S dolaskom lijepog vremena zahuktala se građevinska sezona na širem čakovečkom području.
Naime, Grad Čakovec između ostaloga financira uređenje pješačke staze na desnoj strani Ulice dr. Ante Starčevića i dopunjavanje javne rasvjete u Ulici Ivana Sokača.
Sve usklađeno
Istovremeno i Međimurje plin obavlja zamjenu dotrajalih plinovoda u Ulici žrtava fašizma i Ulici kralja Zvonimira. Nakon uređenja kolnika i lijevog nogostupa u Starčevićevoj ulici, uređuje se pješačka staza s druge strane. Radovi vrijedni 187.500 kuna odvijaju se od željezničke pruge do križanja s Ulicom kralja Zvonimira. Osim postavljanja tlakavaca, u Gradu najavljuju da će se urediti i odvodnja oborinskih voda. Ako ne bude nepredviđenih zastoja zbog vremenskih prilika, spomenuti radovi koje izvodi čakovečka “Hogra“ završit će početkom svibnja. Inače, u Ulici Ivana Sokača, na čakovečkom Jugu, u tijeku je dopunjavanje javne rasvjete. Izvoditelj – tvrtka Kabelmont iz Domašinca – postavlja četiri nova kandelabra, a vrijednost radova, koji će potrajati do mjesec dana, je oko 100 tisuća kuna. Međimurje plin će nakon spomenute zamjene plinskih instalacija u kvartu u blizini Čakovečkih mlinova svoje strojeve preseliti u ulice Lavoslava Ružičke, Ljudevita Gaja i Ruđera Boškovića. Radovi vrijedni oko dva milijuna kuna trajat će otprilike tri mjeseca, a nakon njih kolnici i nogostupi vratit će se u prvobitno stanje te urediti prekopane zelene površine.
Živo je i u prigradskome naselju Štefanec, u kojem se privode kraju radovi na izgradnji kanalizacijske mreže i obnovi prometnica. Ovih dana završeno je polaganje finog sloja asfalta, a nakon toga slijedi uređenje prilaza kućama i zelenih površina. Radove su obišli čakovečki gradonačelnik Stjepan Kovač sa zamjenikom Mariom Medvedom i Dejan Hrastić, predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Štefanec. Nanovo je asfaltirano dva i pol kilometra ulica, odnosno sve one ceste koje su raskopane zbog postavljanja kanalizacijskih cijevi. Uredit će se i prilazi kućama, kao i zelene površine. Udio Grada Čakovca u ovoj investiciji je dva milijuna i 100 tisuća kuna. Podsjećamo da se kanalizacija u Štefancu gradila u sklopu projekta Aglomeracija Čakovec, koji se na cijelom području ubrzano privodi kraju. Osim redovnog održavanja i popravka prometnica na širem gradskom području, zahvaljujući planiranim investicijama u ovogodišnjem gradskom budžetu na red je došao i okoliš Sportskog doma u Mihovljanu. Uređena je podloga i asfaltiran prilaz spomenutom objektu, a uskoro će se urediti i parkirališta. Tako će 30-tak godina nakon izgradnje Dom napokon dobiti i potrebnu vanjsku infrastrukturu. Ova će investicija nakon završetka radova gradski proračun stajati 130 tisuća kuna.
U svibnju će završiti uređenje Starčevićeve ulice i kvarta kod Čakovečkih mlinova
– Sportski dom koriste Nogometni klub Sloboda Mihovljan i ŽNK Katarina Zrinski Čakovec te STK Mihovljan i Streljački klub Sloboda Mihovljan, kao i većina udruga s ovog područja. U planu je da se u blizini Doma uredi i dječje igralište s dodatnim sportskim terenima – najavljuje čakovečki gradonačelnik Stjepan Kovač. Dodao je da je ovih dana na zgradi Doma promijenjena stolarija te da su obnovljene i uređene svlačionice, a uredit će se i vanjski dio fasade.
Povećana sigurnost
Grad Čakovec je u međuvremenu postavljanjem svjetleće signalizacije uspio dodatno povećati sigurnost svih sudionika u prometu. Neka od opasnih mjesta, na kojima su zabilježene učestale prometne nesreće, su pješački prijelazi u Preloškoj i Zrinsko-frankopanskoj ulici. Njima svakodnevno prolaze učenici osnovnih i srednjih škola te su na tim lokacijama postavljeni solarni cestovni LED-markeri. Riječ je o svjetlima postavljenima u kolnik koja se napajaju solarnom energijom, a automatski se uključuju kad padne mrak. U Zrinsko-frankopanskoj ih je postavljeno šesnaest, a u Preloškoj ulici osam. Cijena jednoga takvog uređaja je 1.500 kuna. Također, popravljeni su i prije dvije godine postavljeni LED-signali na početku Zrinsko-frankopanske i Vukovarske ulice. Uređaji su popravljeni u garancijskom roku, na trošak izvođača. Na križanjima pak Kalničke i Ulice E. i G. Legensteina, Ulice Ivana Sokača i Ulice Putjane, Travničke i Ulice Antuna Mihanovića, Jakova Gotovca, Vukovarske i Športske ulice te na križanju Ulice Globetka, Športske i Ulice braće Granner postavljeni su solarni svjetlosni radarski znakovi. Spomenuti uređaji su postavljeni ispod prometnih znakova koji treptanjem vozače upozoravaju na dolazak na raskršće. I oni se napajaju solarnom energijom te se automatski uključuju prilikom nailaska vozila. Ova investicija stajala je 146 tisuća kuna.
U novoj konferencijskoj dvorani sjedišta Ministarstva unutarnjih poslova, uz moto “Zajedno gradimo siguran svijet”, svečano je 29. rujna obilježen Dan hrvatske policije i blagdan njenog zaštitnika sv. Mihovila.
Domaćini svečanosti bili su izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova dr. sc. Davor Božinović te glavni ravnatelj policije Nikola Milina.
Tijekom današnjesvečane akademije, pojedincima i skupinama koji su se u proteklih godinu dana ostvarili iznimne radne rezultate uručene su nagrade, priznanja i zahvalnice Ministarstva unutarnjih poslova.
Ove godine iz redova međimurskih policajaca zahvalnice su primili policijski službenici Interventne jedinice policije. Zahvalnica se dodjeljuje policijskim službenicima Ministarstva koji su nesebično pomažući ostvarenju prava građana te na sličan način djelujući u njihovu korist, doprinijeli ugledu policije ili na drugi način dali dodatni doprinos policijskom djelovanju u zajednici.
– Krajem lipnja ove godine četvorica policijskih službenika iz Interventne jedinice policije sudjelovali su u spašavanju trojice brodolomaca tijekom pružanja ispomoći kolegama iz Policijske postaje Novalja na otoku Pagu. Radilo se iznimno zahtjevnom pothvatu, pošto su temperature bile vrlo visoke, a teren iznimno nepristupačan. Njemački državljani nakon brodoloma bili su fizički i emocionalno iscrpljeni te se bosi nisu mogli kretati po oštrim stijenama i škarpama. Ujedno, za jednim od brodolomaca morali su dodatno tragati jer se odvojio od ostale dvojice. Kako bi im pomogli i time spasili živote, požrtvovni interventnih policajci nosili su ih, čak i na ramenima, te ih uspješno prenijeli na sigurno – objavila je PU međimurska.
Zahvalnice su iz ruku ministra unutarnjih poslova i glavnog ravnatelja policije primili Nenad Veselko (zapovjednik tima interventne policije), Dalibor Turk (vođa grupe interventne policije), Dragutin Horvat (policijski službenik interventne policije) i Marko Jagić (policijski službenik interventne policije).
Motoristi
Policijaci PU međimurske iskazali su se na još jednom mjestu. U srijedu, 27. rujna u Puli je održano 13. po redu natjecanje policijskih motorista, koje od 2015. godine nosi naziv Memorijal Šime Buzov. Natjecanje nosi naziv po policijskom službeniku PU splitsko-dalmatinske Šimi Buzovu koji je 26. rujna 2014. godine smrtno stradao u prometnoj nesreći kod Starigrada, putujući službenim motociklom na natjecanje u Pulu.
Natjecanje su organizirali Uprava za javni red i sigurnost, Služba prometne policije i Policijska akademija, uz organizacijsku podršku Policijske uprave istarske, a svoje vještine pokazalo je četrdesetak najboljih policijskih motociklista, po dva iz svake policijske uprave i dva iz Mobilne jedinice prometne policije.
Natjecanje se odvijalo pojedinačno i ekipno, a u konkurenciji pojedinačno, prvo mjesto osvojio je Ivan Ljubas iz PU osječko-baranjske. Drugo mjesto pripalo je Slavku Lijiću, također iz PU osječko-baranjske, dok je treći bio Tomislav Soldo iz PU istarske. U konkurenciji ekipno, najbolja je bila ekipa iz PU osječko-baranjske (Ivan Ljubas i Slavko Lijić). Drugo mjesto osvojila je ekipa PU istarske (Tomislav Soldo i Zvonimir Mijačević), dok su treća mjesto osvojili policijski službenici PU međimurske, Neven Celinger i Branimir Leko iz Postaje prometne policije Čakovec.
Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Grada Čakovca, u suradnji s Hrvatskim zavodom za socijalni rad – Područni ured Čakovec, Obiteljskim centrom – Područna služba međimurska, Policijskom upravom međimurskom, Domom za žrtve obiteljskog nasilja „Sigurna kuća“ Čakovec i Povjerenstvom za ravnopravnost spolova Međimurske županije u Čakovcu, obilježilo je 22. rujna, Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Uz slogan i nit vodilju obilježavanja „Reci ‘ne nasilju’“, na čakovečkom Trgu republike poslali su poruku nulte stope tolerancije na nasilje, uz simboliku 13 pari cipela za 13 preminulih žena u 2022.
U akciju su se uključili i učenici Srednje škole Čakovec i Gospodarske škole Čakovec koji su na prigodnom štandu učili o važnosti prevencije i edukacije te poslali i osobnu poruku osude nasilja.
Ispred Povjerenstava za ravnopravnost spolova Grada Čakovca i Međimurske županije predsjednica gradskog povjerenstva Franciska Ćetković, ujedno predsjednica Udruge umirovljenika Grada Čakovca, pritom je naglasila da je upravo prevencija najvažnija i da je ključno educirati djecu i mlade kako bi bili socijalno odgovorne osobe.
Kako je pritom napomenuto, rodno uvjetovano nasilje nije privatna stvar pojedinca, već se radi o općem društvenom problemu.
Stoga organizatori obilježavanja ovakvih tipa traže odlučnije postupanje institucija društva u zaštiti žrtava, suzbijanju nasilja u obitelji, kao i bilo kojeg oblika nasilja.
Prema riječima predsjednice povjerenstva, Hrvatska je 3. zemlja u Europi prema broju ubijenih žena, a u posljednjih 20 godina u našoj zemlji život je izgubili gotovo 400 žena.
Niz zakonskih promjena
Pomaka u prevenciji ovakvih nemilih događaja, u smanjenju crne brojke, ali i većim kaznama za prekršitelje ima, pa je tako najavljen niz zakonskih promjena u ingerenciji Vlade RH.
Kako kažu, upravo je to odrađeno dijelom i na inicijativu nevladinih udruga civilnih društva, čemu su doprinijele i akcije ovakvog tipa koje osvješćuju javnost o ovom problemu.
– Vlada RH prije nepunih mjesec dana donijela je niz zakonskih promjena koje se odnose na kazneni i obiteljski zakon, Zakon o sprečavanju nasilja u obitelji te što je posebno važno uvodi se kazneno djelo femicida, to je ubojstvo žena na posebno okrutan način. Očekuje se da se s novim promjenama ide u javnu raspravu, nakon toga u saborsku proceduru, a uvođenje se očekuje od 1. siječnja 2024. godine. U novom setu zakona, osim uvođenja kaznenog dijela femicida, spolno zlostavljanje iz prekršajnog prelazi u kazneno djelo, a nizom zakonskih obveza intencija je zaštititi žrtvu – objasnila je Ćetković i dodala da se osniva fond pri resornom ministarstvu koji će zaštititi roditelja kojem se za djecu ne plaća alimentacija, što je ujedno jedan vid zlostavljanja i zanemarivanja.
Novina je i mjera približavanja koja će iznositi najmanje 50 metara, a ako se mjera prekrši, zamjenjuje se kaznom istražnog zatvora.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.