Povežite se s nama

Međimurje

Čakovečki OHBP djeluje već 15 godina: „Dolazak pacijenata bez objektivnog razloga naš je najveći problem“

Objavljeno:

- dana

Objedinjeni hitni bolnički prijem (OHBP) Županijske bolnice Čakovec proslavio je svoj 15. rođendan.

Tijekom desetljeća i pol tu su zbrinuti brojni pacijenti s područja cijelog Međimurja i spašeni mnogi životi.

OHBP je, zahvaljujući integraciji hitnih bolničkih službi na jednome mjestu, središnje mjesto bolnice za prijem i obradu hitnih bolesnika, neovisno o uputnoj dijagnozi. U OHBP-u ŽB Čakovec sinkronizirano se obavljaju poslovi hitnih specijalističkih ordinacija kirurgije, interne, neurologije, infektologije, ORL-a i urologije, a tek su pedijatrija, ginekologija, psihijatrija i oftalmologija dislocirane u sklopu matičnih odjela.

Zaposleno je osmero liječnika te 22-oje medicinskih sestara i tehničara. Svi se oni kontinuirano educiraju i završavaju sve tečajeve prema važećim europskim smjernicama te polaze ALS-tečaj naprednog održavanja života, BLS-tečaj osnovnog održavanja života i tečaj trijaže u OHBP-u.

Čakovečki OHBP godišnje obradi više od 20.000 pacijenata. Taj je broj iz godine u godinu sve veći te je prošle je godine dosegnuo gotovo 23.000 pacijenata.

Pandemija je sa sobom donijela i nove izazove za djelatnike, koji uz ionako velik pritisak na odjelima, dodatno zbrinjavaju i pacijente u izolacijama. Uz još veći angažman i dodatne edukacije, uvjeti rada su, primjerice u skafanderima, i znatno zahtjevniji.

„Samoupućivanje“

Zbog sve većeg broja pacijenata koji samoinicijativno dolaze na čakovečki OHBP, bez da za to postoje objektivni razlozi kao što su noć ili vikend kad njihovi izabrani liječnici obiteljske medicine ne rade, stvara se veliki pritisak na službu te je to najveći problem s kojim je hitni prijem dočekao 15. rođendan.

„Samoupućivanje“ je općenito najveći problem odjela objedinjenih hitnih prijema u Hrvatskoj, uzrokovan zdravstvenim sustavom i zakonodavstvom koje to omogućuje, ističu iz čakovečke Bolnice.

Pojačani pritisak u kontinuiranom je porastu, pa dok je 2007. godine dnevno obrađivano 50-ak pacijenata, danas ih je gotovo dvostruko.

– Primjerice, 2008. godine specijalisti su objedinjenog prijema obradili 16-ak tisuća pacijenata, da bi u 2020. godini bile obrađene gotovo 23.000 osoba. Najveći broj njih, čak 65 do 72 posto, nisu upućeni od medicinskih službi, nego su to pacijenti bez uputnice, a da nije noć ili vikend kad bi za to mogli imati objektivne razloge. Od 22.000 pacijenata, dakle, gotovo 15.000 njih sukladno trijažnim kategorijama, spadaju u najmanje hitnu skupinu – navode iz Bolnice.

Preopterećenost

– Dolazi do preopterećenja koje predstavlja značajnu opasnost za sve u sustavu. Najčešća posljedica odražava se produženim čekanjem u obradi, a gužva je uzročnik sve češćih verbalnih, pa i fizičkih pokušaja agresije pacijenata i njihove pratnje prema medicinskom osoblju. Svjedoci smo i čestih neugodnih komentara, pa čak i govora mržnje na društvenim mrežama spram djelatnika OHBP-a. Očekivanja pacijenata i pratnje vrlo su subjektivna i irealna. Često svjedočimo manjku empatije i razumijevanja i među samim pacijentima, kad ne shvaćaju da je neposredno zbrinjavanje ljudskog života ipak bitnije od izdavanja nalaza ili gipsanja podlaktice zbog ozljede koja se dogodila prije nekoliko dana – rekao je glavi tehničar Ivan Bacinger, koji u OHBP-u radi od njegova osnutka.

Iskustvo ga je naučilo da pacijenti rado zaobilaze razine zdravstvene zaštite, a da bi ih se u tome spriječilo, potrebna je, smatra, reforma hitne medicine i zdravstvenog sustava općenito.

– Nije jedan pacijent došao zbog povišene temperature koja se pojavila unatrag sat vremena. To stanje ne zahtijeva hitan pregled. Dovoljno je sniziti temperaturu, pričekati razvoj simptoma/stanja te se javiti za savjet svom liječniku ili pregled po potrebi. Svaki potencijalni pacijent s takvim „nehitnim“ stanjem u OHBP-u generira nepotrebnu skrb u hitnoj službi, nepotrebni trošak zdravstvenom sustavu i, naposljetku, produžuje vrijeme čekanja svim ostalim pacijentima. COVID je intenzivirao sustav „samoupućivanja“ – zaključuje Ivan Bacinger.

Osim toga, čakovečki OHBP susreće se s istim problemima kao i cijeli sustav – manjkom sestrinskog kadra i bolničara.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje