Subota u Međimurju uz 37 novooboljelih, jedan pacijent na invazivnoj respiraciji
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, u protekla 24 sata obrađena su 134 uzorka od čega je evidentirano...
Cilj ovakvoga područje teritorijalno povezanih jedinica lokalne samouprave jest mogućnost korištenja sredstava Europske unije za Integrirana teritorijalna ulaganja (ITU mehanizam) u financijskom razdoblju od 2021. do 2027. godine.
Mehanizam integriranih teritorijalnih ulaganja jest koncept putem kojeg se u Hrvatskoj, počevši od financijskog razdoblja 2014.-2020. godine, provodi program održivog urbanog razvoja, financiran iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova. U tekućem financijskom razdoblju, program održivog urbanog razvoja fokusiran je u sedam najvećih urbanih središta koji imaju najveću koncentraciju stanovništva i kapacitete za provedbu projekata.
U sljedećem financijskom razdoblju Europa stavlja naglasak na integrirane projekte. Takvim projektima omogućit će se efikasnije, brže i jednostavnije privlačenje sredstava iz europskih fondova. Predviđa se da će oko osam posto ukupne alokacije sredstava iz europskih fondova za buduće financijsko razdoblje u Hrvatskoj biti namijenjeno isključivo ITU mehanizmima. U slučaju Čakovca, Nedelišća, Strahoninca i njihovih partnera, riječ je novcu koji bi mogao dosegnuti iznos i veći 50 milijuna eura.
Prihvatljivi projekti su oni iz područja razvoja tzv. „pametnih gradova“, koji polaze od načela održivosti, urbanosti, integriranosti, korištenja modernih tehnologija, digitalizacije te zaštite okoliša i kulturne baštine. Izabrani projekti provode se na teritoriju čitavog urbanog područja, a svaka pojedina jedinica lokalne samouprave dužna je unutar svojeg predstavničkog tijela osigurati uvjete za njihovu nesmetanu realizaciju.
U petak, 23. travnja, održat će se jubilarna, deseta Noć knjige.
Povod ovoj manifestaciji su Svjetski dan knjige i autorskih prava (na isti dan) te Dan hrvatske knjige (22. travnja), a ovaj put njezin je okvir Godina čitanja, proglašena odlukom Vlade RH. U nastojanju da odgovore na aktualni trenutak, organizatori Noći knjige odlučili su je ove godine tematski posvetiti ljekovitoj moći knjiga u razdobljima društvenih i intimnih kriza.
Knjižnica i čitaonica Grada Preloga i ove godine organizira manifestaciju Noć knjige. S posebnim veseljem predstavljaju ovogodišnji program koji realiziraju s ICARUS-om Hrvatska. Pozivaju se svi zainteresirani da se pridruže u proslavi, a zauzvrat možete pronaći teme i aktivnosti koji bi mogle biti korisne za sve ustanove i zanimanja.
Program, koji će se održati u Multimedijalnoj dvorani Muzeja “Croata insulanus” Grada Preloga, započet će u 18 sati. Izložbu “Priče iz arhiva” otvorit će predsjednica ICARUS-a Hrvatska, dr. sc. Vlatka Lemić. Članica ICARUS-a dr. sc. Tamara Štefanac predstavit će priručnik za razvoj publike u projektu CHEARCH, a glazbena gošća večeri je Lea Šprajc.
S obzirom na epidemiološke mjere, broj gostiju u dvorani je ograničen, a potvrda dolaska je obavezna. Prijaviti se možete putem poveznice na obrazac.
U subotu, 17. travnja, policijski službenici Policijske postaje Prelog mještanima Piškorovca, Domašinca i Kotoribe omogućili su dragovoljnu predaju oružja, streljiva i drugih minsko-eksplozivnih sredstava.
Mještani su prihvatili poziv te dragovoljno predali ukupno 186 komada streljiva različitih kalibara pištoljskog, puščanog i lovačkog streljiva. Predano oružje pohranjeno je u skladištu Policijske uprave međimurske.
Akciji su svojom prisutnošću podršku u Piškorovcu dali načelnik Općine Mala Subotica Valentino Škvorc i predsjednik ogranka UDVDR Mala Subotica Josip Halić, u Domašincu načelnik Općine Domašinec Mario Tomašek i njegov zamjenik Goran Koren te u Kotoribi načelnik Općine Kotoriba Ljubomir Grgec i predsjednik ogranka UDVDR Kotoriba Dragan Rajher.
I nadalje u radu Policijske uprave međimurske jedan od najvažnijih prioriteta je suzbijanje nezakonitog posjedovanja oružja, streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava.
Upravo s ciljem da se građani potaknu i odluče na dragovoljnu predaju ilegalnog oružja, vrlo često na području Policijske uprave međimurske provode se preventivne akcije u sklopu nacionalne kampanje „Manje oružja, manje tragedija“.
– Zahvaljujemo građanima na odazivu preventivnim akcijama dragovoljne predaje oružja, streljiva i minsko-eksplozivnim sredstava, a sve one koji se još uvijek nisu odlučili na dragovoljnu predaju, pozivamo da bez ikakve bojazni od sankcija, dragovoljno predaju sva ubojita sredstava – poručuje policija.