Povežite se s nama

Međimurje

Čakovečka Knjižnica “Nikola Zrinski” knjige donirala MURID-u i Udruzi “Pogled”

Knjige su uime MURID-a preuzele Tihana Miri i Marina Držanić, a uime "Pogleda" Tanja Dragović

Objavljeno:

- dana

Akcija ”Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj, tuđe srce obraduj” provodi se uz 14. veljače – Međunarodni dan darivanja knjiga, koji je pokrenula dječja spisateljica Amy Broadmoore 2012. godine.

Međunarodni dan darivanja knjigom ubrzo se proširio na brojne zemlje širom svijeta te mu je svrha pobuditi zanimanje za čitanje, osobito kod djece. Na internetskoj stranici projekta “Međunarodni dan darivanja knjigom” (“International Book Giving Day”) predlažu se tri načina na koje svatko može sudjelovati u ovome danu, i to darivanjem knjige prijatelju ili rođaku, ostavljanjem zanimljive knjige u nekom javnom prostoru te darivanjem knjige antikvarijatu, knjižnici, dječjoj bolnici ili dobrotvornoj organizaciji.

– Knjižnica “Nikola Zrinski” Čakovec se u akciju darivanja knjiga uključila prvi put 2015. godine. Dakle, već osmu godinu zaredom sudjelujemo u ovoj hvalevrijednoj akciji te je tijekom tih osam godina prikupljeno oko 2100 slikovnica i knjiga za djecu – što iz otpisanog fonda Knjižnice, što donacijama vrtića, škola i pojedinaca. Skupljene slikovnice su svoj put do djece našle u pedijatrijskim ordinacijama, Odjelu pedijatrije Županijske bolnice Čakovec, Međimurskoj udruzi za ranu intervenciju u djetinjstvu (MURID), Udruzi za autizam “Pogled”, Udruzi udomitelja i drugima – kažu iz Knjižnice “Nikola Zrinski”.

Ovogodišnja akcija “Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj, tuđe srce obraduj!” provodila se u okviru nacionalne kampanje “Čitaj mi!” te su se na Dječjem odjelu Knjižnice Nikola Zrinski skupljale slikovnice i dječje knjige. Donirano je ukupno otprilike 150 primjeraka, a dio donacije iz fonda je Dječjeg odjela Knjižnice. U akciju su se uključili pojedinci, kao i Dječji vrtić “Zvončić” iz Nedelišća te Područna škola Mačkovec Osnovne škole Šenkovec.

U četvrtak, 24. veljače, prikupljene donacije dodijeljene su Udruzi za autizam “Pogled” i Međimurskoj udruzi za ranu intervenciju u djetinjstvu. Donacije za Udruge preuzele su izvršna direktorica MURID-a Marina Držanić i suradnica za komunikacijsku strategiju MURID-a Tihana Miri te voditeljica socijalizacijskog i sportsko-rekreativnoga programa “Pogleda” Tanja Dragović.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje