Povežite se s nama

Međimurje

Čamcima po Dravi u znak sjećanja na Predraga Jurčeca

Objavljeno:

- dana

DONJA DUBRAVA

Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata, Ogranak Donja Dubrava, i ove je godine povodom obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, organizirala tradicionalni spust starim tokom rijeke Drave.

Nakon okupljanja na prostoru Sportskog centra “Pozoj”, 70-ak veterana i članova njihovih obitelji zaputilo se prema Svetoj Mariji, odakle je započelo spuštanje prema Donjoj Dubravi.
– Riječ je o tradicionalnom spustu starim tokom rijeke Drave povodom obilježavanja obljetnice pogibije prvog međimurskog branitelja iz Donje Dubrave Predraga Jurčeca. Prilika je to da se okupimo na jednom mjestu i prigodno obilježimo ovaj datum – istaknuo je Neven Lisjak, predsjednik Ogranka.
Spust starim dravskim tokom čest je način druženja u Donjoj Dubravi, kao i ostalima donjomeđimurskim općinama.
– Ovaj spust nije jedini koji organiziramo kroz godinu. Tako smo i prije tri tjedna, nas desetak branitelja, zaplovili od Donje Dubrave sve do Iloka. U tom je mjestu tijekom Domovinskog rata stradao naš Predrag. Radi se o riječnom putu od 340 kilometara. Po dolasku smo na mjestu stradavanja položili vijence i zapalili svijeće – istaknuo je Lisjak.

340 kilometara riječnog puta prošli su donjodubravski branitelji na vožnji do Iloka, gdje su za poginulog Predraga Jurčeca položili vijence i zapalili svijeće. Rijeka Drava plovna je upravo od Donje Dubrave do svojeg ušća.

Rijeka Drava plovna je upravo od Donje Dubrave, pa ovakve aktivnosti braniteljske udruge, kao i drugih donjodubravskih udruga, promoviraju ovaj oblik aktivnog odmora. Mogućnost plovidbe Dravom, vožnja čamcima i splavarenje temelj su razvoja turističke ponude u Donjemu Međimurju.
– Ovo je naš maleni doprinos u popularizaciji mogućnosti koje pruža stari tok rijeke Drave. Ovdje se skrivaju brojne netaknute prirodne ljepote i bilo bi šteta ne iskoristiti ogroman potencijal – zaključio je Neven Lisjak.
A nakon što su se donjodubravski avanturisti vratili na prostor Sportskog centra “Pozoj”, uslijedilo je veselo druženje.

 

 

Izvor:
Foto: Marta Konjačić

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje