Povežite se s nama

Međimurje

Čakovečki Dom zdravlja dobio pet novih vozila za prijevoz pacijenata

Objavljeno:

- dana

Dom zdravlja Čakovec dobio je pet novih vozila za prijevoz pacijenata.

Vozila su predstavljena javnosti na konferenciji za medije održanoj u ponedjeljak, 26. studenog. Za njihovu nabavu Međimurska županija izdvojila je gotovo 800.000 kuna. Nabavljena su dva automobila za patronažnu službu, dva vozila za sanitetski prijevoz bolesnika i jedan automobil za potrebe projekta „CrossCare – HomeCare“ tako da će služiti za kućne posjete starijim pacijentima. Projekt obuhvaća 612 korisnika kojima se pružaju usluge fizikalne terapije i savjetovanja o prehrani.

Dom zdravlja Čakovec svake godine obavi više od 11.000 sanitetskih prijevoza te se prijeđe više od 700.000 kilometara

Prema riječima ravnatelja Doma zdravlja dr. Branka Vrčića, u Domu zdravlja zaposleno je 18 patronažnih sestara.

– Na svaku patronažnu sestru dolazi od 5.100 do 7.000 pacijenata. Svaka sestra koristi službeni automobil i godišnje zajedno prijeđu oko 110.000 km. Osim patronažne djelatnosti, s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje imamo ugovorene i tri medicinske sestre za njegu bolesnika u kući. I one koriste svaka svoj automobil te godišnje prijeđu i do 25.000 km. Također imamo ugovoren mobilni palijativni tim koji koristi jedan automobil. Što se tiče sanitetskog prijevoza ukupno imamo 14 vozila i 8 timova koji godišnje prevoze do 28.000 pacijenata – nabrojao je Vrčić.

Dom zdravlja Čakovec u prosjeku svake godine obavi više od 11.000 sanitetskih prijevoza te se pritom prijeđe više od 700.000 kilometara. Područje Međimurske županije specifično je zbog udaljenih naselja južnog i istočnog dijela Županije koja su od polazišta sanitetskog prijevoza u Čakovcu udaljena i do 40 kilometara, ističe ravnatelj Doma zdravlja. Stoga je nabava dvaju novih sanitetskih vozila bila neophodna s obzirom na starost i stanje postojećih vozila od kojih je jedno proizvedeno 2007. godine, a dva su iz 2010. godine te u prosjeku imaju više od 300.000 prijeđenih kilometara.

Pročelnica županijskog Upravnog odjela za zdravstvo Sonja Tošić-Grlač rekla je da je za potrebe projekta „CrossCare – HomeCare“ nabavljeno vozilo vrijedno oko 77.000 kuna od čega se 40 % sufinancira iz EU.

Projekti

– Posjećujemo osobe kojima su potrebni fizikalna terapija ili savjetovanje u prehrani. Svaki zaposlenik pokriva jedno područje Županije (gornje, donje, srednje Međimurje i Grad Čakovec). Najčešće bolesti korisnika kod kojih se provodi fizikalna terapija su neurološke, ortopedske i traumatološke prirode. Korisnici uključeni u savjetovanje o prehrani najčešće boluju od dijabetesa, povišenog krvnog tlaka, povišenih masnoća, malignih bolesti ili pretilosti – rekla je pročelnica.

Župan Matija Posavec istaknuo je da Međimurska županija ulaže u sve segmente zdravstvenog sustava; od infrastrukture, opreme i vozila do medicinskog osoblja, što uključuje edukaciju i nove mjere usmjerene k zadržavanju medicinskog osoblja.

– Kupnjom novih automobila poboljšava se skrb i prijevoz pacijenata. Vozila su komfornija i sigurnija za pacijente i medicinsko osoblje. To posebice puno znači za sanitet jer se najčešće prevoze teško bolesni pacijenti. Projektom „CrossCare – HomeCare“ pokazujemo poseban senzibilitet za starije, teško mobilne osobe koje često žive same ili dugo leže zbog bolesti. I to je jedinstveni projekt u Hrvatskoj. Osim zdravstvenih projekata za starije provodimo i društveno-socijalne programe, a prijavili smo i projekt „Pruži ruku“ koji obuhvaća besplatnu brigu o oboljelima od Alzheimerove bolesti i njihovim obiteljima – istaknuo je župan.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje