Povežite se s nama

Međimurje

Čakovec dobiva novi Centar za odgoj i obrazovanje: Cividini, Posavec i ministri potpisali Sporazum vrijedan 16,5 milijuna eura

Objavljeno:

- dana

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u četvrtak, 25. svibnja, potpisan je dugoočekivani Sporazum o izgradnji zgrade i sportske dvorane Regionalnog edukacijsko-rehabilitacijskog centra Čakovec.

Nakon niza apela, molbi i radnih sastanaka, sve redom urodilo je plodom te su gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini i župan Međimurske županije Matija Posavec potpisali Sporazum s ministrom znanosti i obrazovanja Radovanom Fuchsom te ministrom rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marinom Piletićem, u prisustvu predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića.

Kako je prema ranije postignutom dogovoru nositelj investicije Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH, sredstva za izgradnju nove škole i centra za korisnike te djelatnike COO-a predviđena su u proračunima i projekcijama proračuna Republike Hrvatske, Grada Čakovca i Međimurske županije.

Tako će Ministarstvo znanosti i obrazovanja sufinancirati gradnju kompleksa sa 67%, Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike sa 17%, Grad Čakovec kao osnivač ustanove s 10 %, dok udio sufinanciranja Međimurske županije iznosi 6%.

Budući regionalni edukacijsko-rehabilitacijski centar ukupne vrijednosti 16.542.342,61 euro pružat će usluge boravka za osobe s invalidnošću, zatim usluge rane razvojne podrške djeci s poteškoćama u razvoju te psihosocijalne podrške.

– Nakon dugo vremena, pregovora i razgovora uspjeli smo napraviti konstrukciju za financiranje nečega što je svakako potrebno Međimurskoj županiji – rekao je, potpisujući sporazum, ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs.

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić rekao da je uz ovaj projekt njegovo ministarstvo s početkom godine osnovalo još jednu ustanovu socijalne skrbi upravo na području Međimurja.

– Riječ je o Centru za pružanje usluge u zajednici koji za cilj ima osigurati i pružati integrirane usluge za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, djecu s problemima u ponašanju – pojasnio je.

Gradonačelnica grada Čakovca Ljerka Cividini istaknula je da će 200-tinjak učenika koliko trenutno pohađa školu, kao i djelatnici škole, napokon dobiti uvjete primjerene obrazovanju u 21. stoljeću. 

– Konačno krećemo u ovaj projekt koji je od strateške važnosti za cijeli sjever, zahvaljujem svima koji su dio početka ove prekrasne priče, hvala vam na prekrasnom poklonu za Dan grada – navela je Cividini.

– Pokretanjem ovog projekta šaljemo snažnu podršku socijalne osjetljivosti, a izgradnjom regionalno-edukacijskog centra stvorit će se prostorne mogućnosti širenja usluga i na susjedne županije. Naša je dužnost korisnicima pružiti uvjete koji su dostojni odgoja i obrazovanja sukladno njihovim potrebama – istaknuo je župan Posavec te zahvalio Vladi i resornim ministarstvima koji su podržali ovaj projekt. 

– Izgradnjom Centra oslobodit će se dodatni prostor te će tako III. Osnovna škola Čakovec dobiti nove prostorne kapacitete – rekao je župan te dodao da je Međimurje primjer dobre prakse, socijalne osjetljivosti ali i brige za one najranjivije – djecu s posebnim potrebama: – Provodimo projekte i programe rane intervencije u djetinjstvu, a pri završetku smo izgradnje Regionalnog centra za ranu intervenciju u djetinjstvu, čime će Međimurje i Hrvatska dobiti jedinstveno mjesto pružanja svih usluga rane intervencije.

– Uvjeren sam da je ovaj projekt konkretna manifestacija, prije svega pružanje pomoći onima kojima je to najpotrebnije, a to su u ovom slučaju naši najmlađi kojima moramo posebno pomoći – istaknuo je premijer Plenković te poručio da se društva mjere i po kriteriju uključivosti.

– Ovo je taj bitan kriterij uključivosti za one koji tek trebaju doći u poziciju da imaju jednake šanse u našem društvu – njima i njihovim obiteljima – dodao je premijer.

Uz predsjednika Vlade, svečanosti su prisustvovali zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak, zastupnici u Hrvatskom saboru Dražen Srpak i Boška Ban Vlahek, gradonačelnik Grada Preloga Ljubomir Kolarek, pročelnica Službe za poslove župana Međimurske županije Petra Vadlja, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Nives Kolarić-Strah te pročelnica Upravnog odjela za Skupštinu, opću upravu i pravne poslove Tamara Blagus.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje