Povežite se s nama

Kultura

Čakovec: Noć Muzeja Međimurja u znaku općine Selnica!

Objavljeno:

- dana

Ovogodišnja Noć muzeja u Muzeju Međimurja Čakovec, koja će se održavati u petak, 31. siječnja od 18 sati do 1 sata ujutro, u znaku je općine Selnica.

Predstavit će se kulturna, povijesna, vjerska, sportska i gospodarska baština općine Selnica. Na taj način Muzej nastavlja uhodanu koncepciju Noći muzeja predstavljanjem međimurskih općina.

Kulturnjaci, folkloraši, glazbenici, recitatori, zaljubljenici u stare automobile, ljubitelji povijesti i tradicije, već se naveliko pripremaju za nastup. Otvorenje Noći muzeja održat će se u atriju palače Zrinskih s početkom u 18 sati. Na samom početku otvaranja, svečanu pjesmu Općine izvest će Pjevačka skupina i Tamburaška sekcija KUD-a Selnica.

Potom će okupljene uime domaćina kratko pozdraviti ravnateljica Muzeja Maša Hrustek Sobočan, a nakon nje i općinski načelnik Ervin Vičević, koji će svakako imati što reći o ovoj veoma poduzetnoj međimurskoj općini. Slijede recitacija pjesme Ignaca Šardija te izlaganje Tomislava Leskovara, župnika selničke Župe sv. Marka o njezinoj povijesti. Sa školstvom selničkoga kraja publiku će upoznati ravnateljica OŠ Selnica Anica Rašperger. Viktorija Brezarić otpjevat će pjesmu “Međimurski bregi”, a Ignac Šardi predstavit će svoj muzej – Oldimer muzej Šardi. Završnicu svečanog otvorenja ovogodišnje Noći muzeja obilježit će selnički tamburaši, a potom slijede razgled prigodne izložbe u salonu i domjenak.

Već u 20 sati u atriju počinje prezentacija „namatanja“ selničke fašničke atrakcije – pikača. Istodobno s prikazom izrade, članovi Udruge Pikač objasnit će povijest te tradicije. Umijeće izrade pokladne maske Pikač zaštićeno je 2007. godine kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. Nakon Pikača, Ignac Šardi će zainteresirane posjetitelje provesti atrijem i upoznati s kolekcijom starih automobila i motocikala iz svog Muzeja.

Posjetiteljima će cijelo to vrijeme, sve do 1 sata ujutro, biti omogućeno besplatno razgledavanje stalnih muzejskih postava te prigodnog postava o povijesti i sadašnjosti općine Selnica u Izložbenom salonu. U atriju palače uz laganu vatricu, tamburaše i sjedalice od balirane slame posluživat će se kuhano vino i čaj. U slučaju lošeg vremena otvorenje će biti upriličeno u Izložbenom salonu MMČ-a.

Program manifestacije

  • 18 – 19 sati – svečano otvorenje u atriju
  • 19 – 20 sati – prigodna izložba u salonu o općini Selnica
  • 20 – 21 sati – namatanje Pikača i prezentacija Oldtimer muzeja Šardi u atriju
  • 18 – 01 sata – stalni postavi otvoreni za razgled

O općini Selnica

Općina Selnica nalazi se u sjevernom dijelu Međimurske županije, smještena na brežuljkastom dijelu. Površina Općine iznosi 25,01 km² i graniči s općinama Štrigova na zapadu, Sveti Martin na Muri na sjeverozapadu, Sveti Juraj na Bregu na jugu, dok s područjem Grada Mursko Središće graniči na sjeveru i istoku. Općini upravno pripada deset naselja: Selnica, Donji Koncovčak, Zebanec Selo, Donji Zebanec, Gornji Zebanec, Bukovec, Zaveščak, Praporčan, Merhatovec i Plešivica.

U Selnici se nalazi jedan od najstarijih sačuvanih međimurskih sakralnih objekata, crkva Sv. Marka Evanđelista iz 1334. godine, kao i Spomenik prvom nalazištu nafte u kontinentalnom dijelu Europe. Najstarije društvo u Selnici je Vatrogasno društvo koje je osnovano 1882. godine. U sklopu KUD-a Selnica djeluju folkloraši, mažoretkinje, tamburaši, Sekcija žena Viba te Ženska vokalna skupina “Sveti Marko”. U mjestu djeluju i ostale udruge te društva: Orijentacijski klub Međimurje, Tenis klub Selnica, USR “Sport za sve”, Udruga “Oaza 98”, Udruga umirovljenika podružnica Selnica, Lovačko društvo Srndać, Oldtimer klub, NK Zebanec, NK Donji Koncovčak, NK Mladost Selnica i Streljački klub Selnica.

pikač

Diljem Međimurja, a i šire, najpoznatija je ipak Udruga Pikač koja osim narodnih običaja kraja i folklora posebnu pažnju posvećuje očuvanju tradicionalne, izvorne fašničke maske – pikača. Umijeće izrade tradicijske pokladne maske pikača proglašeno je zaštićenim nematerijalnim dobrom Republike Hrvatske 22. listopada 2007. godine. Tijelo osobe koja nosi masku obavija se užadi od slame, a na glavu joj se stavlja slamnata košnica, dok u ruci drži pikač, to jest, granu čička. Kako čičak bode, “pika”, tako je i maska dobila ime “pikač”. Užad kojom se obavija tijelo izrađeno je od slame koja se dobivala od raži.

U Selnici se nalazi i Oldtimer muzej Šardi koji čuva jedinstvenu zbirku starih automobila, traktora, motocikala i ostalih transportnih sredstava poput tramvaja. Načelnik Općine Selnica od 2013. godine je Ervin Vičević.

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje