom Crvenog križa, želimo Pučku kuhinju podići na višu razinu. To se prije svega odnosi na dostavu hrane osobama koje same ne mogu dolaziti u restoran, a takvih je nažalost sve više – poručila je čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini.

Grad Čakovec je s pripremom i podjelom toplih obroka započeo još 2011. godine, a projekt Pučke kuhinje omogućen je u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Čakovec i Centrom za socijalnu skrb Čakovec te su od 2020. godine u sufinanciranje projekta uključene općine Nedelišće, Pribislavec, Sveti Juraj na Bregu i Strahoninec.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje