Povežite se s nama

Međimurje

Čakovec domaćin prve “Studentske govornice“

Objavljeno:

- dana

BILDANJE GLASNICA

U prostorima Međimurskoga veleučilišta u Čakovcu održana je prva “Studentska govornica“, stručno usavršavanje u govornoj izvrsnosti za studente Učiteljskog fakulteta, MEV-a, studija Sestrinstva i ostale zainteresirane s prebivalištem na području Međimurske županije.

I profesionalci i rekreativci razlikuju se od većine ljudi koji ne vježbaju, jer samo dva posto njih može zahvaliti genima ili talentu na tome što im omogućavaju da s minimalno uloženog truda ostvare solidne rezultate. Slično je i s govorom, svi možemo govoriti, a kakav će biti rezultat ovisi o treningu. To su riječi koje su poslužile kao inicijativa, ali i nit vodilja prve Studentske govornice u Međimurskoj županiji. Dvodnevna radionica u koju se uključilo 11 studenata Učiteljskog fakulteta, Međimurskog veleučilišta i studija Sestrinstva, održana je u sklopu projekta INGI (Inkubator govorne izvrsnosti), uz realizaciju predavača, govornih trenera Ines Carović, Davora Stankovića i Tene Žganec. Svi redom, kao eminentni stručnjaci u području govorništva, studentima su ovoga puta dali priliku da kroz radionice i vježbe u 20 govorničkih sati ojačaju svoje govorničko samopouzdanje i nauče govoriti s lakoćom.

– Međimurje je zaista kraj koji prednjači u podizanju ljestvice u ulaganju u obrazovanje i izvrsnosti, pa je i logično da bude prvo u takvom poduhvatu – pojasnila je začetnica spomenutog projekta Ines Carović, ponosna što je Međimurje prepoznalo važnost govornog umijeća. Uz to, najavila je kako će ovakvih, ali i sličnih radionica biti sve više. Naime, planira se njihovo provođenje dva puta godišnje, na tri različite razine, odnosno za učenike 7. i 8. razreda osnovnih škola (TEEN govornica), srednjih škola (Školska govornica) i za studente (Studentska govornica).

Dar govora

– Takve radionice povećavaju govorničko samopouzdanje i komunikacijske vještine te su polaznici vrlo uspješni u svojim govornim nastupima – ustvrdila je Carović. Podršku mladim i uspješnim ljudima, koji uza sve vrline i studentske obveze žele unaprijediti i svoju govornu izvrsnost, dao je i župan Međimurske županije Matija Posavec.
– Drago mi je da smo u Međimurju krenuli s ovakvom inicijativom, ovo je samo dokaz da se, kad postoje dobra ideja i inicijativa, svaki zamišljeni projekt može ostvariti, a mi kao Županija uvijek ćemo dati podršku posebice onima koji imaju za cilj edukaciju, usavršavanje i napredak. Dar govora i vrijednost izgovorene riječi danas su ključ uspjeha, a upravo su riječi te koje nam stvaraju sliku i percepciju o govorniku i njegovim kvalitetama – rekao je međimurski župan čestitavši najhrabrijima koji su dio prvoga ovakvog usavršavanja.

Ujedno im je poželio sreću na Govoroboju, natjecanju kojim će zatvoriti Studentsku govornicu. Projekt kojim se prepoznaje nužnost jačanja vještina potrebnih za 21. stoljeće, a to su govorničke, prezentacijske i komunikacijske kompetencije, podržali su i prisutni, prodekanica Učiteljskog fakulteta – Odsjek u Čakovcu Tamara Turza Bogdan, prodekan za razvoj na Međimurskom veleučilištu Željko Knok te predstavnici Grada Čakovca.

Neopisiv osjećaj

Začetnica projekta Ines Carović za kraj je govorničke vještine usporedila sa sportašima te objasnila da kad želite pretrčati pet kilometara na početku izgleda teško, ali je osjećaj na kraju neopisiv! Isto kao i kad održite 5 minuta govora.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje